3. Волейболните национали завършиха втори на турнира в Санта Фе

Волейболните национали завършиха втори на турнира в Санта Фе

Аржентинците ни биха драматично с 3:2

Мъжкият национален отбор по волейбол на Аржентина успя да спечели Купа Санта Фе Сиудад в едноименния аржентински град след като победи България в последния мач от тристранния приятелски турнир с 3:2 (25:21, 25:17, 23:25, 23:25, 15:12) след много драматичен развой на двубоя пред 2500 зрители.

В сравнение с мача срещу Чили на предишния ден, старши треньорът Силвано Пранди предпочете да започне мача с Виктор Йосифов вместо Николай Николов като титуляр в центъра. България поведе с 18:20 в първия гейм, но след три аса на аржентинеца Густаво Шолтис домакините успяха да обърнат гейма за 25:21 в своя полза. Силната игра на Шолтис и компания от линията за изпълнение на начален удар продължи и във втория гейм и, въпреки проблясъци в играта на четворките Матей Казийски и Тодор Алексиев, южноамериканците взеха гейма с убедителна разлика.

За третия гейм Пранди пусна в игра Цветан Соколов, Теодор Тодоров и Николай Николов и Лъвовете започнаха да се връщат в мача. Между първото и второто техническо прекъсване България пое инициативата, стигна до 4 точки аванс и Соколов затвори гейма при 23:25. Историята се повтори и в четвъртата част. С чудесна игра на Андрей Жеков, Тодор Алексиев и влезлият на смяна Валентин Братоев трикольорите успяха са стопят 4 точки преднина за домакините след 9:5, за да може отново Соколов да сложи точка на гейма за 23:25 и да прати мача в тайбрек.

Южноевропейците тръгнаха отлично в петия гейм и с отлични изяви на Соколов и Алексиев смениха полетата с 3 точки аванс. Тук обаче се намеси аржентинската резерва Лукас Чавес, който отбеляза ключови точки за домакините, включително и ас, с който сложи точка на гейма при 15:12.

Тодор Алексиев отново стана топреализатор на мача, регистрирайки 19 точки. Соколов добави 14. За победителите най-много, 15, направи Лукас Окампо. От името на българския тим капитанът Владимир Николов получи купата за второто място в турнира.

На двата отбора предстои още една приятелска среща днес от 22.00 ч.

Аржентина: Лучано Де Чеко - 3 точки, Густаво Шолтис - 13, Гийермо Гарсиа - 13, Лукас Окампо - 15, Алехандро Спайич - 14, Себастиан Соле - 12, либеро Пабло Меана, Хавиер Филарди, Лукас Чавес - 11, Николас Уриарте - 1, Гастон Джани, старши треньор Хавиер Вебер

България: Андрей Жеков - 3 точки, Владимир Николов - 5, Тодор Алексиев - 19, Матей Казийски - 11, Виктор Йосифов - 5, Христо Цветанов - 1, либеро Теодор Салпаров, Цветан Соколов - 14, Николай Николов - 4, Теодор Тодоров - 1, Валентин Братоев - 5, Георги Братоев, либеро Владислав Иванов, старши треньор Силвано Пранди.