3. Младите "лъвици" победиха Тайван след драматичен тайбрек

Младите "лъвици" победиха Тайван след драматичен тайбрек

Националният отбор по волейбол на България за девойки старша възраст тръгна с победа във втората фаза на Световното първенство, което се провежда в Мексико. В столицата на щата Долна Калифорния Мексикали, младите Лъвици се наложиха трудно над отбора на Тайван с 3:2 (25:23, 19:25, 20:25, 25:21, 15:12).

С помощта на три точкови атаки на Добриана Рабаджиева българките тръгнаха шеметно в мача и поведоха с 4:0. Веднага след това обаче започнаха да допускат много непредизвикани грешки, които доведоха до обрат - 4:5. Тайванките успяха да увеличат преднината си на 6 точки преди три поредни аса на Габриела Цветанова да върнат младите Лъвици в гейма. Второто техническо прекъсване дойде при резултат 14:16, след което източноазиатският тим също започна да допуска доста непредизвикани грешки, които доведоха до равенство 18:18. Успешна атака и нов ас на Цветанова дадоха предимство от две точки на българките. При такава разлика и завърши геймът - 25:23.

И във втората част тайванките дръпнаха с 2 точки напред преди първата задължителна почивка, а до втората авансът им се увеличи до 4. Старшията Стоян Гунчев пусна в игра втората разпределителка Весела Бончева, която също успя да запише точка директно от сервис, но за повече в този гейм не ни стигнаха силите - 19:25.

Бончева остана в игра за началото н третия гейм. Тайванките обаче продължиха с по-настоятелната си игра и поведоха с 5:8 до първото техническо прекъсване. Въпреки че Рабаджиева отново се разигра в атака, а Гунчев предприе още смени в седморката, разликата продължи да расте и стигна до 7 точки. С позакъснял щурм Лъвиците успяха да я свалят до 3 точки, но след това оставиха съперника да спечели и тази част - 20:25.

С върналата се на терена разпределителка и капитанка Цветелина Николова, с Нора Богданова като титулярка в центъра и с много добра игра на блокада, Лъвиците успяха да поведат с 10:5 в четвъртия гейм. Втората задължителна почивка дойде при 16:13. Атаката на Рабаджиева, Василева и Цветанова вървеше, а и тайванките допускаха доста грешки. Така българките успяха да спечелят гейма с 25:21 и да вкарат мача в тайбрек.

Въпреки разнообразните атаки, на които Николова подложи тайванките в началото на петия гейм, българките бяха с 2 точки назад при размяната на полетата. Веднага след това разликата нарастна с още една точка, но след хубави атаки на Рабаджиева равенството бе възстановено при 11:11, а успешно нападение ни донесе и мачбол при 14:12, който бе спечелен след грешка на противника.

Добриана Рабаджиева и Ших Тинг Чен станаха сътопреализаторки на мача с по 21 точки. Габриела Цветанова добави 18, цели четири от които директно от начален удар. Елица Василева се отчете с 16 точки.

В борба за едно от първите две места в Група E, които дават визи за полуфиналите, утре от 04:00 б.в. България ще се изправи срещу отбора на Холандия, а 20 часа по-късно и срещу настоящите световни шампионки от Бразилия.

България: Цветелина Николова - 3 точки (1 ас, 0 атаки, 2 блокади), Габриела Цветанова - 18 (4, 12, 2), Добриана Рабаджиева - 21 (0, 19, 2), Елица Василева - 16 (1, 12, 3), Виктория Григорова - 6 (0, 5, 1), Христина Русева - 6 (3, 3, 0), либеро Кристин Колчагова, Весела Бончева - 1 (1, 0, 0), Лора Китипова, Нора Богданова - 1 (0, 1, 0), Бояна Андреева, старши треньор Стоян Гунчев

Тайван: Чиан Йи Хсиех - 2 точки (1 ас, 1 атака, 0 блокади), Ших Тинг Чен - 21 (1, 18, 2), Уей Уен Хуанг - 9 (2, 6, 1), Тзу Ю Ценг - 13 (2, 11, 0), Уан Тинг Чен - 14 (1, 13, 0), Чен Йин Чанг - 16 (2, 12, 2), либеро Менг Хуа Янг, Я Чу Янг, По Ю Чанг - 1 (1, 0, 0), Йи Тинг Уанг, старши треньор Норима Сакакучи