3. Белград се оказа мисия невъзможна - губим с 2:3 от Япония

Белград се оказа мисия невъзможна - губим с 2:3 от Япония

България загуби драматично с 2:3 гейма (24:26, 25:13, 25:21, 23:25, 13:15) от Япония втория мач от четвъртия кръг на Световната волейболна лига и завори пътя си към столицата на Сърбия, където ще се играе финалната фаза от турнира.

България загуби драматично с 2:3  гейма (24:26, 25:13, 25:21, 23:25, 13:15) от Япония втория мач от четвъртия кръг на Световната волейболна лига и завори пътя си към столицата на Сърбия, където ще се играе финалната фаза от турнира. Нашите отстъпиха на момчетата от Страната на изгряващото слънце в драматичен двубой, продължил пет гейма.

Първият гейм бе за Япония с минимална разлика в резултата - 26:24. Вторият бе моментът на "трикольорите", които буквално смазаха съперника си - 25:13. Четата на Силвано Пранди успя да спечели и третата част с 25:21, но след това настъпи и спадът в играта на отбора ни, довел до загуба на четвъртия гейм с 25:23. Все пак остана надеждата за двете точки, с които можем да си тръгнем от този двубой при спечелване на тайбрека. Това обаче не се случи за съжаление на волейболните фенове в България. Точка по точка, след като водехме в резултата, японците успяха да изравнят и да поведат при смяната на полетата, след което докамините стигнаха до 15:13 и победа с 3:2 в мача.

Най-резултатен за българите отново бе Матей Казийски с 18 точки, докато звездата на Япония в днешната среща отново е Кошикава, който отбеляза 17 точки.

Първата точка в мача бе за домакините. Те успяха д поведат с три точки, без нашите да имат отбелязна точка, след добре организирана блокада срещу Матей казийски и атака в мрежата на центъра ни Красмир Гайдарски. Японците продължиха да подържат преднината си и водеха при първото техническо прекъсване, макар и с точко разлика – 8:7. След това Методи Ананиев направи грешно отиграване в атака, което доведе и до неговата смяна – на полето се появи Мартин Пенев. Нашите изравниха резултата при 10:10, но японците отново дръпнаха напред с три точки и запазиха преднината си до второто техническо прекъсване, което дойде при 16:13. Японците заиграха по-добре на блокада, а нашите трудно изграждаха ефективна стена пред нисичките азиатци. Това принуди Силвано Пранди да смени разпределителите – на мястото на Андрей Жеков
в игра влезе Георги Братоев. Въпреки това, след поредица от най-вече наши грешки домакините стигнаха до 26:24 и поведоха с 1:0 гейма.

Смените направени от Пранди през първата част се запазиха и за втория гейм – Георги Братоев и Цветан Соколов останаха на полето, а българите буквално не позволиха на опонентите си да дишат още от началото на гейма. Първото прекъсване в тази втора част от мача бе при убийственото 3:8. Преднината на нашите се запази и до втората техническа пауза „самураите” успяха да отбележат само четири точки - 7:16. До края на гейма националите ни позволиха само още шест точки за Япония и приключиха частта с убийствен резултат - 13:25 след мълниеносна атака на Гайдраски през центъра.

Третата част отново бе спечелена от България, но играта започна да върви все по-трудно. Цветан Соколов изкара няколко топки в аут след атака, а блокадата на Япония започва да дава изненадващи резултати. Все пак победата в гейма бе за България – 25:21 в наша полза след перфектна тройна блокада.

Това, за съжаление бе всичко, което направихме като резултат в този мач. Японците се окопитиха и поведзоха, макар и минимално в началото на четвъртия гейм. При първото прекъсване резултатът бе 8:7 след блокада срещу Казийски. Втората пауза вече бе при 16:14 . Японците не успяха да натрупат сериозна преднина в точките, но не отстъпиха и водачеството. Така геймът приключи при 24:23. Финалът на тази част бе изключително драматичен, защото България получи възможност да изравни и да продължи да играе за победа с 3:1. Матей Казийски направи дежурният ас и резултатът стана 24:23 за Япония. При втория си опит обаче най-добрият във вчерашния мач изкара топката в аут и Япония взе гейма с 25:23.

Тайбрекът започна с грешен сервис за Япония. България успя да направи две точки разлика при 5:3, но след това японците изравниха и смяната на полетата дойде при 8:7 за тях. След това започна надлъгване и игра точка за точка, от която в крайна сметка печеливши се оказаха домакините – 15:13 за Япония в тайбрека и 3:2 гейма в мача.

ЯПОНИЯ: Дайсуке Усами, Кунихиру Шимизу, Тетцуя Фукузава, Йошихико Мацумото, Йонейама Юта, Кота Ямамура – Юсуке Иное-либеро (Юта Абе, Такеше Катажима, Ю Кошикава, Осаму Танабе-либеро)
Старши-треньор: Тецуя Уета