2. - Италия
  3. Аякс излъга Фиорентина на "Артемио Франки"

Аякс излъга Фиорентина на "Артемио Франки"

Аякс победи Фиорентина с 1:0 на стадион „Артемио Франки” в първа среща от 1/16-финалите на турнира за Купата на УЕФА. Единственото попадение в мача бе дело на Кенеди след 60 минути игра.

Футболистите Фиорентина наложиха териториален натиск от самото начало на срещата. Монтоливо, Гоби и Фелипе Мело комбинираха добре в средата на терена и надиграха халфовата линия на гостите. Гол на Муту бе отменен заради положение на засада, а най-чистото положение се откри пред Монтоливо, но халфът не успя да взриви тифозите на „Артемио Франки”. Първата част завърши без гол.

През втората част отново „виолетовите” бяха по-дейни на терена. В 60-ата минута обаче гостите от Холандия направиха много добра атака, Емануелсон получи топката в наказателното поле на Фрей, подаде към Кенеди и шведският футболист с много хубав удар, който срещна и горната греда, откри резултата в полза на Аякс. Последва тотален натиск към вратата на Стекеленсбург. Дзаури пропусна от добра позиция, а Джилардино не успя да спре отличен пас на Муту пред малкото наказателно поле. 13 минути преди края Джилардино намери с пета влезлият като резерва Кузманович, но той прати „коженото кълбо” високо над вратата. В последните минути Аякс можеха да стигнат до втори гол. Първо, удар на Суарес от фаул, бе изпит с крак от Фрей, а в 90-ата минута диагонален шут на уругваеца мина на сантиметри покрай вратата на Фиорентина.

Така Фиорентина загуби с 0:1 на собствения си стадион и ще търси задължителен успех следващата седмица на „Амстердам Арина”. Възпитаниците на Марко ван Бастен показаха добра игра и са по-близо до класиране в следващата фаза на надпреварата.

Фиорентина – Аякс 0:1
(0:1) Кенеди 60’

Фиорентина: Фрей; Дзаури, Гамберини, Дайнели, Паскуал; Монтоливо, Мело, Гоби (58’ Кузманович), Семиоли (57’ Йоветич); Джилардино, Муту.

Аякс: Стекеленбург; Ван дер Вийл, Олегер, Вермален, Шилдер (77’ Сно); Анита, Линдгрен, Емануелсон, Кенеди; Суарес, Сюлеймани (58’ Сантияго)

Жълти картони: Гамберини (Фиорентина); Суарес, Шилдер, Вермален (Аякс)
Стадион: „Артемио Франки”, Флоренция, 19 018 зрители
Съдия: Мунис Фернандес