3. Новак Джокович триумфира в Пекин с третата си титла за сезона

Новак Джокович триумфира в Пекин с третата си титла за сезона

Сърбинът сломи „убиеца на гиганти” Марин Чилич в два сета с 6-2, 7-6

Поставеният под номер две в основната схема на „Чайна Оупън” Новак Джокович спечели третата си титла за 2009 г. след победа в два сета срещу летящия Марин Чилич на Олимпийския корт в Пекин.

22-годишният сърбин, който по-късно този месец ще се придвижи до третото място в световната ранглиста, не развали неопетнения си актив срещу младия хърватин и записа 15-а поредна победа срещу Чилич. Срещата изобилстваше от продължителни разигравания, но не блестеше особено по отношение на предложеното качество.

Джокович падна на колене и целуна корта, където преди малко повече от година се поздрави с бронзовия медал от Олимпийските игри. Чилич навлезе в мача окрилен от две забележителни победи в предишните си два мача, в които отстрани Николай Давиденко и Рафа Надал. Въпреки че започна мача далеч по-добре от своя съперник Чилич трудно успя да намери игровия ритъм след 90-минутно прекъсване породено от проливен дъжд, изсипал се над олимпийския център.

Мачът бе спрян при 2-2 в първия сет, а след паузата Джокович успя да спаси три брейкпойнта в трите си първи сервис гейма. С добри отигравания от основната линия и няколко грешки на Чилич Джоко набързо спечели първия сет при 6-2.

Чилич, който преди този мач не бе губил финал от АТР Тур-а се съвзе моментално и проби сърбина в първия гейм на втория сет. Това се оказа първия от общо шестте пробива в оказалия се втори и решителен сет.  След отлично дълго подаване Джокера реализира последния пробив и прати мача в тайбрейк. В решителното разиграване 25-ата непредизвикана грешка на Чилич се оказа и негова последна за мача. Безупречният му форхенд изигра лоша шега, с което Джокович се поздрави с трета титла за сезона от общо осем изиграни финала.

Днес ще бъде решен и финалът при жените като в него ще спорят Агнешка Радванска и Светлана Кузнецова.