3. Фантастична Цвети взриви България!!! (видео)

Фантастична Цвети взриви България!!! (видео)

Българката ще играе полуфинал на "Уимбълдън" срещу Вера Звонарьова, след като размаза легендата Винъс Уилямс

Урок по тенис изнесе най-добрата българска тенисистка Цветана Пиронкова на една от най-добрите в този спорт в последните 10 години – носителката на 7 титли от „Големия шлем” Винъс Уилямс.

В ¼-финален сблъсък на „Уимбълдън” Пиронкова смачка Винъс с 6-2, 6-3 и стигна полуфиналите в „Ол Инглънд Клъб”. Световната номер 2 и 5-кратна победителка в Лондон бе разбита от талантливото 22-годишно българско момиче само за 85 минути игра.

Пловдивчанката вече задмина постиженията на Мануела Малеева и сестра и Катерина, които имаха четвъртфинали на „Уимбълдън” като стана първата българка, достигнала до най-добрите четири на свещената трева в Лондон.

По пътя си към историческия полуфинал красивата Цеци размаза В. Уилямс, Бартоли, Куликина, Душевина и Лапушенкова. Цветана още няма и загубен сет в тазгодишния "Уимбълдън" и ще се изправи в спор за място на финала с рускинята Вера Звонарьова.

Пиронкова ще вземе 900 точки за световната WTA ранглиста, ще прибави към банковата си сметка 250 000 паунда и от понеделник ще е сред най-добрите 40 в света.

Двете тенисистки започнаха с по два блестящи сервис гейма. В петия гейм спаси два брейк пойнта. Следващият бе изключително оспорван. Нервите на Цвети обаче бяха по-здрави и тя поведе с 4-2. Пиронкова бе блестяща в сервис гейма си и след затвърждаване на пробива се стигна до 5-2. Винъс бе принудена да сервира за оставане в сета. Тя започна с две двойни грешки, успя да стигне до „дюса”, но последваха две точки за нашето момиче. Цеци поведе с 1-0 сета след 6-2 гейма. Пловдивчанката направи само 6 „уинъра”, но те бяха достатъчни след двата пробива, които направи.

Пиронкова започна отлично и втория сет. Поведе с 1-0 и бе близо до 2-0. Тогава обаче мощната американка показа голямата си класа. Не позволи да бъде пробита, а в следващия гейм на свой ред осъществи брейк в подаването на Цвети. В четвъртия гейм на втория сет обаче Цветана успя да си върне пробива – 2-2, а след нов в нейна полза се стигна до 3-2. Българската тенисистка продължи доминацията си на корт номер 1 – нови два гейма на нашата сметка и 5-2. Винъс трябваше да сервира за оставане в мача. Българката имаше два мачбола, но не успя да ги реализира и Уилямс намали изоставането си. След нови два мачбола – всичко свърши. Гейм, сет и мач Пиронкова.

Нашето момиче направи 12 "уинъра" и едва 6 непредизвикани грешки. Пиронкова сломи Уилямс през 2006-а на "Аустрелиън Оупън", а днес стори това и на свещената трева в Лондон.