2. - Национален отбор
  3. Националите (U16) победиха Кипър с 2:0 (+СНИМКИ)

Националите (U16) победиха Кипър с 2:0 (+СНИМКИ)

Българският национален отбор за юноши до 16 години започна с победа домакинството си на турнира на УЕФА за развитие на таланти. Възпитаниците на Петър Пенчев спечелиха с 2:0 срещу Кипър на стадион „Беркут” в Брестник. На същия терен утре от 14:30 часа „лъвовете” се изправят срещу Грузия.

Нашите момчета можеха да поведат още в 4-та минута. Динко Митрев изскочи диагонално на вратата на гостите, но ударът му попадна право във вратаря на кипърците. В седмата минута Константину Ставринос отправи първия и оказал се най-сериозен изстрел към Димитър Митов. След неговия шут топката мина съвсем близо до гредата. В ответната атака крилото Даниел Димитров също имаше шанс. Панайоту Панайотис обаче не бе притеснен от слабичкия удар на играча на варненския Спартак.

В 24-та минута Александър Георгиев изпълни корнер, а съотборникът му в Литекс Динко Митрев засече с глава, но над напречната греда.
През втората част България заигра по-силно и в 44-та минута Александър Георгиев си спечели аплодисментите на публиката с удар от въздуха, дошъл от границата на наказателното поле след хитро подаване на Божидар Краев. 10 минути по-късно Краев пое отскочила в накзателното поле топка, а в стремежа си да го спре вратарят Панайотис го фаулира. Динко Митрев изпълни дузпата, като изпрати топката в долния десен ъгъл, за да открие резултата на стадион „Беркут”.

Крайното 2:0 бе оформено в 70-та минута. При контраатака на „лъвовете” Александър Георгиев пусна топката в коридор между централните защитници на Кипър, а влезлият като резерва Стефан Терзиев пое и спокойно плъзна топката покрай Панайотис. За нападателя на ФК Неврокоп (Гоце Делчев) това бе първи мач за тима, съставен от момчета, родени след 1 януари 1997 година.

С оглед на наситения цикъл от срещи (3 в рамките на 4 дни) селекционерът Петър Пенчев направи само четири смени, като планира немалко ротации за утрешния двубой срещу коравия състав на Грузия.

Съставът на България (U16):

Димитър Митов – капитан, Борислав Цветков (41 – Кристиян Джамов), Самер Алхусеин, Георги Купенов, Галин Ташев, Йордан Атанасов, Стефан Аличков (68 – Николай Минков), Даниел Димитров (41 – Стефан Терзиев), Александър Георгиев (73 – Йоан Пеев), Божидар Краев, Динко Митрев

Митов: Надявам се да продължим положителния път

Стражът на България смята, че с всеки лагер отборът се подобрява

Илиан Илиев: Равенствата не ни радват, искаме победи

Националният селекционер говори преди гостуването на България в Северна Ирландия