3. Комфортно 3:0 за волейнационалите срещу Португалия

Комфортно 3:0 за волейнационалите срещу Португалия

Българският национален отбор стартира с победа серията квалификации за световното първенство. Преобразените национали прегазиха представителния тим на Португалия с 3:0 в зала „Конгресна” на Двореца на културата и спорта в морската ни столица.

Гостите във Варна направиха ранен опит да се откъснат напред в резултата в началото на първия гейм. Волейнационалите обаче реагираха подобаващо и успяха да заличат изоставането си при 7:7, но при първото техническо прекъсване съперника все пак възстанови крепката си преднина – 8:7. Повратният момент за българските национали в първия гейм дойде, когато за начален удар застана Владимир Николов. Три поредни точки в полза на България означаваха преднина от 14:12. Оттук насетне българите не загубиха аванса си до края на първата част, но иберийците на няколко пъти бяха близо до изравняване при 19:17 и след това при 20:19. Капитанът Владо Николов доведе първата част до геймбол при 24:22, а грешка от страна на противниковия лагер отреди първия гейм в полза на националите ни.
През втория гейм България се наложи изцяло върху съперника си, като след точки на Казийски, Алексиев и силния начален удар на Николов преднината за националния отбор бе осем точки при 16:8. До края на гейма в игра влязоха някои от новите попълнения, а националите затвориха гейма при 25:16.

Третата част започна и се разви аналогично на първата, но за разлика от първия гейм момчетата на Силвано Пранди водеха с една точка разлика - 8:7. След кратката пауза португалците изградиха преднина от 2 точки, която бе стопена при 14:14. След това националите започнаха да трупат актив, който се увеличи до 3 точки при 22:19 след спечелен спорна топка от Виктор Йосифов. Въпреки, че краят на мача бе близо домакините пропуснаха да приключат мача и допуснаха изравняване при 24:24. Тодор Алексиев отбеляза за 25:24 и втори мач бол. Нова грешка от страна на гостуващия отбор им попречи да се борят за нещо повече и България стартира световните квалификации в Група J с 3:0, след 26:24 в третия гейм.