3. Анди Шлек спечели осмия етап на Тура, Армстронг участва в масово падане и се контузи

Анди Шлек от отбора на Саксобанк спечели осмия етап от Обиколката на Франция, изминавайки 189 км от Статион де Русе до Морзин-Авориа за 4:54,11 часа.

Анди Шлек от отбора на Саксобанк спечели осмия етап от Обиколката на Франция, изминавайки 189 км от Статион де Русе до Морзин-Авориа за 4:54,11 часа, съобщава БТА.

Втори със същото време е Самуел Санчес от Юскателсъс същото време, а трети остана Роберт Гесинк от Рабобанк на 10 секунди.

Етапът се очакваше с голям интерес заради първите наистина сериозни височини в Тур-а - две от първа категория, като на втората (Морзин Авориас) се финишираше.

Началото обаче, след малко изкачване, до 70-я километър беше почти непрестанно спускане. Точно тук се получи и нещо неприятно за доста от фаворитите - падане, от което с контузии излязоха Кадел Евънс и Анди Шлек. Ланс Армстронг също участваше в инцидента, но се измъкна невредим от него.

Докато пелотонът се събираше, напред се откъснаха седем състезатели - Беноа Вюренар(Франсес де Же), Кристоф Риблон (АжТуАр), Матио Аертс (Омега Лото), Иманол Ирвити(Кес Д'Епарн), Себастиен Минар и Амаел Мойнар (и двамата от Кофидис) и Коос Моеренхаут (Рабобанк).

Тяхната преднина по склона стигна до близо шест минути, 100-на километра преди финала и до цели седем, 25 километра по-късно.

Лошият късмет на Ланс Армстронг продължи и в началото на първата голяма височина - Кол де ла Рамаз. Той падна лошо при излизане от кръгово движение и удари лошо гърба си. той изостана на около минута зад основната група, която застигна след около пет километра.

Височината спря рано всички спринтьори, които си заформиха приятелска група в дъното на колоната, далеч зад лидерите. Напред пък челната група се разцепи и напред отидоха Моеренгаут, Мойнар и Артрс, които дружно преодоляха баира като лидери.

40 километра преди края назад остана и носителят на жълтата фланелка Силван Шаванел, който даде данък за сериозната си активност от вчера. Тук закъса и Армстонг, който изпусна основната група и изостана фатално. Преди финалната височина пасивът му стигна до минута и половина.

Тоталният карък за Ланс продължи с косвено участие в ново падане, не метър преди предпоследната височина, което го принуди да спре, за да не налети на паднал състезател и така пропиля нови ценни секунди.

В крайна сметка големият шампион приключи в туристическо темпо и на повече от десет минути след победителите.

Краят беше впечатляващ. Първо убийствено темпо наложи Даниел Наваро от Астана, с чиито усилия бегълците бяха хванати. На 2 км преди края атака опита Роман Кройцигер отЛикигас, а километър по-късно напред се изстреля Анди Шлек, който беше прихванат от Самуел Санчес, но не и от другите фаворити.

Така с финален спринт младият състезател от Люксембург спечели за първи път тази година.

Новият носител на жълтата фланелка пък се казва Кадел Евънс, който кара за БиЕмСи. Той натрупа общо време 37:57,09 часа и е с 20 секунди преднина пред втория Анди Шлек и с минута и 1 секунда пред третия Алберто Контадор от Астана.

Утре е почивен ден за състезателите в Обиколката на Италия, а във вторник пелотона поема към Сен Жан де Мориен за нови 204,5 км от надпреварата.

България триумфира на Балканското по спортно катерене

То се проведе в комплекс "Черно море" във Варна

Ангел Русев спечели три бронзови медала от Европейското първенство по вдигане на тежести в Полша

Отлично представяне на родния щангист

Сестри Стоеви спечелиха титлата в Нидерландия

Двете победиха британска двойка на финала

Сребро за България от Световното по вдигане на тежести за юноши и девойки

България стартира с три медала на Европейското първенство по вдигане на тежести за юноши и девойки до 20 и до 23 години в Рашин, Полша

Сестри Стоеви на полуфинал в Нидерландия, Стефани продължава и единично

Стефани Стоева се класира за полуфиналите на единично и на двойки жени на международния турнир по бадминтон от сериите "International Challenge" в Хертогенбош (Нидерландия)