3. Успехи за българите, разочарования за българките в Италия

Успехи за българите, разочарования за българките в Италия

В първия мач от 19-ия кръг на италианското мъжко първенство българската звезда Матей Казийски бе определен за най-полезен играч, след като неговият Итас Диатек Трентино (Тренто) победи като гост Фрамазил (Пинето) с 3:0 (25:20, 25:16, 25:22).

Матей стана и най-резултатен в срещата, отбелязвайки 20 точки, цели 5 от които - директно от сервис. Другите 15 той изработи в нападение. Красимир Стефанов, другият българин в отбора, воден от Радостин Стойчев, не се появи в игра.
Честта да бъдат обявени за MVP имаха и други двама българи - Владимир Николов и Христо Златанов.

Воденият от националния селекционер на България Силвано Пранди Бре Банка Ланути (Кунео) изпусна една точка в Модена, но бяха на път да изгубят и трите след като местният Тренквалдер им поведе с 2:0 в геймовете. Все пак един невероятен Владо Николов не допусна това да се случи и заедно със своите съотборници достигна до пълен обрат - 2:3 (25:18, 25:15, 21:25, 23:25, 12:15). Освен че беше обявен за MVP, Николов стана и топреализатор на мача с 28 точки (1 ас, 25 атаки, 2 блокади). Това е и нов негов личен рекорд за резултатност този сезон, след като досега беше отбелязвал най-много 24 точки в една среща, което стана в предния кръг.
Копра Нордмеканика (Пиаченца) нямаше подобни премеждия срещу гостуващия Йога (Форли) и затвори мача в три гейма - 3:0 (25:22, 25:21, 25:15). Капитанът на Копра Христо Златанов впечатли с четирите си точки директно от сервис и също стана и MVP, и топреализатор на двубоя с 19 точки (4 аса, 14 атаки, 1 блокада).
След като прекият конкурент на "българските" отбори за място на върха на таблицата Лубе Банка Марке (Мачерата) загуби две точки при гостуването си на Марми Ланца (Верона), падайки с 2:3, в класирането Бре Банка е лидер с 43 точки, колкото има и вторият Трентино. Отборът от Мачерата е трети с две точки по-малко, а с още две по-малко, четвърти е Копра.

Тази вечер Венцеслав Симеонов и неговият Тоно Калипо (Вибо Валентия) гостуват на РПА-LuigiBacchi.it (Перуджа) в последната среща от кръга.

По-различна обаче беше ситуацията в надпреварата  при жените. 16-ият кръг от италианския шампионат се оказа неуспешен за отборите с български волейболистки . Тена (Сантерамо) и CGF Рисайкъл Флоренс (Кастелана Гроте) не успяха да спечелят нито гейм в своите мачове. Националният треньор на България Драган Нешич обаче успя да постигне победа със своя Монте Скиаво Банка Марке (Йези) над гостуващия Фопапедрети (Бергамо) с 3:2 (16:25, 25:18, 17:25, 25:21, 16:14).

Петя Цекова стана топреализаторка за Тена (Сантерамо), но тимът загуби гостуването си на Ризо Скоти (Павия) с 0:3 (19:25, 23:25, 26:28). Българката направи 15 точки (1 ас, 12 атаки, 2 блокади).
Отборът от Кастелана Гроте загуби у дома от Уником Старкер Керакол (Сасуоло) с 0:3 (25:27, 23:25, 23:25). Илияна Петкова бе измежду най-добрите в своя тим. Тя завърши с 6 точки (3 атаки, 3 блокади).
Загубената точка свали Монте Скиаво на четвъртото място в таблицата с 33 точки. Флоренс е девети с 23, а Тена - дванадесети с 14.

Ники Желязков: Макар да бихме мачът ни с ЦСКА не бе никак лесен