3. България прекърши „лалетата” насред Апелдорн (видео)

България прекърши „лалетата” насред Апелдорн (видео)

Заслужен успех с 3:0 над Холандия увеличи шансовете на Пранди и компания, Тошко Алексиев с феноменален мач

Българският национален отбор по волейбол стигна до изключително важна победа при гостуването си на Холандия от група „А” на Световната лига в зала „Омниспорт” в Апелдорн. Момчетата на Силвано Пранди разгромиха „лалетата” с 3:0 гейма (25:19, 25:22, 25:23) и ги изместиха от второто място в групата. Нашите бяха почти безпогрешни в защита, а в атака Тодор Алексиев, който направи феноменален двубой, Матей Казийски и Владо Николов не дадоха шансове на холандската отбрана. Солидна победа за нашите и доза самочувствие преди утрешния мач, който започва в 16:00 часа и отново ще се играе в Апелдорн.

Срещата започна равностойно и двата отбора играеха точка за точка до 6:6. При 8:6 в полза на домакините от Холандия дойде и първото техническо прекъсване, след което двата тима продължиха в същия дух и докараха до 14:14. Тогава момчетата на Пранди успяха да дръпнат с две точки за 16:14 след две добри атаки и блокаут след удар на Тошко Алексиев, което принуди треньорът на домакините да поиска техническо прекъсване.

След подновяването на играта българите успяха да увеличат преднината си на 4 точки до 21:17 със силна игра в защита и две страхотни точки на Матей Казийски. По-добрата игра на България продължи и преднината набъбна на 6 точки при 24:18 и нашите имаха гейм-пойнт. Първият бе спасен от Холандия, но в следващата атака нова тройна блокада на българите затвори гейма за 25:19.

Страхотна игра в защита на българите продължи и през втората част. След като изоставаха с 3:4, волейболистите на Силвано Пранди направиха 4 поредни точки и поведоха със 7:4, което принуди наставникът на домакините да прибегне спешно до техническо прекъсване. След него резултатът набъбна на 8:4 за България, след което последва ново прекъсване на играта.

Преднината от 4 точки се запази до резултат 14:10, когато холандците направиха две поредни точки и намалиха на 12:14, а при 16:14 в наша полза дойде ново техническо прекъсване в гейма. Фантастична единична блокада на Йосифов увеличи преднината на България на 3 точки за 18:15, но холандците върнаха блокадата и отново намалиха резултата. Първият ас за холандците пък намали на 19:20 в наша полза, когато Силвано Пранди поиска прекъсване.

Холандия успя да изравни до 20:20, но изключителната игра на Тошко Алексиев в атака и тази на Йосифов в защита върнаха преднината от 2 точки за България за 22:20. Нова отлична атака на Алексиев предизвика блок-аут и направи резултата 24:21, а треньорът на домакините поиска техническо прекъсване. Първият гейм-пойнт отново бе пропуснат от нашите, след като холандците направиха страхотна атака през центъра, но след това нямаше кой да спре атаката на феноменалния Тошко Алексиев по диагонала и България поведе с 2:0 гейма в Апелдорн – 25:22.

Холандия започна третия гейм с 2:0 точки, но последва силна игра на нашите, които обърнаха до 4:3. Впоследствие обаче Холандците на свой ред обърнаха резултата до 8:6, когато дойде и първото техническо прекъсване за този гейм. „Лалетата” успяха да запазят преднината си от 2 точки чак до 16:14, когато дойде и второто техническо прекъсване. Две поредни блокади на Алексиев обаче изравниха резултата до 20:20, когато холандският треньор поиска прекъсване.

При 22:21 в полза на Холандия, Теди Салпаров спаси една невъзможна топка, която българите превърнаха в точка и отново изравниха. При 22:22 резервата Валентин Братоев рискува от сервис и не сгреши, а холандците не успяха да посрещнат добре и позволиха на България да поведе с 23:22. Впоследствие нашите стигнаха до мачпойнт при 24:23 след аут при холандска атака. Виктор Йосифов направи поредна страхотна блокада и спечели мача за България.

Така ситуацията в група „А” на Световната лига е следната: Бразилия е лидер с 11 точки, България е на второ място с 10, а Холандия остава трета с 9 точки в актива си.

Утре от 16:00 часа холандци и българи отново се изправят един срещу друг в зала „Омниспорт” в Апелдорн.

Холандия – България 0:3 (19:25, 22:25, 23:25)