3. Не дадохме шанс и на Холандия – 3:1, вече сме полуфиналисти

Не дадохме шанс и на Холандия – 3:1, вече сме полуфиналисти

"Лъвовете" на Пранди са в борбата за медалите след 3:1 над Холандия и пети пореден успех от началото на шампионата.

Националният отбор на България по волейбол продължава с фамозното си представяне на европейското първенство в Турция. „Лъвовете” на Силвано Пранди надиграха по категоричен начин и Холандия с 3:1 гейма (25:15, 26:24, 21:25, 28:26) и по този начин си осигуриха петата поредна победа от началото на надпреварата. С този успех „трикольорите” си осигуриха участие на полуфиналите, закъдето сигурни още са Русия и Полша. Четвъртият полуфиналист ще стане ясен след изиграването на последните двубои от група "Е".

В първия гейм нашите започнаха със самочувствие, докато в тима на „лалетата” личеше известна нервност. Разпределителят ни Андрей Жеков движеше играта по страхотен начин, а блокадата на Холандия нямаше отговор срещу мощните атаки на Казийски, Николов и компания. В крайна сметка тази първа част завърши със смазваща разлика от точки в полза на българите – 25:15.

Вторият гейм, за разлика от първия, бе далеч по-оспорван, а холандците имаха преднина от три-четири точки през почти цялата част. В края на гейма обаче, „трикольорите” ни натиснаха съперника и успяха да стопят разлика от 5 точки, след което затвориха тази част при резултат 26:24.

В третия гейм отборът на Холандия започна малко по-мотивирано от нашите момчета, въпреки че на първата техническа пауза губеше със 7:8. Възпитаниците на Силвано Пранди успяха да задържат преднината си от 1 точка до второто техническо прекъсване, но след това „лалетата” вдигнаха рязко оборотите и затвориха частта при 25:21.

Началото на четвъртия гейм бе по-силно за тима на Холандия, когато нашите изглеждаха разколебани в посрещането и в атаката. Първата техническа пауза дойде при резултат 8:6 в полза на възпитаниците на Петер Бланже. След кратката почивка нашите излязоха на полето пределно мотивирани да обърнат развоя на гейма в своя полза и да затворят мача.

До второто техническо прекъсване, след страхотна игра на блокадата ни, „лъвовете” успяха да стопят преднината от две точки на „лалетата” и поведоха с 16:15. До края на този четвърти гейм двата тима се движеха точка за точка и никой от тях не успяваше да направи дори и минимална разлика в своя полза. При резултат 24:24, Матей Казийски взе диригентската палка в атака и след няколко добри нападения успя да затвори мача при резултат 28:26.

Най-резултатен за нашите в този двубой бе именно Казийски, който завърши срещата с 22 точки - 18 от атака, 1 от сервис и 3 от блокада. Най-добър за холандците пък бе Роберт Хорстинк, който се отчете с 20 точки - 16 от атака и по две от сервис и блокада.

Утре, от 15:00 часа, момчетата на Пранди се изправят срещу Русия в последен мач от груповата фаза на турнира.