3. Испанките ни обърнаха, утре имаме още един шанс

Испанките ни обърнаха, утре имаме още един шанс

Испания победи България в предпоследен мач от Група A на женската Европейска лига с 3:2 (22:25, 25:20, 14:25, 25:14, 15:8) и запази шансовете си да измести Лъвиците в борбата за място във Финалната четворка на състезанието.

Двата отбора направиха волейболното сефте на чисто новата зала с 12 000 седящи места Каха де Махикас, в която се предвижда да се изиграе олимпийският тенис турнир през 2016 г., ако Мадрид получи домакинството на този форум. За съжаление, в залата не се появи очакваната подкрепа от многото живеещи българи в испанската столица. На трибуната обаче да гледат мача бяха президентът на БФВ Данчо Лазаров, вицепрезидентът Иван Тодоров, изпълнителният директор Станислав Николов, както и българският посланик в Мадрид.

В игра след дълго отсъствие поради дискова херния като титулярка за България се появи Страшимира Филипова. В началото на първия гейм испанките поведоха набързо с 3:0, но нашите веднага изравниха след серия от сервиси на Филипова. Българките поведоха със 7:5, но допуснаха изравняване за 7:7 преди успешна атака на Елена Колева да прати отборите в техническа почивка при точка аванс за България. Лъвиците увеличиха аванса си на 12:8 и принудиха испанския щаб да поиска почивка. След нея домакините започнаха да топят разликата и, въпреки че на второто техническо прекъсване резултатът беше 16:13 за България, веднага след това нашите допуснаха ново изравняване за 16:16. Резултатът тръгна точка за точка и равновесието се запази до 21:21, когато две успешни атаки на Ева Янева и грешка в нападение на съперника доведоха до 3 геймбола за българките. Още на втория, с изненадваща атака през центъра на Илияна Петкова нашите затвориха гейма.

И втората част тръгна трудно за България. При 6:3 за Испания Драган Нешич се принуди да поиска почивка, а техническата дойде при 8:5. Лъвиците допускаха доста грешки, а испанките играеха много навито, запазвайки аванса си от 3 точки до второто техническо прекъсване. След още две точки за тях, при 18:13, Нешич поиска нова почивка, а при 20:13 той направи и двойна смяна - Диана Ненова и Таня Събкова за Радостина Кицигой и Любка Дебърлиева. При 21:15 два поредни аса на Страши Филипова донесоха на българките малко вдъхновение, но за обрат в гейма вече беше твърде късно.

В третия гейм нямаше никаква интрига. Лъвиците поведоха с 4:0, на двете технически прекъсвания резултатът беше съответно 8:1 и 16:8, а до края на частта разликата набъбна до 11 точки в полза на България.

Четвъртият гейм беше оспорван до първия технически таймаут, който дойде при 8:7 за домакините. Те обаче бяха решени да вкарат мача в тайбрек и започнаха да трупат разлика, подпомогнати от разсеяната игра на българките. При 13:9 Нешич започна със смените. Събкова замени Янева, а Ненова - Дебърлиева. След малко тези смени станаха пълни, а грешките в полето на нашите продължаваха. Техническото прекъсване дойде при 16:9 за Испания. При 17:9 Габриела Коева влезе на мястото на Страши Филипова, а Цветелина Заркова замени Илияна Петкова при 20:11, след което домакините спокойно довършиха гейма за 25:14.

За решаващия пети гейм на терена се върна титулярната седморка на България, но грешките продължаваха във всички елементи на играта и при 6:3 за Испания наставникът Нешич поиска почивка. Нашите постегнаха играта и успяха да намалят разликата на две точки до размяната на игрищата. Веднага след това обаче две поредни точки на домакините накараха Нешич да поиска и втората си почивка. Нищо обаче не можеше да спре вече вдъхновените испанки и те спечелиха тайбрека с 15:8.

Топреализаторка на срещата стана българската звезда Ева Янева, която завърши с 22 точки (19 атаки, 3 блокади), докато нейната съотборничка в РК (Кан, Франция) Страшимира Филипова се отличи с 5 аса в мача.

Утре вечер от 20:00 б.в. е последният двубой от програмата в Група A. Той ще и решаващ за участието на Испания или България във Финалите на Европейската лига в Кайсери (Турция) след две седмици, като право на такова ще получи само победителят от този мач.

Испания: Ромина Ламас - 3 точки (0 аса, 3 атаки, 0 блокади), Ясмина Ернандес - 17 (0, 15, 2), Силвиа Фернандес - 15 (0, 11, 4), Диана Санчес - 13 (0, 12, 1), Лусиа Параха - 6 (1, 3, 2), Сара Гонсалес - 7 (1, 4, 2), либеро Ана Рамирес, Аркиа Ел-Амари, Елена Гарсиа - 4 (0, 4, 0), Амаранта Фернандес - 5 (0, 3, 2), Патрисиа Аранда - 1 (1, 0, 0), Ноелиа Санчес - 1 (0, 1, 0), треньор Хосе Мануел Гонсалес

България: Любка Дебърлиева - 1 точки (1 ас, 0 атаки, 0 блокади), Елена Колева - 10 (0, 7, 3), Ева Янева - 22 (0, 19, 3), Радостина Кицигой - 10 (0, 7, 3), Илияна Петкова - 10 (2, 6, 2), Страшимира Филипова - 13 (5, 8, 0), либеро Мария Филипова, Диана Ненова, Таня Събкова, Габриела Коева, Цветелина Заркова, старши треньор Драган Нешич