3. Надеждата за Белград остава след победа с 3:1 в първия ни мач в Япония

Надеждата за Белград остава след победа с 3:1 в първия ни мач в Япония

Надеждата за Белград остава след 3:1 гейма в първия ни мач в Япония (25:23, 23:25, 31:29, 28:26). Българите си върнаха на самураите за едната загуба във Варна, побеждавайки ги на тяхна земя, макар и трудно. Победата донесе три точки за тима, воден от Силвано Пранди, които остават шансовете ни за класиране на финалиоте на лигата, разбира се при добро стечение на обстоятелствата в мачовете на сътперниците ни - Куба и Русия.

Първият гейм започна с предимство за Япония. Първата точка дойде след атака на Япония, която нашата блокада изкара в аут. След това последваха успешни атаки на Фукузава и грешно отиграване на Методи Ананиев. Първата точка за България дойде от грешка в сервиса на японците, след което отново Фукузава, лед две успешни отигранавия, доведе резултата до 5:1. След отлични изяви на Матей Казийски, Владо Николов и Зарко Иванов, двата отбора се оттеглиха на първо техническо прекъсване при резултат 8:6 за Япония. Въпреки че скъсиха преднината на домакините на две точки, нашите отново позволиха разлика в резултата. Това накара Силвано Пранди да поиска прекъсване при 13:9 в полза на Япония. След завръщането си на полето „трикольорите” изравниха играта и резултата и второто техническо прекъсване бе в полза на България – 15:16, след добра игра на Андрей Жеков с центровете, от които отново може да се отбележат добрите изяви на Светозар Иванов. Силвано Пранди направи и някои промени по средата на гейма. Пръво в игра се появи Христо Цветанов на мястото именно на Иванов, но центърът на руския Локомотив (Изумруд) не се задържа дълго на полето. В края на гейма пък се появи и Цветан Соколов на мястото на Владо Николов, който, както стана ясно в началото на срещата има лека контузия в коляното. Резултатът стигна до 22:22, след което грешка в атаката на Япония, добра тройна блокада на България и мощна атака на Матей Казийски доведоха резултата до крайното 23:25 за гейма.

Втората част бе противоположна на първата. България тръгна добре в гейма и при първото техническо прекъсване резултатът бе 5:8, след няколко добри блокади на нашите, мощни атаки на Матей Казийски и Методи Ананиев. Японците изравниха играта и успяха да стигнат и до равенство в резултата – от 8:8 точките на таблото се меняха в полза на единия и другия отбор без да име реална преднина за който и да еот двата съперника. Така и второто прекъсване бе след резултат в полза на нашите момчета – 13:16. Точно в тази част обаче, момчетата на Силвано Пранди като, че спряха да играят. След нашата 18-та точка домакините направиха поредица от точки, която доведе до 17:19, след което японците успяха да излязат и начело – при 23:22. от тук нататък нямаше проблем и геймът завърши със същия рлезултат, както и първия, само, че в полза на Япония – 25:23.

Третата част бе изкбючително инфарктна, особено за нашият отбор. При загуба на гейма, националите ни все повече се отдалечаваха от финалите в Белград, а японците, окрилени от победата във втория гейм, поведоха и в началото на третия. Първото техническо прекъсване дойде при резултат 8:5 за домакините. Пденината на японците доби по-сериозно цифрово изражение след подновяването на играта. Поредица от наши грешки доведе до 12:9. Тогава обаче настъпи моментът и домакините да започнат да грешат сервисите. Три такива лоши начални удара и два бързи аса на Матей Казийски доведоха до 16:15 в наша полза пир втората техническа пауза. От този момент нататък започна голямото надлъгване – 16:16 и игра точка за точка, надлъгване в което пропиляхме седем гейм бола и така до момента, в който Матей Казийски застана на линията за изпълнение на начален удар – ас на Матей и 29:31, 2:1 гейма в полза на България.

Четвъртата част започна с първа точка за България след атака в аут на Япония и въпреки аса на Фукузава и добрата блокада срещу Матей Казийски, добра атака на Владо Николов и блокада на Николов и Цветанов изкараха двата отбора на техническо прекъсване при резултат 6:8. Вотрата задължителна пауза отново бе при преднина на България, макар и от една точка – 15:16. До този резултат основно след поредица от грешки при изпълнението на начален удар. Първо за 11:13 сбърка Шимизу, след това Жеков върна жеста, последваха грешки на Фукузава и Казийски и резултатът стана 13:14 , а до 16-та точка за нашите се стигна след атака в аут на Шимизу. След това отново дойде времето за играта на нерви. Точка след точка резултатът стана 26:26, за да може българската блокада отново да покаже възможностите си. След две точки, които бяха заслуга именно на нашия блок, България, макар и трудно успя да спечели гейма с 28:26 и мача с 3:1. В края на мача трябва да се отбележат отличните изяви на Мартин Пенев, който влезе като резерва, но негови хладнокръвни атака задържаха нашите в мача и дадоха спокойствие в решаващите моменти. Този резултат донесе на нашите така нужните три точки и запази надеждата за класиране във финалната шестица.

Най-резултатен за нашите логично бе Матей Казийски с 20 точки , за домакините с най-сериозен принос за точковия актив бе Тетцуя Фукузава с 26 точки.

ЯПОНИЯ: Дайсуке Усами, Кунихиру Шимизу, Тетцуя Фукузава, Йошинико Мацумото, Йонейама Юта, Кота Ямамура – Осаму Танабе-либеро (Юта Абе)
Старши-треньор: Тецуя Уета

БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков, Владимир Николов, Матей Казийски, Методи Ананиев, Красимир Гайдарски, Светозар Иванов – Теодор Салпаров-либеро (Христо Цветанов, Цветан Соколов, Мирослав Градинаров, Георги Братоев, Мартин Пенев)
Старши-треньор: Силвано Пранди