3. Федерер направи подарък на Надал за РД, оставяйки го на трона в световния тенис

Федерер направи подарък на Надал за РД, оставяйки го на трона в световния тенис

Швейцарецът нанесе първа загуба на Новак Джокович през 2011 година и си осигури грандиозен финал срещу Рафа Надал

Роджър Федерер направи най-големия подарък за 25-тия рожден ден на номер 1 в световния тенис Рафаел Надал. Швейцарецът прекрати серията от 41 поредни победи на сърбина Новак Джокович, който беше непобеден досега през календарната 2011 година и така запази първото място в ранглистата на матадора от Майорка. Ако Джокович бе спечелил днес, той щеше да бъде на върха на световния тенис от понеделник, независимо от резултата на финала. Надеждите му бяха разбити от Федерер, който напомни за най-добрите си дни.

В епичен сблъсък на полуфинала на Откритото първенство на Франция при мъжете Федерер и Джокович изиграха безспорно най-добрия мач на тазгодишния „Ролан Гарос”  и предложиха много емоции и обрати на публиката, гарнирани с изключителните отигравания на двамата топ тенисисти.

По този начин на финала на турнира ще се срещната вечните съперници Рафа Надал и Роджър Федерер. Джокович направи на пух и прах хегемонията на Надал на клей през тази година и го победи цели 4 пъти на финалите на турнирите от тура при мъжете. Той обаче остана безсилен пред Федерер, който му отне шанса да подобри рекорда на Джон Макенроу за постигнати поредни победи. Ноле остана с 41 поредни победи, а рекордът остава 42 мача без грешка.

В първия сет на мача двамата започнаха колебливо и с много напрежение. Федерер и Джокович си размениха по един пробив още в първите два гейма. След първоначалните колебания те намериха своя сервис, но геймовете останаха оспорвани, като швейцарецърт пропусна няколко възможности за пробив. При 3-2 за Джокович, сърбинът се възползва от непредизвикана грешка на противника и първи нанесе удар за 4-2. Федерер не се стресна и успя да достигне до ново равенство. При 3-4, сърбинът се подхлъзна в две много важни точки и даде две възможности за пробив на Роджър, спаси първата, но при втората номер 3 в Световната ранглиста бе безпогрешен и направи 4-4. Последваха 4 поредни гейма, спечелени от сервиращия и така се стигна до тайбрек. В него Федерер направи минипробив с мощен форхенд, който му даде аванс 4-2. При 6:5 точки за швейцареца Ноле заби топката в мрежата и така Федерер поведе с 1-0 сета.

Вторият сет бе истинско доказателство за класата на Федерер. Той не остави никакъв шанс на съперника, като го проби още в началото и не допусна изненада до края на частта. В този период на мача и сервиса на Федерер заработи и той буквално тероризираше Джокера при своето подаване. Сърбинът опита да се бори за сета, но силите му стиганаха само за 3 гейма – 6-3 за Федерер и 2-0 за швейцареца.

Изправен пред угрозата да загуби за първи път през 2011 година и да пропусне шанса да се изкачи на върха в ранглистата, Джокович се събра в третия сет и стартира много силно. Той подобри играта си, стана по-агресивен и проби Федерер още в първия му сервис гейм. Световният номер 2 взе комфортен аванс с 3-0 и с добри сервиси запази това преимущество до края на сета. Той си върна на противника за втория сет и на свой ред взе частта с 6-3 и намали сетовете на 2-1 в полза на швейцареца.

Драматичният четвърти сет се превърна в битка на волята за двамата големи тенисисти. Джокович постепенно си връщаше настроението и самочувствието в мача като стабилизира ударите си след силния трети сет. Мачът се движеше гейм за гейм, без пробиви. При 4-4 Роджър направи няколко нетипични грешки, стигна се до равенство 40-40, а швейцарецът подари гейма на съперника като изпрати един форхенд далеч извън рамките на корта, защото не намери центъра на ракетата си. И когато всички чакаха спиращ дъха пети сет, Роджър Федерер доказа защо е считан от мнозина за най-великият играч в историята. С няколко отигравания на ръба на силите си, които и с доза късмет попаднаха в очертанията на корта, Федерер се добра до точка за пробив и се възползва от шанса си. Той направи пробив и остана в сета при равенство 5-5. После и двамата взеха с много усилия своите подавания за 6-6 и се стигна до нов тайбрек. В него до 3-3 нещата бяха равностойни, но Ноле се подаде на напрежението и допусна да изостане с 3-6, което даде на Федерер цели 3 мачбола. С мощни сервиси сърбинът отрази първите две точки, но при своя сервис Федерер приключи вълнуващия мач с 7-5 в тайбрека.

Така той грабна и победата с 3:1 сета (6-7, 3-6, 6-3, 6-7) и си осигури среща с големия си съперник Рафа Надал в класически сблъсък на финала на „Ролан Гарос”.

Стана ясно кога Григор ще стартира в Шанхай

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров ще започне участието си на турнира в Шанхай рано в събота сутрин