3. Цонга прекърши надеждите на Джокович за титла в Париж

Цонга прекърши надеждите на Джокович за титла в Париж

Французинът среща Родик за място на полуфиналите

Французинът Жо-Вилфред Цонга отстрани от „Мастърс”- а в Париж третия в света Новак Джокович. Цонга спечели осминафиналния двубой с 6-4 1-6 6-3 и прекърши надеждите на сърбина за титла от турнира във френската столица. Както предишните два мача между двамата (Australian Open-Джокович; Бангкок-Цонга), така и този бе много интересен и непредвидим. Цонга започна много силно срещата и поведе с 5:3 гейма. Той имаше три възможности за пробив, но Джокович успя да ги спаси. В следващия гейм сърбинът стигна до 0:40, но Цонга успя да пласира няколко много добри начални удара, които му донесоха 5 поредни точки и сет преднина. В началото на втория сет нивото на игра на Цонга видимо спадна и той набързо загуби няколко поредни гейма. Камерите в зала „Берси” на няколко пъти заснеха как Цонга се държи за крака си, като видимо не се намираше в добро състояние. В чудене дали да повика физиотерапевт или не, Джокович набързо натрупа преднина от 5:0, а няколко минути след това резултатът в сетовете вече бе 1:1. Цонга все пак се възползва от услугите на физипотерапевта и в третия сет бе неузнаваем. Чернокожият тенисист започна да тича по корта, така както не го правеше и в първия сет, показвайки, че няма и помен от контузията му. Той успя да пробие подаването на Джокович в началото на сета и поведе с 3:0. Сърбинът се опита да се върне в мача, но Цонга вкарваше безпощадни удари от всяка зона на корта. Така след 113 минути игра Цонга се класира за четвъртфиналите, където ще срещне американеца Анди Родик.