3. Серина Уилямс защити титлата си в Мелбърн

Серина Уилямс защити титлата си в Мелбърн

Американката се наложи с 6-4, 3-6, 6-2 над Жустин Енен

Световната номер 1 Серина Уилямс спечели „Аустрелиън Оупън”. На финала американката се наложи над завърналата се след дълго отсъствие Жустин Енен с 6-4, 3-6, 6-2 в драматичен мач. Двубоят бе белязан от много обрати и можеше да завърши и с победа на белгийката.

Уилямс обаче демонстрира по-стабилна игра в най-важните моменти, а основното й оръжие бяха безпощадните сервиси, заради които тя записа 12 аса. Енен, която все още нямаше дори ранкинг в световната ранглиста, се опита да се противопостави на съперничката си, но на няколко пъти изпусна момента да вземе предимство над Серина.

Американката започна много трудно първия гейм, но след 8-минутна битка тя все пак успя да спечели подаването си. В началните разигравания си пролича, че по-малката от сестрите Уилямс прави повече непредизвикани грешки, но за разлика от това сервисите й отново бяха смъртоносни. Серина направи първия пробив в мача в четвъртия гейм, след като спечели на нула. Следващият гейм бе изключително оспорван. Белгийката Енен водеше с 40:30, а при решителния удар за пробив, топката падна много близо до страничната линия. Съдийката нареди точката да бъде преиграна, което даде предимство на Серина и тя успя да спечели гейма.

Жустин Енен спечели подаването си, след това с много напориста игра успя да пробие световната номер 1, а малко по-късно спечели осмия гейм и така резултатът бе изравнен – 4-4. В крайна сметка Уилямс спечели следващото си подаване, а след това проби белгийката и затвори и сета – 6-4.

Втората част започна по идентичен начин на първата и двете тенисистки печелеха своите подавания. При 3-3 обаче белгийката Енен нанесе своя решаващ удар, след като успя да пробие съперничката си, а след това с брилянтен сервис гейм направи 5-3. Обезверената Уилямс сякаш осъзнаваше, че този сет е загубен и допусна нов пробив, с което Жустин Енен изравни – 1-1.

Третият сет започна отлично за белгийката, която спечели подаването си и бе на косъм да пробие Уилямс в третия гейм, но борбената Серина успя да се спаси. Драмата обаче тепърва предстоеше. Първо Уилямс проби съперничката си, но още в следващия гейм Енен върна пробива и резултатът стана 2-2.

Серията от пробиви обаче продължи, след като в доста драматичния пети гейм Серина успя да спечели на 30. Американката след това затвърди пробива, след като при 40:30 рискува с втория сервис и след изключен ас по правата направи 4-2. Набралата скорост Уилямс не се спря и отново проби Енен, а в последния гейм с безпощадни сервиси затвори мача с 6-2.

Така Серина Уилямс постигна 5-a победа в Мелбърн, което е абсолютен рекорд в "Оупън Ерата'. Другият интересен факт е, че тя спечели за 41-и пореден път двубой в Австралия, в който печели първия сет и все още никой не е правил обрат срещу нея.

Енен пък ще спечели толкова точки, които ще я вкарат в топ 50 от понеделник и ще прелети над 1000 позиции в ранлистата.