3. Давид Луис отново загатна, че може да е по-полезна покупка от Фернандо Торес и вдъхнови Челси за успех срещу безличния Манчестър Сити (видео)

"Сините" от Лондон спечелиха с 2:0 на "Стамфорд Бридж"

Лондонският Челси извоюва напълно заслужена победа в дербито на 30-ия кръг на английската Висша лига срещу Манчестър Сити, надделявайки над „гражданите” с 2:0 на „Стамфорд Бридж”. „Сините” от Лондон напълно доминираха в мача, а началото на триумфа дойде след попадение на великолепно представящото се ново попълнение Давид Луис. Защитникът отбеляза малко след като започнаха да текат заключителните 15 минути, а това бе втори гол за бранителя с екипа на Челси. Рожденикът Фернандо Торес пък започна като титуляр, но отново разочарова с изявите си. Второто попадение падна секунди преди края на мача.

В 6-ата минута дойде и първата опасност пред една от двете врати. Яя Туре стреля доста силно от границата на наказателното поле на Челси, но Петър Чех се хвърли и с блестяща намеса отрази.

Ашли Коул пък пропусна да изведе „сините” от Лондон напред в резултата, след като снарядът му от доста далечно разстояние премина високо над вратата на Джо Харт.

След изтичането на първите 15-ина минута, се виждаше, че Челси стои по-добре на терена от своя съперник. Домакините владееха повече топката, но силните изяви на Манчестър Сити в отбрана не позволяваха на играчите на Карло Анчелоти да се разпишат.

В 29-ата минута Франк Лампард отправи добър изстрел отдалеч, който обаче не попадна в целта. Малко след това, Милнър създаде втория напрегнат момент пред Петър Чех, но ударът на бившия играч на Астън Вила в аут покрай дясната греда на чешкия страж.

До почивката дойде и най-опасното положение в срещата, което Соломон Калу пропусна да отбележи. Нападателят от Кот Д’Ивоар бе намерен в наказателното поле на Джо Харт, овладя топката и стреляйки от труден ъгъл от десетина метра се опита да преодолее английският вратар, който обаче бе на мястото си и улови. Така краят на първото полувреме дойде при началното нулево равенство.

Втората част започна равностойно, а в 51-ата минута Челси пропусна невероятна възможност. Фернандо Торес пое топката в центъра на терена и подаде към Малуда, който комбинира с Калу. Последният бе в наказателното поле и веднага върна топката към френския си съотборник, който обаче не успя да преодолее Джо Харт. Вратарят на „гражданите” улови удара по земята на Малуда и запази нулевото равенство.

Последваха равностойни минути, в които Сити имаше добра възможност за откриване на резултата, но Петър Чех предвидливо излезе и изпревари Яя Туре.

В 61-ата минута дойде най-чистата ситуация за Челси от началото на двубоя. Бранислав Иванович бе напълно непокрит в наказателното поле на гостите и стреля с глава, но топката срещна тялото на Венсан Компани и излезе в корнер, като ако това не бе станало, кълбото вероятно щеше да се оплете мрежата на безпомощния в случая Джо Харт.

Напрегнатите мигове на „Стамфорд Бридж” продължиха, като и пред двамата вратари имаше интересни моменти, но попадение така и не падаше. След 70-ата минута Карло Анчелоти направи и трите си смени, а секунди след последната такава дойде и попадението за 1:0. Влезлият като резерва на мястото на рожденика Фернандо Торес Дидие Дрогба центрира от ъглов удар, а представящият се блестящо в срещата Давид Луис стреля силно с глава и забоде кълбото в левия ъгъл на Джо Харт, който нямаше как да реагира. По-активната игра на Челси през целия мач доведе до резултат, а до края на мача Манчестър Сити трябваше да търси изравняването.

Челси обаче пропусна нова възможност броени минути, след като поведе. Дрогба отново изпълни великолепно поредното статично положение за Челси, а Коларов несъсредоточено изби кълбото с глава и то премина много близко до дясната греда на Джо Харт, като няколко мига преди да излезе, голмайсторът Луис пропусна да го засече.

Силните изяви на домакините продължиха, а Манчестър Сити с нищо не показваше, че може да изравни. Само намесата на Ричардс попречи на Ашли Коул да разстреля Джо Харт, а секунди по-късно „сините” пропиляха нова добра възможност, след като бранител на „гражданите” изчисти топката далеч от наказателното поле на тима си.

Крайното 2:0 бе оформено в 92-ата минута, когато Рамирес проби и се оказа очи в очи срещу Джо Харт и безпроблемно прати кълбото покрай стража на гостите. Така всичко в двубоя бе решено и „сините” се добраха до успеха.

След победата, Челси измести Манчестър Сити от третото място и е с 54 точки. „Гражданите” вече са четвърти с една по-малко.

Челси 2:0 Манчестър Сити
78’ 1:0 Луис
90+2’ 2:0 Рамирес

Стадион: „Стамфорд Бридж”

Жълти картони: Рамирес (Челси); Милнър, Де Йонг, Бари, Коларов (Манчестър Сити)