3. Наказахме лошо Германия насред Бремен и бетонирахме 2-ото място в група "B" (видео)

Цветан Соколов отново доказа, че е достоен заместник на Владо Николов

Националният ни отбор по волейбол най-сетне се развихри под ръководството на Радостин Стойчев, след като днес спечели безапелационно с 3:1 (26:24, 25:22, 20:25, 25:23) гейма второто си гостуване на Германия от Световната лига. Вчера в „Бремен Арена” „лъвовете” паднаха с 2:3 след няколко съдийски грешки в полза на Бундестима, а днес картинката на полето не бе по-различна, след като „трикольорите” бяха ощетени в няколко ключови момента. Хората на Радостин Стойчев обаче показаха характер и въпреки всичко прегазиха Маншафта, бетонирайки 2-то си място в група „B”, което запазва шансовете ни за класиране на финалите на надпреварата.

Мачът започна малко трудно за нашите, които от самото начало натрупаха изоставане от 0:3 точки, но след добра серия от сервис на Виктор Йосифов, „лъвовете” докараха нещата до 8:7 в своя полза при първата техническа пауза. След кратката почивка „трикольорите” продължиха да доминират и след няколко мощни атаки на Цветан Соколов разликата набъбна до 16:13. В самия край на гейма, 24:22 за „лъвовете” финландските рефери дадоха съдийско рамо на домакините, давайки им 2 точки за грешка в нареждането на играчи ни и за „високо вдигнати ръце” на Теодор Тодоров. Все пак обаче, българите показаха характер и затвориха частта при 26:24 в своя полза.

Българите започнаха втората част много концентрирани и на първото техническо прекъсване водеха с 8:6. Като цяло обаче геймът бе много равностоен и в него двата тима се движеха точка за точка. На втората техническа пауза Казийски и компания имаха преднина от 1 точка, а след почивката вдигнаха оборотите и оставиха своя съперник на 22 точки, повеждайки с 2:0 гейма.

Третият гейм започна много разконцентрирано за нашите, които направиха няколко сериозни грешки в началните разигравания, които позволиха на немците да натрупат преднина от 3 точки – 8:5. След първото техническо прекъсване Маншафта продължи да доминира и на втората регламентирана пауза вече водеше с 16:12. След почивката „трикольорите” опитаха да се върнат в гейма и бяха на косъм от това, но няколко грешки в края съхраниха комфортния аванс на германците, които спечелиха частта с 25:20 след съдийски подарък в края и бъркана топка на Андрей Жеков.

След съдийското рамо в края на третата част, в началото на четвъртата българите излязоха пределно мобилизирани и буквално започнаха да мачкат своя съперник със сервис и блокада, като на първата техническа пауза водеха с 8:3. След почивката „лъвовете” продължиха да доминират, като на сцената отново се появи Цветан Соколов, който освен, че не оставяше шансове на немците при атаките си, правеше и точки от блокада. При втората техническа пауза България вече водеше с 16:11, а след 30-секундната почивка германците съумяха да стопят разликата до 17:19. Това обаче не се отрази на играта на нашите и след няколко бомби на Соколов, „лъвовете” затвориха частта при 25:23 в своя полза.

Така „трикольорите” се наложиха с 3:1 гейма при второто си гостуване на Германия и запазиха шансове за класиране на финалите на Световната лига. За тях се класират първите 4 отбора от всяка група, както и три от най-добрите втори тимове в подреждането. Към момента нашите отстъпват по точки на САЩ от група "А" и Куба от група "D" и имат колкото Сърбия в група "C". Ако все пак домакинът на финалите тази година - Полша, успее да се класира на 2-о място в своята група "А", то останалите три втори тима също ще отидат директно на финалите.

Във временното класиране нашите заемат 2-о място в нашата група “B” с актив от 13 точки, с 5 над 3-ия Германия. Следващата седмица нашите ще гостуват на Япония във Варна, тъй като „самураите” се отказаха от домакинствата си заради земетресенията и цунамитата, които връхлетяха страната в началото на март.

ГЕРМАНИЯ - БЪЛГАРИЯ 1:3 (24:26; 22:25: 25:20; 23:25)

БЪЛГ
АРИЯ:Андрей Жеков, Цветан Соколов, Матей Казийски, Тодор Алексиев, Теодор Тодоров, Виктор Йосифов - Владислав Иванов-либеро
Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ