3. Драматично 3:1 за България срещу Корея във Варна (видео)

Драматично 3:1 за България срещу Корея във Варна (видео)

„Лъвовете” вече се изравниха с Бразилия по точки на върха в група „А”

Националният ни отбор по волейбол направи нова решителна крачка към класирането за финалите на Световната лига, след като днес победи, макар и изключително трудно, тима на Южна Корея, надигравайки го с 3:1 (31:29, 25:21, 22:25, 25:23) гейма. Срещата се игра в зала „Конгресна” във Варна и бе от програмата на предварителна група „А” на Световната лига. В другия мач от нашата група между Холандия и Бразилия, игран в Ротердам, световните шампиони обърнаха трудно „лалетата” от 0:2 гейма и загубиха една точка в борбата за първото място.

Двубоят започна добре и за двата отбора, като в началото те си размениха на няколко пъти серия от по две точки. Все пак момчетата на Силвано Пранди успяха да вземат леко предимство при първата техническа пауза – 8:6. След почивката корейците се активизираха и съумяха да обърнат резултата в своя полза, като при второто техническо прекъсване водеха с 16:12. След паузата „лъвовете” вдигнаха оборотите и започнаха да топят преднината на своите опоненти. Към края на гейма „трикольорите” съумяха да изравнят за 22:22, след двата тима се задвижиха рамо до рамо чак до 29:29, когато българите спечелиха две последователни точки, с което затвориха частта в своя полза.

Във втория гейм корейците стартираха малко по-добре, като в началото успяха да поведат с 5:2 точки. Впоследствие обаче възпитаниците на Силвано Пранди се активизираха и набързо стопиха преднината, изравнявайки за 6:6, а при първото техническо прекъсване азиатците водеха с 8:7. След 30-секундната пауза „лъвовете” продължиха да доминират, но допуснаха разконцентрация във важните моменти и при второто техническо прекъсване корейците отново бяха с точка преднина – 16:15. По време на почивката Професора успя да мотивира своите момчета по най-добрия начин и те започнаха да мачкат азиатците. Казийски и компания съумяха да натрупат солиден аванс от 4 точки, които запазиха до края на частта. Така България спечели втория гейм с 25:21 и поведе с 2:0 срещу Южна Корея.

България започна по-мотивирано третата част, въпреки че в началото не успяваше да се откъсне в резултата с разлика по-голяма от две точки. В крайна сметка първото техническо прекъсване дойде при 8:5 в наша полза. След паузата корейците се посъвзеха и съумяха да стигнат до равенство при 11:11. Впоследствие Южна Корея дори обърна резултата и при втората техническа пауза вече водеше с 16:14. След прекъсването азиатците продължиха да са по-концентрирани на полето и въпреки двата жълти картона, които получиха от главния рефер, в крайна сметка успяха да спечелят този гейм с 25:22.

„Трикольорите” стартираха и четвъртия гейм по подобие на третия, с малко по-мотивирана игра и при първата техническа пауза водеха с 8:5 точки, точно както в третата част. След почивката нашите момчета отново допуснаха разконцентриране и Южна Корея обърна резултата до 12:11. Азиатците продължиха със страхотната си игра и продължиха да увеличават аванса си и в един момент той нарасна до 19:16 в тяхна полза. Това обаче се оказа повратният момент в мача и след него „трикольорите”, подпомогнати от страхотната публика в зала „Конгресна”, направиха серия от 6 точки срещу само 1 за корейците, или иначе казано 22:20 за „лъвовете” До края на гейма хората на Силвано Пранди удържаха крехката си преднина и затвориха частта с 25:23 в своя полза.

Така България победи Южна Корея с 3:1 гейма и по този начин се изравни по точки на върха в класирането в група „А” със световния шампион Бразилия. Двата състава имат по 19 точки, докато азиатците остават на дъното в подреждането без спечелена точка.