3. България загуби драматично с 2:3 от Германия в Световната лига

България загуби драматично с 2:3 от Германия в Световната лига

Тайбрек е петия гейм и две спорни съдийски решения решиха мача в полза на немците

България загуби драматично с 2:3 (18:25, 20:25, 25:18, 25:17, 13:15) от Германия първия си двубой на немска земя от Световната лига.

Подкрепяни от много българи, нашите изиграха изключително слаби първи два гейма, след което тръгнаха далеч по-агресивно и бяха напът да обърнат домакините.

В тайбрека на петия сет обаче възпитаниците на Раул Лозано, проявиха типичния немски дух и спечелиха мача с 15-13 точки.

Мачът бе нагледен пример за това колко важен е сервисът в днешния волейбол. Нашите момчета стартираха агресивно с изпълнението на начален удар, но след като играта им не потръгна и те направиха някои грешки, заради които намалиха силата и германците моментално се възползваха. Така играчите на Лозано започнаха да диктуват темпото и набързо поведоха с 2:0 гейма.

В първата част германците дръпнаха набързо и задържаха аванса си, след което затвориха гейма с 25:18. Във втория гейм нашите продължиха да не изпълняват силен сервис и немското посрещане отново не срещаше проблеми, а атаките им бяха добре организирани. По подобие на първата част германците отново дръпнаха в резултата, след което спечелиха с 25:20 мача.

След като стана 0-2, нашите започнаха да рискуват. Сервисът стана далеч по-рисков и това отвори играта на целия отбор и постепенно посрещането на съперника се разколеба. Така постепенно нашите намериха път към надмощието, който реализираха напълно в следващите два гейма.

Така за отрицателно време мачът влезе в тайбрек след 25:18 и 25:17. Стигна се и до закономерния тайбрек. В него обаче немците имаха малко повече късмет от нашите. Освен това в първите две точки спорни съдийски решения дадоха предимство на Германия.

Резултатът вървеше точка за точка до момента, в който Германия успя да дръпне с 12-10. След това играчите на Лозано стигнаха до 14-11. Първите два мачбола бяха отразени от нашите. Особено силно впечатление направи силния сервис на Цветан Соколов, който при 12-14 изстреля бомба, но при втория си опит ударът му срещна мрежата и мачът бе приключен.

Утре е вторият двубой от Световната лигата. В първите мачове между България и Германия във Варна двата отбора си размениха по една победа с 3:2.

ГЕРМАНИЯ - БЪЛГАРИЯ 2:3 (25:18, 25:20, 18:25, 18:25, 15:13)
Германия: Патрик Щоервалд 2, Йохен Шьоопс 20, Роберт Кром 11, Себастиан Шварц 8, Щефан Хюбнер 11, Маркус Бьоме 13 - Маркус Щоервалд-либеро (Маркус Поп, Симон Тишер, Денис Калиберда 3, Кристиан Дюнес 5);
Старши-треньор: Раул Лозано(Аржентина);

България: Андрей Жеков 1, Цветан Соколов 33, Матей Казийски 11, Валентин Братоев 3, Теодор Тодоров 8 (4 блока), Виктор Йосифов 4 (3 блока) - Владислав Иванов-либеро (Тодор Алексиев 6, Николай Пенчев 2, Христо Цветанов 1, Георги Братоев);
Старши-треньор: Радостин Стойчев;

ОБЗОР: Левски спечели волейболното дерби с Нефтохимик 2010