2. - Италия
  3. Милан загуби в Генуа, но запази третото място

Милан загуби в Генуа, но запази третото място

Гол на Джузепе Скули носи победата на „грифоните” срещу „росонерите”, които завършиха мача с човек по-малко

Отборът на Дженоа постигна престижна победа с минималното 1:0 над Милан в последното си домакинство за сезон 2009/10. В среща от предпоследния 37-и кръг „грифоните” надвиха именития си съперник благодарение на единственото попадение на Джузепе Скули, което падна през втората част. Милан завърши мача с човек по-малко, след като Матьо Фламини си изкара два жълти картона в рамките на няколко минути. Въпреки загубата обаче, „росонерите” запазиха третото си място в класирането и ще играят директно в групите на Шампионската лига, след като Сампдория не успя да победи Палермо като гост.

Празните трибуни на „Луджи Ферарис” не предразполагаха двата отбора за напрегнат и оспорван мач. Двата отбора започнаха бавно срещата, а реални голови положения през първата част нямаше. Отборът на Милан владееше повече топката и разчиташе на триото в атака Роналдиньо – Пато – Бориело, като за последния бяха изпратени няколко добри топки в наказателното поле, но той не успя да се пребори със защитата на „грифоните” и да накаже бившия си клуб.

Дженоа от своя страна разчиташе предимно на контраатаки чрез изнесените напред Скули и Паласио. Именно пред Скули се откриха две добри възможности да обстрелва вратата на Дида, но бранителите на Милан блокираха неговите удари. В крайна сметка Дженоа и Милан се оттеглиха на почивка при резултат 0:0 и оставиха зад себе си едно от най-слабите полувремена през този сезон в Серия „А”.

Милан започна по-силно втората част и можеше да открие още в 47-ата минута. Роналдиньо изведе Бориело сам срещу Амелия с технично копване на топката, но голмайсторът на „росонерите” стреля право в тялото на противниковия вратар. Напрежението пред вратата на домакините се запази в следващите няколко минути и се наложи отбраната пред Амелия да чисти хаотично топката в различни посоки.

Така се стигна обаче до 57-ата минута, когато най-неочаквано Дженоа успя да поведе в резултата. Джузепе Скули засече с глава центриране от ъглов удар и я заби неспасяемо в долния ляв ъгъл за 1:0. Малко по-късно „грифоните” можеха да удвоят преднината си, но мощен изстрел на Иван Юрич от дъгата срещна напречната греда на вратата, пазена от Дида.

В 71-ата минута голмайсторът Скули направи отличен самостоятелен рейд и бе близо до втория си гол, но Дида спаси неговия шут с десния крак и остави своя отбор в мача. Малко по-късно пък Андреа Пирло стреля опасно от фаул, но Амелиа без проблем спаси.

Постепенно Милан се пренесе в полето на домакините и бе изключително близо до изравняване в 83-ата минута, когато резервата Хунтелаар засече с глава центриране от дясно, но от два метра не успя да уцели вратата.

Две минути по-късно обаче надеждите на Милан за нещо повече от мача угаснаха, след като Матьо Фламини си изкара втори жълт картон и остави своя тим с човек по-малко на терена. В самия край на мача Дженоа можеше да вкара втори гол, но този път Дида се намеси подобаващо и спаси опасен удар на Суазо.

В крайна сметка резултатът остана непроменен и Дженоа се поздрави с минимална победа над Милан. Въпреки загубата обаче, „росонерите” остават на третото място с актив от 67 точки, 3 повече от четвъртия Сампдория, но с по-добри показатели в преките двубои. Дженоа пък остава на 8-о място с 51 точки в актива си.

Дженоа – Милан 1:0