3. Златният диамант Джеймс Родригес изпрати Колумбия за първи път в топ 8 на света (ВИДЕО+СНИМКИ)

Колумбия заслужено надви Уругвай с 2:0 с гениален гол на Родригес, който задмина Меси, Неймар и Мюлер

Звездата на Джеймс Родригес изгря ярко над „Маракана”, а Колумбия за първи път в своята история се класира на четвъртфинал на световни финали, след като победи Уругвай с 2:0 във втория осминафинал на Мондиал 2014 в Бразилия. Съотборникът на Димитър Бербатов в Монако вкара и двата гола за успеха на колумбийците и поведе еднолично в листата на голмайсторите с 5 гола, като отправи сериозно предизвикателство към имащите по 4 попадения Лионел Меси, Неймар и Томас Мюлер.

Пред 73 804 души на легендарното, но вече ново съоръжение на „Маракана”, Джеймс Родригес откри резултата с гениален гол в 28-ата минута, а в началото на втората част завърши отблизо отлична атака и довърши „урусите”.

Колумбия си осигури четвъртфинален сблъсък с домакините от Бразилия, които по-рано победиха Чили след дузпи. Битката между кариоките и колумбийците ще се състои на 4 юли, петък, от 23:00 на „Етадио Кастелао” във Форталеза.

Без наказания Луис Суарес, Уругвай нямаше отговор на бързите и разнообразни атаки на съперника. Диего Форлан замени нападателя на Ливърпул в стартовия състав, но се загуби по терена и бе заменен през второто полувреме.

Оскар Табарес бе построил отбора с много мисъл за защитата и в началото Колумбия се разбиваше безуспешно в стената от играчи пред Муслера. „Жълтите” контролираха играта, а „урусите” чакаха моменти за контри, но такива така и не идваха.

Голови положения нямаше до 28-ата минута, когато Джеймс Родригес вкара фамозен гол, който със сигурност ще претендира за номер 1 на Мондиала. След размяна на отигравания с глава, Родригес с едно докосване овладя на гърди и от въздуха с воле опъна мрежата зад Муслера, като заби точно над него и напречната греда му помогна да вкара страхотно попадение за 1:0.

В този момент съотборникът на Димитър Бербатов се изравни с Меси, Неймат и Мюлер по голове на световното.

Уругвай опита да отговори, но Санчес изби току пред връхлитащия Кристиан Родригес след хубав пас на Кавани. Самият Кавани стреля неточно, а на вратаря Оспина му се наложи да се намесва решително чак в 40-ата минута след мощно воле на Кристиан Родригес по диагонала, което той изби.

Табарес не направи промени на почивката, а „Лос кафетерос” бяха безмилостни и им бяха само 5 минути след паузата, за да удвоят своя аванс.

Безупречна отборна комбинация позволи на Мартинес да изведе Армеро на левия фланг, той центрира на втора греда, където Куадрадо с глава поднесе топката за Джеймс Роригес, който отблизо разпечата за втори път уругвайската мрежа през краката на Диего Годин – 2:0.

Вторият гол на плеймейкъра на Колумбия го издигна на едно ново ниво на Мондиала, а и като цяло в кариерата му. Той вече има 5 гола в 4 мача по бразилските терени и задмина Меси, Неймар и Мюлер в битката за „Златната обувка”. Хуан Куадрадо пък вече има 4 асистенции на Мондиала и изравни най-доброто постижение от преди 4 години в ЮАР.

Оскар Табарес реагира чак след втория гол и извади ветерана Форлан, както и Алваро Перейра, за да включи Стуани и Гастон Рамирес.
Гонзалес накара Оспина да прави второ спасяване в мача след час игра, а Уругвай опита да се върне в мача, но неуспешно.

Кристиан Родригес размина четирима съперници и стреля силно към близкия десен ъгъл, но Опсина отново бе на място и изби. После стражът се поколеба при нещо средно между удар и центриране и реши на сигурно да избие в корнер.

Колумбия се затвори в последните минути, а Макси Перейра проби отдясно, но отново Оспина успя да спаси удара му от малък ъгъл.

Хосе Пекерман даде възможност на двамата най-добри в мача – Джеймс Родригес и Хуан Куадрадо, да оберат овациите на „Маракана” и ги замени в края, а Колумбия вече очаква голямото предизвикателство срещу Бразилия.

Колумбия - Уругвай 2:0
1:0 Родригес '28
2:0 Родригес '50