3. Смелите "кенгура" измъчиха Холандия, но загубиха трилъра с 5 гола (ВИДЕО+СНИМКИ)

"Лалетата" взеха страхотния мач с два обрата след фамозен гол на Кейхил, нови попадения на Ван Перси и Робен и златна резерва

Австралия даде всичко от себе си и игра като равен с равен, но загуби с 2:3 от фаворита Холандия във втория мач за двата отбора в Група B на Мондиал 2014.

„Лалетата” поведоха с гол на Робен в 20-ата минута, но секунди по-късно Тим Кейхил изравни с гол, който може да претендира за най-красив на турнира, след като засече центриране с воле от въздуха и опъна мрежата с помощта на напречната греда. Миле Йединак от дузпа направи обрата пълен в 54-ата минута, но Робин ван Перси набързо изравни след удар отблизо, а далечен фалциран удар на резервата Мемфис Депай заблуди вратаря Матю Райън и Холандия грабна трите точки.

Селекцията на Луис ван Гаал вече има 6 точки и само чудо в последния кръг може да изхвърли отбора от елиминационната фаза. Чили има 3 точки и от 22:00 часа играе със световния шампион Испания, който преди втория си мач е на дъното с Австралия без актив.

Луис ван Гаал заложи на същите 11, които разкъсаха „Ла Фурия” с 5:1 и сякаш всички очакваха лесен успех за холандците, но Австралия не мислеше така и се получи истинска класика в стил „Давид срещу Голиат”.

В началото „кенгурата” изненадаха с много напориста игра и пресираха високо именития си съперник. Леки достави добро центриране за Марк Брешано, но ударът беше отклонен в корнер.

Само две минути по-късно Ариен Робен показа какво може и след като пое на центъра се втурна напред, подмина Уилкинсън и пусна за Дейли Блинд, който върна за Робен и звездата на Байерн Мюнхен завърши с точен удар за 1:0.

Веднага след центъра Австралия изравни с фамозен гол. Райън Макгоуан центрира почти от центъра, а Тим Кейхил се измъкна от пазача си и намери топката с воле от въздуха и с левия крак матира Килесен, а топката се удари в напречната греда и влетя зад голлинията с 92 км/ч – 1:1 и брилянтен гол.

Брешано изпусна след нов добър рейд на Леки на фланга, а в края на първата част Тим Кейхил си изкара жълт картон и ще пропусне последния мач с Испания, защото това беше второ официално предупреждение за него в турнира. Намесата му контузи защитникът Бруно Мартинс Инди, който беше заменен от крилото на ПСВ Айндховен Мемфис Депай.

Втората част започна шокиращо с пълен обрат за австралийците, но преди това още в 47-ата минута капитанът Робин ван Перси си изкара жълт картон и ще пропусне последния мач в групата срещу Чили.

Дарил Янмат спря с ръка центриране отляво и съдията Джамел Хаймуди от Алжир посочи бялата точка. Защитникът наистина беше близо до топката, но ръката му беше разперена встрани далеч от тялото и реферът не се поколеба, което позволи на опитния Миле Йединак от Кристъл Палас да опъне холандската мрежа за втори път – 2:1.

Това попадение изглежда ядоса „лалетата” и ги върна към познатия агресивен и атакуващ стил от мача с Испания. Снайдер и Депай комбинираха пред наказателното поле, а последният изведе Ван Перси по земя в наказателното поле и за голаджията на Манчестър Юнайтед беше лесно да вкара третия си гол в турнира отблизо за 2:2.

Австралия претендираше за засада, но техен защитник покри трима в оранжево и голът беше редовен, а Ван Перси и Робен се изравниха с Томас Мюлер начело на листата на най-добрите реализатори с по 3 попадения.

Този голов трилър бе решен за секунди в средата на втората част. Холандците сбъркаха елементарно пред собственото си наказателно поле, Томи Ор достави отлично центриране за Леки, който незнайно защо избра да стреля с гърди и от цялата празна врата успя някак да върне в обратния ъгъл право в тялото на вратаря.

Този непростим пропуск бе наказан още в следващата атака и далечен удар на резервата Мемфис Депай придоби странна траектория с фалц към долния десен ъгъл и вратарят Матю Райън не бе подготвен, а топката мина зад него и в мрежата за 3:2. Така Мемфис Депай стана първият холандец на световни финали, който вкарва гол и прави асистенция като резерва.

Този гол свали тонуса в играта на Австралия и до края Робен и Депай можеха да направят победата на Холандия по-убедителна, но подходиха несериозно и направиха пропуски.

В последния кръг Холандия ще играе с Чили, а Испания ще срещне Австралия.