3. Касар спечели етапа, Шлек е лидер в Тур-а

Касар спечели етапа, Шлек е лидер в Тур-а

Касар спечели с финален спринт срещу Луис Леон Санчес от Кес Д'Епарн и Дамяно Кунего от Лампре.

Санди Касар от състава на Франсес де Жу спечели изключително тежкия девети етап от Обиколката на Франция, от Морзин-Авориа до Сен Жан де Мориен, изминавайки 204,5-те километра за 5:38,10 часа.

Касар спечели с финален спринт срещу Луис Леон Санчес от Кес Д'Епарн и Дамяно Кунего от Лампре.

Директорът на състезанието Кристиян Прюдом развя знаемето на старта в 11:36 местно време и още от старта напред тръгнаха 12 състезатели, за които контролиращите пелотона БиЕмСи счетоха, че не са опасност за лидера им Кадел Евънс. В дузината личаха имената на носителите на две от специалните фланелки - на зелената за спринтьори Тор Хусховд (Сервели) и на бялата на червени точки - Жером Пиньо (Куикстеп)

Етапът обеща неповторими емоции още от първите си километри. При поемането към височината Кол де ла Коломбие основната група се разкъса толкова много, че беше трудно да се следи кой на каква разлика е.

Напред атаки предприеха колоездачи като Александър Винокуров от Астана, както и Крис Хорнър и Янес Брайкович от Рейдиошак. Любопитното беше, че още няколко съотборника на Ланс Армстронг поеха смело напред в атака.

Назад пък пак се оформи симпатичната групичка на спринтьорите, водени от Марк Кавендиш от ЕйчТиСи Колумбия.

Преди изкачването на предпоследната височина - Кол де Сайсе (първа категория) напред имаше 12 колоездачи, водени от събиращият точки в класацията за катерачи Жером Пиньо, а основната група се беше събрала и ги наблюдаваше на малко повече от пет минути по-назад.

Купонът започна почти веднага след тръгването по последната височина - Кол де ла Маделейн (висша категория). Първо от първата група отпадна Пиньо, а в пелотона темпото се подаде от Крис Сьоренсен от Саксобанк, който наложи непосилен ритъм за много от състезателите и основната група оредя.

Около 40 километра преди финала в основната група нещата бяха поети от Астана в лицето на Паоло Тиралонго и Даниел Наваро, които бързо изръсиха лидера в класирането Кадел Евънс от БиЕмСи.

Тук веднага атака направи Анди Шлек, който беше прихванат от Алберто Контадор и заедно настигнаха изостаналия от предната група съотборник на Шлек в Саксобанк Йенс Войт. Ветеранът Войт наложи убийствено темпо и тримата стопиха преднината на бегълците на едва две минути, малко повече от 30 километра преди финала.

Следваше стремително спускане надолу, където Шлек и Контадор спечелиха повече от половин минута. При слизането на равното преднината на първите четирима останали все повече се смаляваше, за да изчезне съвсем, около 400 метра преди края на етапа.

Там бегълците Санди Касар, Луис Леон Санчес, Дамяно Кунего и Антони Шартьо от Биюг се събраха с преследващите ги Шлек, Контадор и още един състезател на Кес Д'Епарн - Кристоф Моро и седмината си спретнаха финален спринт, спечелен с 3-4 метра от Касар.

Досегашният лидер Кадел Евънс от БиЕмСи се върна на цели 8:08 минути от първите днес.

Тур-а има нов лидер. Това е Анди Шлек от Саксобанк, който има общо време от 43:35,41 часа. Втори на 41 секунди е Алберто Контадор, а трети е Самуел Санчес от Юскател на 2:45 минути.

Утре е десетият етап - 179 км от Шомбьо до Гап, дистанция в която има по една височина от първа, втора и трета категория.

Източник: Нетинфо

България триумфира на Балканското по спортно катерене

То се проведе в комплекс "Черно море" във Варна

Ангел Русев спечели три бронзови медала от Европейското първенство по вдигане на тежести в Полша

Отлично представяне на родния щангист

Сестри Стоеви спечелиха титлата в Нидерландия

Двете победиха британска двойка на финала

Сребро за България от Световното по вдигане на тежести за юноши и девойки

България стартира с три медала на Европейското първенство по вдигане на тежести за юноши и девойки до 20 и до 23 години в Рашин, Полша

Сестри Стоеви на полуфинал в Нидерландия, Стефани продължава и единично

Стефани Стоева се класира за полуфиналите на единично и на двойки жени на международния турнир по бадминтон от сериите "International Challenge" в Хертогенбош (Нидерландия)