3. Непримирим Родик надви Гонзалес в петсетова битка на „Род Лейвър Арина”

Непримирим Родик надви Гонзалес в петсетова битка на „Род Лейвър Арина”

Гонзо бе много близо до успеха, но в крайна сметка си събира багажа за Чили, без една от ракетите си

Американският тенисист Анди Родик осигури мястото си на четвъртфиналите на „Аустрелиън Оупън”, след като надделя в епична петсетова битка над Фернандо Гонзалес от Чили с 6-3, 3-6, 4-6, 7-5, 6-2. Двубоят на „Род Лейвър Арина” продължи 3 часа и 25 минути игра и предложи на зрителите тенис от най-високо ниво. Родик поведе в резултата, но Гонзалес набързо обърна нещата в своя полза и бе близо до победата в четвъртия сет, но американецът оцеля и впоследствие чилиецът рухна психически и се срина тотално в петата част.

Първият сет започна равностойно и двамата вземаха подаванията си до 3-2 в полза на Родик. Тогава американецът успя да пробие за 4-2, след това взе своя сервис гейм и поведе с 5-2. Гонзалес бе безпогрешен в следващото си подаване и намали на 3-5, но Анди не допусна изненада при подаването си и затвори сета с 6-3.

Събитията на корта продължиха по същия начин и през втория сет, който вървеше гейм за гейм до резултат 4-3 в полза на Гонзалес. Тогава чилиецът взе ценен пробив за 5-3 и без проблем спечели следващото си подаване, с което изравни резултата в мача.

Силното сервиране на двамата продължи и в третия сет, а възможностите за пробив бяха истинска рядкост. Набързо се стигна до резултат 4-4, когато Гонзалес отново проби в най-точния момент, поведе с 5-4 и взе подаването си за 6-4 и поведе с 2-1 сета.

Напрежението ескалира в четвъртия сет, когато отново двамата бяха безпогрешни при своите подавания и докараха резултата до 5-4 в полза на Родик. При подаването на Гонзалес, пред американеца се откриха 3 сетбола, които обаче бяха спасени с мъка от чилиеца, който изравни до 5-5. Впоследствие Родик взе подаването си на 0 и поведе с 6-5, след което пред него се откри нов сетбол и този път американецът се възползва по най-добрия начин и затвори сета със 7-5. При заключителната точка Гонзалес имаше претенции за аут и спря да играе. Впоследствие ястребовото око показа, че топката е била добра. Гонзалес поиска преиграване на точката, но получи отказ от главния съдия, което вбеси чилиеца.

Емоциите взеха връх в играта на Гонзалес, който тотално се срина в петия и решителен сет. Още при първото си подаване Гонзо допусна да бъде пробит за 0-2 с двойна грешка и там някъде се видя, че нервите на чилиеца няма да издържат.

Той се вбеси още повече от загубения сервис гейм и си го изкара на ракетата, която разби в земята и след това подари на една дама на трибуните.

Родик от своя страна спечели убедително подаването си за 3-0 и последваха няколко гейма на 0 за сервиращия до 5-2 в полза на Родик и сервис на Гонзалес, който видимо се бе предал. Американецът пропусна първите два мачбола, а Гонзо реши да му направи услуга и при третия направи двойна грешка, с което загуби мача.

Така Родик се класира за четвъртфиналите в Мелбърн, където ще срещне хърватина Марин Чилич, който отстрани шампиона от „Ю Ес Оупън” Хуан Мартин Дел Потро.