3. България победи и Чехия - 3:1

България победи и Чехия - 3:1

Нашите завършиха първи в групата на Евро 2009. Във втората фаза срещат Финландия, Холандия и Русия.

България записа трета победа на европейското по волейбол в Турция. В зала "Абди Ипечки Арена" в Истанбул нашите победиха с 3:1 (25:19,23:25,25:20, 25:17) тима на Чехия в труден мач, който донесе нов успех за играчите на Силвано Пранди и те завършиха първи в своята група.

В първата част нашите изоставаха минимално в началото, но успяха да приключат при 8:7 преди първото техническо прекъсване. След това, в хода на срещата, нашите увеличиха преднината си до 11:8 и 16:12 преди втората пауза. Към края на гейма чехите намалиха леко нашето предимство до 18:23. Това обаче не бе достатъчно и в крайна сметка българите затвориха гейма при резултат 25:19.

Във втората част нещата се развиха изненадващо. Чехите поведоха с 3:1 и завършиха първата част с минимално предимство – 8:7. Второто техническо прекъсване дойде при 16:14 за тима на Ян Свобода. Нашите върнаха веднага след паузата двете точки изоставане, но после постепенно резултатът стана 21:17. Нашите обаче направиха ново връщане в гейма. Те стигнаха до 21:21, но след това отново натрупаха две точки пасив, които се запазиха до края и резултатът бе изравнен – 1:1.

В следващите два гейма нашите се мобилизираха и стигнаха до победата. В четвъртата част те поведоха още в началото с две точки и водеха сериозна битка с противниците си. Преломният момент беше при 17:17, когато "лъвовете"направиха две поредни точки и по-късно затвориха гейма с 25:20.

В оказалата се последна част нашите отново поведоха в началото, но точно преди първата техническа пауза резултатът бе изравнен. След това обаче те взеха нещата в свои ръце и доведоха нещата до 18:13 и 23:16 преди да приключат мача.

Във втората фаза нашите ще срещнат отборите на Финландия, Холандия и Русия.

Във вторник от 15 часа България играе с Финландия. Ден по-късно нашите играят с Холандия от 17,30 часа. В четвъртък от 20,00 България посреща Русия.

В първите два мача Казийски и компания победиха с 3:2 Сърбия и с 3:0 Италия.

БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков, Владимир Николов, Матей Казийски, Тодор Алексиев, Христо Цветанов, Виктор Йосифов - Теодор Салпаров- либеро (Валентин Братоев);
Старши-треньор: Силвано Пранди (Италия);

ЧЕХИЯ: Мартин Лебъл, Алеш Холубец, Петер Платеник, Ондрей Худечек, Ян Стокър, Лукаш Тихачек - Мартин Кристоф-либеро (Иржи Попелка, Якуб Весели, Давид Конечни, Ярослав Скач);
Старши-треньор: Ян Свобода;