Висшето ръководство на Българската федерация по волейбол (БФВ) направи изненадваща визита в САЩ, след която излезе новината, че България ще иска домакинство на световното за мъже през 2018 г. заедно с Италия. В делегацията ни бе и вицепрезидентът на БФВ и депутат Петър Кънев, който говори пред вестник "Труд".
- Защо тази визита се оказа тайна и необявена от вас?
- Не беше тайна, но и не беше нужно да вдигаме шум. Важното е каква работа сме свършили там.
- И какво свършихте?
- Ще бъда по-многословен в този отговор. Първо, за първи път получихме лична покана от президента на американската федерация по волейбол Дъг Бил. Той е голяма фигура за техния спорт, загуби с малко избора за президент на международната централа (ФИВБ) преди 2 години и за нас тази покана е висока чест и признание за работата ни. Още повече че американската федерация е сред трите най-силни в света заедно с тези на Русия и Бразилия. Целта бе да се запознаем със структурата, организацията и финансирането на техния волейбол. Всичко е много различно от нашето. Поканиха ни и от Националния олимпийски комитет на САЩ (АОК), а тези две покани не се отказват. Основна тема бе да искаме тяхната подкрепа за домакинството на световното, която е много важна, след като преговорите с италианците приключиха. Имаме и подкрепата на нашето правителство, но също и сериозна конкуренция - Катар и Русия. Президентът на федерацията Данчо Лазаров и колегата Иван Тодоров вече бяха разговаряли с бразилците, които също ни подкрепят. Всъщност те двамата имат много добър имидж в САЩ. Дъг Бийл ни покани и на вечеря със съпругата си у дома им, което е допълнително уважение към нас. Гостувахме и три дни в централата на федерацията в Колорадо спрингс, където е и местният олимпийски комитет, който изпълнява ролята на нашето спортно министерство. Разгледахме огромната спортна база в Колорадо спрингс, собственост на общината, която се дава на АОК срещу 1 долар годишен наем. Цялата тази структура със зали за над 20 спорта се ползва безплатно от федерациите.
- Какво научихте за техния волейбол?
- Бяхме в Анахайм - голямата тренировъчна база на волейбола, и видяхме, че отношението на властите към спорта е уникално. В един огромен комплекс има 34 игрища, 8 от тях са безплатни. Иначе там във волейбола за всичко се плаща - дори когато децата тренират, родителите дават пари. В американската федерация членството е индивидуално, а не клубно - 50 долара на година, от които 26 влизат във федерацията. А те имат 350 000 членове, от които 87 процента са жени. Бюджетът на федерацията е 38 млн. долара, беше ни предоставена пълна информация за всичко. Обръщат голямо внимание на волейбола в училищата и колежите, нямат закон за спорта и може би затова спортът им се развива добре.
- Какви договорки направихте?
- Срещнахме се с легендарния Карч Кирали, сега треньор на женския им национален отбор, който е световен шампион. С него договорихме да гостува у нас за треньорски семинар, както и контроли с американките, ако програмата им го позволява. Подобни разговори имахме и с щаба на мъжете. Обсъждахме съвместни лагери и съдийски семинари, както и участие на наши аматьорски отбори в техните първенства. Дъг Бил ще ни гостува по време на европейското.