3. Пропуск на Гекас при дузпите прати Коста Рика на първи четвъртфинал на световно първенство (ВИДЕО+СНИМКИ)

Тимът от Средна Америка издържа 55 минути с човек по-малко, беше безупречен от 11-те метра и ще срещне Холандия

Коста Рика ще играе за първи път на четвъртфинал на световно първенство в своята история, след като елиминира Гърция с 5:3 след изпълнения на дузпи. Редовното време завърши 1:1, след като с човек повече „елините” изравниха в 90-ата минута чрез Папастатопулос. Бриан Руис бе дал преднина на Коста Рика след скучно първо полувреме, но тимът от КОНКАКАФ остана с човек по-малко в 65-ата минута и финалният щурм на Гърция доведе мача до продължения. Там Митроглу пропусна в 120-ата минута. При дузпите пропуск на Теофанис Гекас и безупречни изпълнения на костариканците ги класираха на четвъртфинал, където ги чака Холандия.

Първото полувреме приспа неутралния зрител. За статистиката – гърците отправиха два неточни и един точен удар от далечно разстояние, докато костариканците един остър шут, преминал над напречната греда от наказателното поле.

Единствената интересна ситуация беше в 37-ата минута, когато Холебас достави фантастично центриране от дълбочина и Салпингидис засече от непосредствена близост, ала вратарят Кейлор Навас застана на пътя на топката и с това да предотврати опасността.

Втората част започна с удар с глава на Самарас. Нападателят се извиси и стреля, но право в ръцете на вратаря.

С първата си сериозна възможност Коста Рика излезе напред в резултата. Бриан Руис намери пролука в гръцката защита и с лек, но точен удар по тревата накара Карнезис да отгледа топката как влиза в долния му ляв ъгъл. Асистенцията бе на Боланьос, чийто подаване отляво бе моментално отклонено от голмайстора.

Две минути по-късно Торосидис свърши добра работа, иначе ставаше 0:2. Той блокира удар на Боланьос от наказателното поле.

25 минути преди края обаче Коста Рика остана с човек по-малко, след като Оскар Дуарте получи втори жълт картон и заслужено напусна терена преждевременно.

Веднага след това Самарас се извиси и стреля с глава, но крайно неточно.

Гърция се хвърли да изравнява и до края осъществи масиран натиск, като 100-процентови възможности нямаше до 90-ата минута. Тогава резервата Теофанис Гекас си извоюва стрелкова позиция в наказателното поле и шутира, вратарят спаси, но Сократис Папастатопулос вкара на добавка – 1:1. Футболистът на Борусия (Дортмунд) отбеляза първия си гол за своята страна. И попадението се оказа с огромно значение.

Южните ни съседи можеха да вземат успеха и в редовното време, но удар на Митроглу с глава под гредата бе отразен от Навас.

Така, двубоят влезе в продължения.

Първите допълнителни 15 минути бяха белязани от мелета в пеналтерията на Коста Рика. Постепенно тимът от Средна Америка започна да поглежда към вратата на Гърция, защото видя, че с паркиран автобус няма да стане. Второто продължение беше двуостро. И двата тима имаха опасни атаки. В добавеното време на продълженията резервата Константинос Митроглу изтърва най-чистата възможност, като вратарят Кейлор Навас застана на пътя на топката. С 10 души Коста Рика издрапа до дузпи.

От 11-те метра костариканците бяха безупречни. Единствено Джоел Кембъл имаше колебания, но вкара. Гърците чрез най-добрите си и опитни играчи бяха хладнокръвни, но Тео Гекас не оправда доверието. Навас усети ъгъла и спаси като Боби Михайлов срещу Мексико преди 20 години.

Така, Коста Рика е на първи четвъртфинал на световно първенство. Най-доброто им постижение досега бе осминафинала през 1990 г. в Италия.

Гърция: Хосе Холебас прави 3:3 с безпощаден шут
Коста Рика: Джоел Кембъл ситнеше преди изпълнението, но в крайна сметка реализира с лек удар в обратния ъгъл
Гърция: Теофанис Гекас пропуска, Навас усети ъгъла и спаси като Боби Михайлов срещу Мексико преди 20 години
Коста Рика: Уманя праща Коста Рика на четвъртфинал с неспасяем удар в горния ляв ъгъл
Гърция: няма смисъл да бият