3. Загубихме от Полша и при жените – 1:3

Загубихме от Полша и при жените – 1:3

Националният ни отбор за жени загуби от домакините от Полша с 1:3 гейма в среща от елиминационните групи на Евроволей 2009. Това бе и последният мач на момичетата на Драган Нешич на първенството. България зае престижното осмо място в крайното класиране, което е успех, като се има в предвид младостта на отбора. В Полша бяха записани 3 победи от 6 мача, а на предишното първенство на Стария континент българките победиха само в един мач и заеха 11-ото място.

Националният ни отбор за жени загуби от домакините от Полша с 1:3 гейма в среща от елиминационните групи на Евроволей 2009. Това бе и последният мач на момичетата на Драган Нешич на първенството. България зае престижното осмо място в крайното класиране, което е успех, като се има в предвид младостта на отбора. В Полша бяха записани 3 победи от 6 мача, а на предишното първенство на Стария континент българките победиха само в един мач и заеха 11-ото място.

Полякините започнаха добре и бързо поведоха с 3:1 след атака и блокада на Анна Баранска. Играта продължи точка за точка, но все пак българските момичета успяха да изравнят при 6:6 след две грешки на домакините, а техническото прекъсване дойде при минимално предимство за България - 8:7 след атака на Елена Колева. Разликата леко набъбна на 11:9 след контраатака на Елица Василева, което накара полският наставник Пьотър Новаковски да вземе тайм-аут. Независимо от това българките направиха резултата 15:11 в своя полза след атака на Илияна Петкова и блокада на Любка Дебърлиева, но втората техническа пауза дойде при 16:13 за "лъвиците" след грешка от сервис на Анна Баранска. След ас на Елица Василева разликата нарасна на 21:17 и второ прекъсване за "Дружина полска". България спокойно затвориха гейма при 25:18 в своя полза след блокада на Илияна Петкова и грешка в атака на Йоана Качор.

Полските волейболистки дръпнаха с 2:0 в началото на втората част след пусната топка на разпределителката Милена Садурек и мощна атака на Александра Ягиело, но българките веднага изравниха при 3:3 след две отлични отигравания на Елица Василева и Ева Янева, а след това дори поведоха с 5:4 след атака в аут на Катажина Гайдал, което накара Пьотър Маковски да вземе тайм-аут за Полша. Въпреки това първото техническо прекъсване дойде при 8:6 за България след атака на Елица Василева. Полякините веднага изравниха при 8:8 след две мощни атаки на Ягиело. Разликата се запази до 10:10, след което "Дружина полска" поведе с 12:10 след атаки в аут на Янева и Страшимира Филипова и тайм-аут за Драган Нешич. Двата отбора продължиха да играят равностойно и втората пауза дойде при 16:13 за домакините след атака в аут на Ева Янева. Постепенно българските момичета успяха да стопиха разликата на 18:19 след блок-аут на Елена Колева и ас на влязлата като резерва Цветелина Заркова и прекъсване за "Дружина полска". Въпреки това последва мощна атака на Елица Василева и 19:19. След 20:20 полските волейболистки дръпнаха с 23:20 след две успешни атаки на Йоана Качор и контра на Агниешка Беднарек. Независимо от смените, които направи Драган Нешич, Полша спечели гейма с 25:20 след блокада на Качор и грешка в атака на влязлата като резерва Радостина Рангелова-Кицигой.

За разликата от първите два гейма третия започна по-добре за българките, които поведоха с 3:1 след блок-аут на Елена Колева и блокада на Страши Филипова срещу Анна Баранска. Разликата нарасна на 7:2 след блокада и атака на Ева Янева и аут на Баранска. Първото техническо прекъсване дойде при резултат 8:2 за България след грешка в полския отбор. "Дружина полска" стопи разликата на 5:8 след грешка на Ева Янева в атака и блокада на Катажина Гайдал срещу Янева и тайм-аут за Драган Нешич. Българските "лъвици" си върнаха преднината при 12:7 след грешка от сервис на Анна Баранска и объркване в отбора на домакините. Полякините намалиха изоставането си на 13:14 след две блокади срещу Елица Василева и Елена Колева и контраатака на Йоана Качор. Техническата пауза дойде при 16:14 за българките след мощна атака по правата на Елица Василева. Постепенно "Дружина полска" успя да изравни при 17:17 и дори поведе с 18:17 след блок-аут на Анна Баранска и две контриатаки на Катажина Гайдал, което накара Драган Нешич да използва прекъсване. Домакините увеличиха преднината си на 21:18 след атака от втора линия на Качор и грешка в българския тим. В крайна сметка Полша спечели гейма с 25:21 след поредна успешна атака на Йоана Качор.

Възпитаничките на Драган Нешич дръпнаха с 3:1 след две атаки на Елица Василева. Двата отбора продължиха да играят равностойно и техническото прекъсване дойде при 8:5 за българските "лъвици" след атаки на Елена Колева и Ева Янева. Постепенно Полша успя да изравни при 11:11 след атаки на Йоана Качор и Александра Ягиело и аут на Елица Василева. Драган Нешич поиска тайм-аут за България при резултат 14:13 за "Дружина полска" след нова успешна атака на Качор. Играта продължи точка за точка и втората техническа пауза дойде при минимално предимство за Полша - 16:15 след блок-аут на Анна Баранска. Разликата набъбна на 20:17 след контраатака на Агниешка Беднарек и грешка на Ева Янева в атака и втори тайм-аут за Драган Нешич и България. Това даде резултат и българските момичета изравниха при 20:20 след атака в аут на Александра Ягиело, блокада на Страши Филипова и контра на Ева Янева. Равенството се запази до 22:22, след което домакините поведоха с 24:22 след мощна атака на Йоана Качор и блокада на Катажина Гайдал срещу Ева Янева. В крайна сметка полякините затвориха гейма при 25:23 след блок-аут на Александра Ягиело, а с това и мача с 3:1.

По този начин волейболистките на "Дружина полска" изместиха световните шампионки от Русия от 2-то място в крайното класиране в Група "Е" и се класираха за полуфиналите. Домакините ще трябва да изчакат жребия по-късно тази вечер за да разберат съперника си в полуфинала. От друга страна българските "лъвици" завършиха на 4-то място в групата с 2 победи и 3 загуби и ще заемат 8-мо място в крайното класиране на шампионата.

ПОЛША - БЪЛГАРИЯ 3:1 (18:25, 25:20, 25:21, 25:23)