3. Робин Сьодерлинг хвърли най-голямата бомба в тениса - изхвърли Надал от "Ролан Гарос"

Сьодерлинг направи уникален мач и смачка смятаният за непобедим в Париж Надал.  Така се оказа, че Колшрайбер, който вчера хвърли в смут Париж, след като отстрани Джокович, е доставил само ордьовъра, към изненадата, която предстои и която покоси цяла Испания и половин свят.

От друга страна, това е възможността на живота за Роджър Федерер да постигне мечтата си. Швейцарецът вече има най-уникалния шанс в кариерата си, след като двамата му големи претенденти вече ги няма. Остана само един – Анди Мъри, за който все още се смята, че няма подготовката да бие някои от големите трима на тази настилка.

Само преди месец Надал даде само един гейм в два сета на шведа. Кой ли очакваше, че ще се случи такова нещо сега. Сьодерлинг е правил много хубави мачове, но не на клей, а на твърда настилка, където е много, много по-силен.

Мачът започна вихрено и изненадващо. Сьодерлинг поведе с 4-1 и затвори сета с 6-2. Тежките му удари огъваха китката на Надал, който на моменти изпитваше много, много трудности с безжалостните мощни удари на шведа.

Във втората част испанският номер 1 успя да се закрепи в мача и докара нещата до тайбрек. Сьодерлинг бе много стабилен и без проблеми се справяше с топ спина на Надал. В тайбрека световният номер 1 поведе с 6:0 точки и след това взе сета.

Така, на „Сюзан Ленглен” изглеждаше, че всичко си идва на мястото. Сьодерлинг обаче не се отказа ни най-малко и продължи да играе на това темпо, с което беше почнал мача. Шведът пращаше с големия си размах максимално дълбоки удари и атакуваше при всяка възможност. Така се стигна до 3-3, когато с невероятна точка и плонж на мрежата накрая Сьодерлинг проби Надал. След това той задържа подаването си до решителния гейм, в който бе безапелационен и поведе с 2-1 сета.

Притиснат до стената, Надал даде всичко то себе си, за да обърне мача. Той поведе с 2-0 гейма, но Сьодерлинг удиви всички и се върна с пробив. Така, всичко стигна до нов тайбрек. Мачът бе станал брутален и приличаше много на този с Цонга на „Аустрелиън Оупън 2007”.

В тайбрека Сьодерлинг поведе с 6:1 точки затвори мача без проблем, за да направи невероятната изненада в последните години.

Единственият петсетов мач на клей на Надал бе срещу Федерер в Рим през 2006 г., когато той победи в тайбрек. Този път обаче испанецът не стигна и до последната част дори.

Сьодерлинг ще срещне победителя от мача Николай Давиденко – Фернандо Вердаско на четвъртфиналите.Шведът Робин Сьодерлинг хвърли най-голямата бомба в тениса в последните години. 23-ият поставен в схемата надигра в драматичен мач четирикратния шампион от „Ролан Гарос” Рафаел Надал след 6-2, 6-7(2), 6-4, 7-6(2).