3. Историческа победа на волейболния ЦСКА над Зенит с 3:2 (видео)

Историческа победа на волейболния ЦСКА над Зенит с 3:2 (видео)

"Армейците" надиграха олицетворението на Реал Мадрид във волейбола след изключителна игра

ЦСКА изигра феноменален мач и надви с 3:2 (25-23, 16-25, 25-23, 22-25,15-10) европейския гранд Зенит.

„Армейците“ постигнаха изключителна победа над руския тим и сътвориха история в българския волейбол. Залата в Самоков бе пълна с червени фенове, които направиха атмосферата уникална.

След две повеждания и две изравнявания, „червените“ изиграха невероятен тайбрек, в който лишиха от всякаква надежда своя съперник, че може да спечели мача.

Следващата седмица нашите ще гостуват именно на Зенит в Казан.

Mачът започна идеално да „червените“, които в началото дръпнаха с 3-0 още в първте секунди. Най-голямата от всички звезди на Зенит – Максим Михайлов, пък бе оставен резерва. Геймът вървеше с лека преднина за ЦСКА до момента, в който малко преди второто техническо прекъсване тя бе заличена. Много опит в нашите редици обаче си казаха думата. Нашите имаха мачбол при 24-22, но не можаха да го реализират. След това обаче те успяха да се справят с атаката на противника при 24-23 и Фелип Мейо с перфектен удар по диагонала завтори първата част.

Във втората се случи нещо уникално. Треньорът на гостите – бившият селекционер на националния отбор на Русия Владимир Алекно, пусна Максим Михайлов, а той наниза невероятно 11 поредни точки от сервис и сам си спечели гейма. При 16:14 за ЦСКА, руският диагонал обърна сам двубоя.

Това обаче пак не сломи уникалните момчета на Сашо Попов. Третият гейм започна точка за точка, а при първото прекъсване, ЦСКА водеше с една точка. При 23:22 Мейо реализира атака за 24:22, а при втория мачбол отново той бе перфектен и нашите вече имаха аванс - 2:1.

В четвъртата част Зенит постепенно натрупа сериозен аванс и се стигна до 24:18 за руснаците. Нашите обаче направиха четири поредни точки, преди все пак някой играч на съперника да затвори гейма.

В тайбрека „армейците“ напомниха за някой свои исторически представяния в такива моменти у дома. С уникална концентрация, пълно себераздаване и борба до последна топка постепенно нашите започнаха да трупат аванс точка след точка.

Тайбрекът започна с преднина 3:2 за ЦСКА. Последва размяна на точки, но „червените” успяха да дръпнат след вдъхновяваща игра, и 7:4. Смяната на полетата дойде при 8:5. Преднината се увеличи, и при 11:7 руснаците взеха почивка. Това обаче не направи голяма разлика, и при 14:10 нашите получиха 4 мачбола. Още първата влезе в актива на ЦСКА, за 15:10 и 3:2.

ЦСКА - Зенит (Казан) 3-2 (25-23, 16-25, 25-23, 22-25, 15-10)
ЦСКА: Николай Иванов, Филип Мейо, Ясер Портуондо, Ивайло Стефанов, Евгени Иванов, Стоян Самунев - Теодор Салпаров-либеро;
Треньор: Александър Попов

Зенит: Лой Бол, Сергей Тетюхин, Александър Абросимов, Андрей Егорчев, Алексей Черемисин, Максим Пантелеймоненко - Владислав Бабичев-либеро;
Треньор: Владимир Алекно.