3. Фантастичен Григор отново плени сърцата в Лондон, но загуби мача на деня от Жо-Вилфред Цонга (видео)

Шапки долу за българина, който бе изпратен на крака за феноменалния мач, който направи

Григор Димитров загуби срещата си от втория кръг на "Уимбълдън". Българинът бе надигран след 7-6(4), 4-6, 4-6, 6-7(8) от Жо-Вилфред Цонга в невероятно драматичен мач, със завършек, който вдигна на крака всички зрители на корта.

Гришо показа изключителен тенис и накара финалиста от турнира в „Куинс Клъб“ Цонга да даде максимума от себе си, за да спечели.

Срещата бе прекъсвана два пъти заради дъжд и продължи почти четири часа. Именно една от паузите сякаш наклони везните в полза на поставения под номер 12 схемата на турнира. Григор водеше с 3-0 във четвъртата част, но Цонга съумя да се върне в битката и в последните геймове мачът да се превърне от просто една среща в представление за всички зрители. Самият Джон Макенроу, който коментираше мача, отбеляза, че българинът играе страхотен тенис, който трябва да доразвие.

Нашият тенисист започна прекрасно срещата. Той даде страхотен отпор на своя съперник и изпусна шест брейкпойнта преди да стигне до тайбрека. Самият Григор също спаси две такива възможности. В последния гейм Гришо водеше с 2-0 точки, но резултатът стана 2-3. Последваха обаче нови четири поредни спечелени разигравания за българина и така той достигна до три сетбола, вторият от които реализиран.

Цонга тръгна с ранен пробив във втория сет и заваля. При 2-1 за него играта бе подновена. До края на сета обаче пробиви нямаше и така френският представител и четвъртфиналист от миналата година затвори втората част с 6-4.

В третата схемата бе почти същата с тази разлика, че Цонга направи пробив при 3-3 в единствения слаб гейм на Димитров.

В четвъртия сет всичко изглеждаше, че ще тръгне идеално за Цонга, но това се получи едва след прекратяването на мача отново заради дъжд, когато очевидно Гришо загуби нивото на предишната си игра. Българинът водеше с 3-0 гейма в четвъртия сет и след като стигна дори до възможност да поведе с 4-0, не можа да реализира това предимство. Двукратният шампион на "Уимбълдън" при юношите допусна връщане на пробива и това го срина. При 3-3 българинът направи още няколко непредизвикани грешки и така поставеният под номер 12 излезе с брейк напред.

В последния гейм, когато трябваше да затвори мача Жо-Вилфред имаше огромни проблеми, а българското момче се събуди. Той спаси два брейкпойнта, преди в крайна сметка с двойна грешка да  загуби гейма си и нашата надежда да направи резултата 5-5. В напрегнат момент се превърна и следващото подаване. В него Григор спаси брейкпойнт, но спечели гейма си и поведе с 6-5.

Драмата стана още по-сериозна обаче след това. В последния гейм на Цонга преди тайбрека пък французинът се изправи пред два сетбола. Те обаче бяха спасени отчасти с играта на Жо-Вилфред и отчасти с помощта на Григор. В крайна сметка Цонга се добра до изключително важния тайбрек, който трябваше да реши накъде ще поеме срещата оттук нататък.

В него Гришо поведе с 2:0 точки след два прекрасни форхенда, които му отвориха играта, но след това Цонга спечели три поредни точки и той поведе с минипробив.  Това обаче не бе всичко. Сега пък Гришо взе три поредни разигравания и поведе с 5:4.

Но драмата трябваше да продължи. Цонга поведе с 6-5. Григор направи 6-6. Цонга поведе със 7-6, Гришо пак спаси мачбол за 7-7. Нов мачбол и нов спасен такъв от нашето момче за 8-8.

При този резултат следващите две разигравания тотално спряха дъха на всички, заели места на корт номер 1. В предпоследната точка българинът излезе на мрежата и от невъзможна позиция Цонга го прехвърли. При 9-8 имаше страхотно разиграване, при което филето на два пъти помогна на Цонга, който с минаващ удар приключи мача.

След срещата двамата се прегърнаха, а публиката изпрати на крака двамата. И Цонга, и Григор пък раздадоха голяма част от аксесоарите си на публиката.

"Мачовете от "Уимбълдън" може да гледате в българския ТВ ефир и кабел единствено по TV+ и Film+!"

ВИЖТЕ ВЪВ ВИДЕОМАТЕРИАЛА ПО-ДОЛУ ДРАМАТИЧНИЯ И ЕМОЦИОНАЛЕН КРАЙ НА МАЧА

КАС входира жалбата на УАДА по случая Синер

Развитието около допинг скандала със световния номер 1 продължава

Купа Дейвис ще има нов формат от следващия сезон

Световното отборно първенство за мъже ще се завърне към мачовете у дома и като гост

Сабаленка си намери майстора, край на победната серия

Каролина Мухова се класира за полуфиналите на турнира по тенис в Пекин

Стана ясно кога Григор ще стартира в Шанхай

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров ще започне участието си на турнира в Шанхай рано в събота сутрин