3. Сърбия на пореден финал в Световната лига – този път срещу Селесао

Сърбия на пореден финал в Световната лига – този път срещу Селесао

Сръбският национален волейболен тим победи Куба с 3:1 (18-25, 25-13, 25-21, 27-25) гейма за да се класира за финала на Световната лига, където ги очаква съставът на Бразилия. Селесао си осигури място в последния мач на юбилейното 20-о издание на турнира след победа над Русия.

Младият кубински отбор стресна препълнената зала „Белградска арена” в сръбската столица, след като неочаквано взе първия гейм със значителната разлика от седем точки. Домакините под виковете на родната публика бързо се върнаха в мача и след разгром във втората част (25:13) дори и не помислиха за загуба срещу тима на Орландо Блекууд. Кубинците сега ще спорят с опонента си от груповата фаза Русия за бронзовите отличия.

Куба започна мача с добро темпо и набързо поведе с 6:1, а до първото техническо прекъсване поискано от сръбския наставник Игор Колакович отстоянието на домакините стоеше при 8:3. Добра серия на сърбите доведе резултата до 10:8 в полза на гостите. Вторият таймаут обаче отново обърна развоя на първия гейм и Куба не позволи на противника да съкрати разликата.

Отборът на Куба получи правото да сервира пръв във втория гейм, в началото на който двата тима вървяха точка за точка до 6:6. След това обаче „сините” започнаха да градят преднина, която първо достигна 16:9 при второто прекъване, и 21:10 преди края на втората част. Иван Миликович бе най-резултатен за своя тим с 11 точки от 29 опита.

Третият гейм бе далеч по-завързан, като след 4:4 и после 7:4 кубинците отново поеха инициативата само за да изпуснат инерцията и да позволят на сърбите да изравнят при 13:13. Миликович за пореден път проби през противниковата блокада и донесе психологическото предимство за Сърбия преди втората кратка почивка. Домакините и Куба продължиха да играят с голям ентусиазъм и публиката се радваше на атрактивната игра. В последната част резултата отново вървеше точка за точка, а тимовете отново се „срещнаха” при 13:13. Националите на Сърбия първи достигнаха мачпойнт, но не успяха да се възползват от предимството си. Едва при третия си опит те постигнаха успех и затвориха мача при 27:25.

Мачът за трето място между съперниците на България от груповата фаза на състезанието Русия и Куба е днес от 17:00 ч местно време, а три часа след това е и финалът между Бразилия и Сърбия.