3. Световният лидер Рафаел Надал рухна срещу Цонга в Лондон

Световният лидер Рафаел Надал рухна срещу Цонга в Лондон

Испанският ас загуби с 7-6, 4-6, 1-6 четвъртфинала на турнира на трева „Куинс” в Лондон

Световният номер 1 в мъжкия тенис Рафаел Надал не издържа на умората и напрежението и отпадна от турнира на трева „Куинс” в Лондон след загуба в три сета от французина Жо-Вилфред Цонга.

Това е първа загуба за лидера в ранглистата след блестящото му представяне на турнира „Ролан Гарос”, където за пореден път доказа, че е цар на клея и завоюва нова титла в Париж.

Днес обаче на тревата в Лондон испанецът бе видимо уморен и силите му не стигнаха в решителния трети сет, когато Цонга буквално правеше каквото си поиска на корта и направи внушителен брой печеливши удари от всички точки на игрището.

Първият сет на двубоя бе най-оспорван и двамата състезатели изразходваха много сили да не допуснат пробив. Още в първите си 3 сервис гейма Цонга записа цели 7 аса и даде заявка, че няма да се предаде без бой срещу световния номер 1. Надал имаше чудсесен шанс да затвори сета при 6-5 в своя полза, но французинът спаси цели 3 брейк поинта и намери начин да изравни за 6-6. В тайбрека Надал не показа милост към съперника, победи го с 7-3 и спечели частта с 7-6 – 1:0 за Надал.

Вторият сет започна по коренно различен начин. Цонга проби матадора от Майорка още в първия гейм, но веднага допусна пробив на свой ред след две непредизвикани грешки за 1-1. Частта вървеше гейм за гейм до 4-4, когато Цонга направи няколко невероятни уинъра и проби отново испанеца за 5-4. Този път френският тенисист не изпусна предимството си и с нови бомбени асове приключи сета – 6-4 и равенство 1:1.

Световният номер 1 буквално рухна в последния решаващ трети сет. Умората, която Надал натрупа в себе си след „Ролан Гарос”
и вдъхновената игра на Жо-Вилфред Цонга не му оставиха шанс и той капитулира. С великолепни минаващи удари и страховити форхенди Цонга проби два поредни сервиса на Надал и поведе с внушителното 4-0. Испанецът взе един свой сервис, но силите му стигнаха само дотук. Видимо изнервен от сервисите на противника и изтощен от сгъстения си график, лидерът в световната ранглиста допусна трети пробив в рамките на сета и загуби частта с 1-6, а с това и мача с 1:2 сета.

Цонга закръгли бройката на своите асовете в мача на невероятните 25, което се оказа и основен фактор в триумфа му над световния номер 1. На полуфинала той ще срещне победителя от мача между Джеймс Уорд, който днес отстрани защитаващия титлата си от „Куинс” Сам Куери, или Адриан Манарино, които спорят в полседния четвъртфинал.
Сабаленка си намери майстора, край на победната серия

Каролина Мухова се класира за полуфиналите на турнира по тенис в Пекин

Стана ясно кога Григор ще стартира в Шанхай

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров ще започне участието си на турнира в Шанхай рано в събота сутрин