Волейболният клуб ЦСКА изчисти задълженията си към Националната агенция по приходите и към държавата, заяви на специално свикана в Пресклуб “България” пресконференция със силен емоционален заряд мениджърът и старши треньор на червените Александър Попов заедно с директорката на детско-юношеската школа и на женското направление на клуба Верка Николова. В залата присъстваха фенове на ЦСКА, председателят на ОСК ЦСКА Георги Калчев, както и старши треньорът на Левски Бол (София) Христо Илиев.
"През последните 4 години изминахме много тежък път, но успяхме да изчистим задълженията си към НАП и към държавата", бяха първите думи на Сашо Попов.
"Нашите задължения се натрупаха само за една година - 2011. Тогава си бяхме поставили много високи цели, които и постигнахме (шампиони мъже/жени, участие за четвърта поредна година в евротурнирите).
В зала Арена Самоков за нас беше празник. Но всичко това струваше пари, при това много. Беше голям риск. Спортният се изплати, но финансовият се провали напълно.
Тогава бяхме на крачка от европейска клубна титла, така както сега момчетата на Пламен Константинов бяха на крачка от европейската. Един златен гейм ни раздели от финал в Самоков пред нашата публика", разясни Сашо Попов.
"Личната ми вина? Че не успях да спра тренировъчния процес тогава. Защо? За първа, а може би и за последна година имахме възможност за силен европейски отбор. С млади състезатели, евтини чужденци и силни играчи на края на кариерата си. Вината ми бе, че не спрях тогава тренировките, не излязох в чужбина, въпреки че имах предложение, и щях да стана най-скъпоплатения треньор в България. Сгреших и си платих, с което ощетих и семейството ми", призна Сашо Попов.
Ето какво още разказа мениджърът на волейболния ЦСКА Сашо Попов:
"Останахме без спонсор, без президент .. бяхме в безизходица. Получихме ултиматум да фалирам клуба, за да получим подкрепа. Категорично, отказах, а с това трудностите станаха още по-големи. Натиск от институции, запорирани сметки От тогава мина много време, бяхме длъжни да извървим поетия път. Разпродадохме си капитала, продадохме много момичета и мочета, които имаха сериозни възможности и с тях победният път на ЦСКА щеше да продължи. За наша радост, нашата школа, на която Верка Николова е президент, продължава да бълва и бълва таланти. Пестим от ток, пътувания, екипировка (не сме ходили на лагер от 5-6 години), условията за труд в зала Васил Симов нямат аналог в последните години. И представете си как се мотивират едни млади хора.
Беше много трудно, опитваха се да ни разделят отвътре, но не успяха. Обиколих доста политици и големи бизнесмени, но разбирам тяхната позиция, никой не иска да влиза в катрана.
Имаме проблеми с материалната база, с натрупани задължение ... тази истина никога не сме крили. След години лутане се опряхме на единственото останало - публиката, не на волейбола, а на ЦСКА. Успяхме, измислихме доста инициативи. Между нас си ги наричаме иновативни, но реално за тях няма почва в България. При анонсирането им усещах скептицизъм в спортната общественост. Сега обаче това е пример за останалите клубове. Ние с Верка погазихме егото си, стъпкахме го. Успяхме да съберем парите и да платим на държавата. Има текущи задължения и някои лихви, които трябва да изчистим, но големият товар от 2011 вече го няма".
Запитан по-конкретно за изплатените суми, Сашо Попов не пожела да разкрие цифрите от конфиденциалност. Все пак той очерта размера на задълженията: изплатената сума е равна на бюджетите на два шампионски отбора в България или на разходите за ремонт на спортна зала. Обемът за средствата за волейбол са 1/30 в сравнение с тези за футбола, подчерта Попов и добави, че намирането на 10 хил. лева за волейбол е точно толкова трудно, колкото за футбола 1 млн. лв.
Мениджърът разкри и причината, поради която волейболният клуб не е бил обявен във фалит. "Алтернатива не е имало! Познавам профила на цесекарите и те нямаше да приемат по никакъв начин преименуване, създаване на друг клуб или нещо подобно. Решихме да не го правим това, защото сме отраснали в ЦСКА и някои от ценностите на клуба ни интересуват".
"Без особена подкрепа, със собствени сили и приятелските отношения с “Демакс” и “Про Маркет” (много важни за нас), успяхме", допълни Сашо Попов.
"Пътят продължава. Не си мислете, че нещата са приключили. Нашият път за оцеляване тепърва предстои”, предупреди шефът на ВК ЦСКА. Той бе категоричен, че през следващите няколко сезона червените волейболисти няма как да си мечтаят за участие в евротурнирите поради изключителното затягане на колана и пестеливото харчене на всеки лев.
Сега заедно с треньора на националния отбор Пламен Константинов са се захванали с трудната задача да убедят Столична община да финансира пряко клубния спорт, така както правят местните власти в редица градове на страната. Попов сподели, че преди изборите са имали среща в общината, но са отложили разговора по същество заради предстоящото формиране на Общински съвет, който всъщност взема решенията. “Сега чакаме покана, ако не я получим, ще отидем сами”, обяви упоритият ръководител. Той сподели, че преди няколко дни е обсъдил с министър Кралев проблема с лошото състояние на клубната зала “Васил Симов” и крещящата нужда от реконструкция. Министърът се е ангажирал да намерят изход от ситуацията. Препъни камъкът е, че собственик е държавата в лицето на ММС, но средства за тази цел няма.