3. Ева Янева и компания си върнаха на испанките - 3:1

Ева Янева и компания си върнаха на испанките - 3:1

Женският национален отбор по волейбол постигна първа победа за Европейската лига, след като победи Испания с 3:1 (25:19 25:17 19:25 30:28) в драматичен двубой в габровската зала „Орловец”.

Вчера Испания взе победа с 3:0, но днес момичетата на Драган Нешич бяха максимално мобилизирани да постигнат успех и взеха заслужена победа. Двубоят бе невероятно оспорван, като в последния гейм испанките отказваха да се предадат, но в крайна сметка капитулираха за радост на 1000-те зрители в залата.

Срещата тръгна много добре за българките, които поведоха с 8:5 при първата пауза, а след това водеха с 16:10. До края на гейма те не допуснаха испанките да се върнат в мача и логично взеха гейма след 25:21.
В началото на втория гейм Испания поведе с 4:2, но след добра игра на Страшимира Филипова и Ева Янева българките обърнаха до 8:5. Много добре се включи и Цитигой, която завърши успешно няколко атаки и преднината набъбна до 14:6. Така българките взеха лесно втория гейм.

Третият също започна по отличен начин за българките и след три атаки в аут на Фернандес, поведохме с 4:0, а при първата пауза с 8:3. Тогава обаче в играта ни настъпи срив и испанките поведоха с 10:9. До 14:14 играта вървеше точка за точка, след което гостите се откъснаха с 20:15. Това им позволи да играят по-уверено и да вземат гейма след 25:19.

Истинската драма предстоеше в 4-ия гейм. В неговото начало Радосвета Тенева на няколко пъти не завърши успешно атаките си и Испания поведе с 6:3 и 8:7 при първата пауза. Резултатът продължи да се движи точка за точка, като при втората пауза българките водеха с една точка – 16:15. Нито един от двата тима не успя да се откъсне до края на гейма, като Дебърлиева търсеше постоянно Ева Янева за решителните точки, а волейболистката на Кан съумя да издържи на напрежението, въпреки че не винаги бе в най-подходящата позиция за атака. В крайна сметка всичко завърши добре за водения от Драган Нешич тим, а наставникът падна на колене в края на двубоя, отдъхвайки с облекчение.

Следващият уикенд приемаме Сърбия, отново в Габрово.

Ники Желязков: Макар да бихме мачът ни с ЦСКА не бе никак лесен