3. България отново загуби от детската градина на Орландо Блекууд

България отново загуби от детската градина на Орландо Блекууд

Куба победи България и във втория мач от първата седмица на Световната лига по волейбол с 3:1 (25:19, 23:25, 25:21, 25:20). Така след двете срещи в зала „Суидад Депортива” в гореща Хавана, Куба започна да мечтае за инвазия на Балканите от 22 до 26 юли, когатое финалният турнир в Белград, където среща ще си дадат най-добрите шест тима.

Куба победи България и във втория мач от първата седмица на Световната лига по волейбол с 3:1 (25:19, 23:25, 25:21, 25:20).

Нащите поведоха с 4:1 точки още в началото на първия гейм благодарение на няколко добри блокади, но кубинците изравниха при 5:5 и се оттеглиха като лидери на първото техническо прекъсване – 8:6. след завръщането на двата отбора на полето набързо се стигна до 11:8 и въпреки, че нашите успяха да намалят преднината на домакините за момент, втората техническа пауза бе при комфортна преднина за „децата” от Острова на свободата – 16:12. най-голяма преднина в гейма възпитаниците на Блекууд имаха при 20:14, преднина, която се оказа непосилна за наваксване и така геймът завърши при резултат 25:19 в порза на Куба.

Във втората част нашите момчета като, че успяха да елиминират грешките, които направиха през първия гейм и стигнаха до ранно лидерство. Първата техническа пауза дойде при резултат 8:7, след което бързо се стигна до 12:7 в наша полза. Това определено бе геймът на Матей Казийски, който заби редовните си два аса и направи няколкоуспешни отигравания и така се стигна до втората техническа пауза – 16:13. Кубинците се опитаха да се върнат в гейма, но това се оказа непосилно за тях и в крайна сметка загубиха частта с 23:25.

Третата част започна доста равностойно. Кубинците се оттеглиха на почивката при първата техническа пауза при 8:6, но българите успяха да наваксат изоставането си и дори в един момент поведоха в резултата с 13:11. Слеуд това куинците изравниха, поведоха и не изпуснаха водачеството си до края на гейма, който завърши при резултат 25:21.

В началото на четвъртия гейм Куба направо ни направи за смях след като поведе с 6:1, а първата техническа пауза дойде при 8:3. след второто задължително прекъсване, което бе при пет точки преднина за кубинците дойде и краят за България – игра само за сервис, която обаче бе единствено и само в полза на Куба, която победи в четвъртия гейм с 25:20, а с това и в мача.

Силвано Пранди отново даде шанс на някои от по-младите в отбора да се изявят. Цветан Соколов отново влезе в игра, Методи Ананиев също имаше някои дори прояви по време на мача, след като замени Алексиев, а завърналият се в националния отбор след изевстна пауза централен блокировач на ЦСКА Светозар Иванов започна титуляр на мястото на Гайдарски. Най-интересна обаче бе смяната на Андрей Жеков. За съжаление Георги Братоев, който замени капитана по време на срещата,  трябваше да дебютира със загуба в официален мач.

Ключовият играч за кубинците този път бе Роландо Сепеда, който с мощния си сервис и точните си отигравания бе сред главните виновници за днешната победа.

Така след двете срещи в зала „Суидад Депортива” в гореща Хавана, Куба започна да мечтае за инвазия на Балканите от 22 до 26 юли, когатое финалният турнир в Белград, където среща ще си дадат най-добрите шест тима.

Следващата седмица България приема във Варна отбора на Япония в мачовете от 2-ия кръг в Група С на Световната лига.

Куба – България - 3:1 (25:19, 23:25, 25:21, 25:20)
Куба: Йоандри Диас, Роландо Сепеда, Роберланди Симон, Вилфредо Леон, Йоандри Леал, Османи Камехо – Густаво Алварес-либеро (Оделвис Доминико, Мигел Санчес, Мигел Далмау, Кейбир Гутиерес-либеро)

България: Андрей Жеков, Владимир Николов, Матей Казийски, Христо Цветанов, Светозар Иванов, Тодор Алексиев - Теодор Салпаров – либеро (Цветан Соколов, Методи Ананиев, Красимир Гайдарски, Теодор Богданов)

Ники Желязков: Макар да бихме мачът ни с ЦСКА не бе никак лесен