3. Румънка от Търговище изхвърли Янкович от „Ролан Гарос”

Румънка от Търговище изхвърли Янкович от „Ролан Гарос”

Двете изиграха маратонски мач, в чийто край напрежението стигна космически висоти. 19-годишната тийнейджърка от Търговище (в Румъния) успя в крайна сметка да надхитри сръбкинята, с която има огледален стил на игра.

45-ата в световната ранглиста румънка Сорана Кръстя продължава да пише най-красивата приказва в своя живот, която стигна на глава четвъртфинал на „Ролан Гарос”. Преди минути тя изхвърли от турнира бившата номер 1 в света Йелена янкович след 3-6 6-0 9-7.

В първия сет Янкович започна със самочувствие, без да обръща внимание на факта, че Кръстя бе победила силната датчанка Каролин Вожнячки в предишния кръг. Чаровната румънка пък така и не можеше да намери ритъма си на игра и предаде първия сет след два пробива в подаването си.

Във втория сет обаче събитията на корта придобиха съвсем друг характер. Янкович започна да трупа нехарактерни за нея грешки, а Кръстя забеляза дупката, в която беше изпаднала сръбкинята и не й даде нито гейм . В средата на сета Янкович получи медицинска помощ поради мазоли на пръстите на краката си, но никой от зрителите не се съмняваше, че това няма да откаже „Худини на женския тенис”, както е известна Йелена.

В решителния сет двете се „захапаха” и никоя не съумяваше да вземе предимство в резултата. Все пак Янкович успя да пробие и при 5:4 сервираше за мача. Кръстя не се притесни от този факт и с много рационална игра успя да се върне в играта. След този гейм двете заложиха изцяло на сигурността, като имаше разигравания с над 30 уинъра. Кръстя обаче бе тази, която рискуваше повече и смелостта й се възнагради. Тя изпусна три мачбола, но при поредната си възможност заби неспасяем бекхенд по диагонала, който й донесе немислимата за нея сума от 130 000 евро от един турнир.

Така вместо по същото време да играе на трева в Нотингам, както беше планирала, тя продължава да учудва всички, а родното й Търговище може с право да се гордее с нея. Сорана ще играе на ¼-финалите срещу спечелилата мача между Вирджини Разано и Саманта Стосър.