3. ЦСКА спечели Купата на България по волейбол

ЦСКА спечели Купата на България по волейбол

Отборът на ЦСКА (София) е новият носител на Купа България по волейбол за мъже, предаде репортер на Novsport.com. Червените спечелиха един феноменален финал в зала Васил Левски в Пазарджик, побеждавайки Марек Юнион Ивкони (Дупница) с 3:2 (25:19, 25:18, 26:28, 20:25, 15:13).

Финалът започна напълно равностойно с равенството в резултата се движеше до 6:6. След това Марек дръпна в резултата след добра игра на Цветан Соколов и поведе с 13:10. Последваха много силни изяви на Светозар Иванов на блок, който на три пъти отказа Филип Мейо в атака, но въпреки това ЦСКА записа 6 поредни точки и поведе с 16:13. Добрата игра на Зарко Иванов продължи, а ”червените” стигнаха лесно до успех в първата част след два поредни блока на другия централен блокировач Стоян Самунев – 25:19.

Втората част също стартира много равностойно, но постепенно дупничани започнаха да допускат грешки, а блокадата на ЦСКА в лицето на Зарко Иванов и Самунев действаше безотказно и "червените" дръпнаха с 13:10. Две поредни мощни атаки на Иван Колев изведоха ЦСКА до 16:12. Волейболистите на Марек продължиха с грешките, а възпитаниците на Александър Попов стабилизираха играта си. Без проблем ”червените” спечелиха втория гейм с 25:18 след мощна атака на капитана Рафаел Паскуал.

Волейболистите на Марек започнаха по-добре третия сет и след добра игра на Цветан Соколов поведоха с 8:6, но ЦСКА успя да изравни за 10:10 и дори да поведе с 16:15 след пусната топка на Мейо. ”Червените” отново дръпнаха стабилно в резултата след две поредни единични блокади на най-добрия си играч в този мач – Светозар Иванов за 22:18. Опитният разпределител Николай Найденов приближи ЦСКА на 2 точки от Купата на България, след като пусна елегантно топката покрай блокадата на Марек – 23:19.

И когато всички си мислеха, че ”червените” ще затворят лесно мача, волейболистите на Марек поведени от Минчо Минчев, който застана на изпълнението на начален удар, успяха да изравнят при 23:23. Все пак ЦСКА стигна до първия си мач-бол при 24:23 след единична блокада на таланта Теодор Тодоров. Цветан Соколов обаче пое играта в свои ръце, постигна 3 поредни точки за Марек и дупничани спечелиха 3-тата част с 28:26 след атака в аут на Стоян Самунев.

”Червените” започнаха вихрено четвъртия гейм и поведоха с 5:0 и 9:3 след блокада на Зарко Иванов. Марек успя да съкрати разликата до 10:11 след атака на Соколов. Мейо доведе нещата до 14:11 за ЦСКА. Волейболистите на Марек отново се върнаха в мача и поведоха с 15:14 и 16:15 след пусната топка на Христо Запрянов. Постепенно дупничани, водени от Соколов дръпнаха с 20:17, и спокойно затвориха гейма с 25:20.

Още в началото на тайбрека наставникът на ЦСКА Александър Попов пусна отново в игра разпределителя Николай Найденов, както и центъра Стоян Самунев. Окрилени от успеха в третата и четвъртата част дупничани поведоха с 8:4 . След техническото прекъсване последваха 3 поредни точки за ЦСКА и ”червените” се върнаха в срещата – 7:8. Неизбежното изравняване дойде при 11:11 след мощна атака на Мейо. Марек отново излезе напред при 12:11 от грешка на Мейо от начален удар. Влезлият като резерва Стефан Стоянов ”върна жеста” и би сервис в аут – 12:12. Тук на начален удар застана Бойко Бонев, той заби безкомпромисно два аса и изведе ЦСКА до мач-бол при 14:12. Единична блокада на Георги Лазаров срещу Рафа Паскуал даде надежда на Марек за обрат. Александър Попов взе прекъсване за ЦСКА и веднага след него капитанът Рафа Паскуал заби последната точка в мача.

ЦСКА (София): Николай Найденов - 1 точка (1 ас, 0 атаки, 0 блокади), Филип Майо - 33 (1, 30, 2), Иван Колев - 8 (0, 8, 0), Рафаел Паскуал - 12 (0, 11, 1), Стоян Самунев - 8 (0, 5, 3), Светозар Иванов - 14 (1, 3, 10), либеро Теодор Салпаров - 1 (0, 1, 0), Теодор Тодоров - 1 (0, 1, 0), Иван Зарев, Бойко Бонев - 5 (2, 3, 0), старши треньор Александър Попов.

Марек Юнион Ивкони (Дупница): Владимир Лобутов - 1 точка (0 аса, 0 атаки, 1 блокада), Минчо Минчев - 13 (0, 13, 0), Цветан Соколов - 29 (0, 27, 2), Христо Запрянов - 9 (0, 9, 0), Иван Власев - 8 (1, 3, 4), Георги Лазаров - 11 (0, 6, 5), либеро Христо Христов, Стефан Стоянов - 1 (0, 1, 0), Тодор Вълчев - 1 (0, 1, 0), старши треньор Милчо Миланов.

Ники Желязков: Макар да бихме мачът ни с ЦСКА не бе никак лесен