Нека не се подиграваме на националния отбор!

Постигнахме първа победа от доста време насам

Нека не се подиграваме на националния отбор!
България победи Танзания с 1:0 в Азербаджайн. Статистици сметнаха, че това е първият спех на „трикольорите” след 492 дни. Бившият варненски журналист Юлиян А
танасон публикува интересно мнение във Фейсбук.

Във фейсбук пространството, което е необятно и в което всеки, разбира се, има право да пише, да дава оценки и мнения, прочетох десетки, да не кажа стотици подигравки по адрес на представителния ни тим. Танзания били слабаци, победили сме ги само с 1 гол, те изпуснали равенството, защото ударили греда и още, и още пренебрежителни усмивки и насмешка. Не бяха подминати с ирония и думите на селекционера Илиан Илиев, че футболистите ни имат нужда от самочувствие и затова успехът е важен...

Сега и аз да кажа моето мнение. Не го натрапвам никому, само споделям. Нека футболните експерти коментират играта на отбора в детайли. Аз ще кажа моето мнение по отношение на подигравките, на снизходителните усмивки и стрелите по адрес на националния селекционер. Според мен националите ни нямат нужда в този момент от ирония и подгравки.
 
Първо, ония които се подиграват, че играем срещу слаб отбор, нека си зададат въпроса България силен отбор ли е
 
в момента и какво значи в днешно време слаб отбор. Слаби отбори вече почти няма. Има разлика в класите, което е различно. Българският национален отбор е далеч, далеч от класата на добрите и доказани европейски национални отбори.

И не само европейски, разбира се. В ранглистата на ФИФА България заема 81-во място. Танзания е на 121-во. Не сме кой знае колко напред. Пред България в класацията са държави като Гвинея, Ел Салвадор, Оман, Кабо Верде, Узбекистан, ОАЕ, Гана, Буркина Фасо, Ямайка, Мали и др. Колко класен е нашият тим, след като е изпреварен от такива не чак толкова велики футболни колоси? И след 492 дни без победа с кого да играем приятелски мач? С Германия? С Италия? С Франция? С кого? Играем с този, за който сме си постлали досега! А сме си постлали за Танзания!

Обаче.
 
За това, че сме стигнали дотам да играем с Танзания, нямат вина нито футболистите, нито националният селекционер,
 
който също отнесе насмешки от страна на „разбирачите”. Защо националният ни тим е в такова състояние? Това е въпросът, който е резонно да си зададем и да търсим отговора. А според мен отговорът не е еднозначен и причините са вкоренени доста назад във времето.

Когато Борислав Михайлов обяви, че се оттегля от шефското място, пред медиите не пропусна да се изтупа в гърдите колко много неща бил постигнал БФС под неговото мъдро управление.
Дрън-дрън! Именно
 
под неговото управление българският футбол се срина не само надолу, ами закопа и под дъното!
 
И вината за това е не само и единствено на Михайлов, а на цялата управленска клика около него! Защо ли? Ами защото тъкмо по времето на Боби Михайлов родното първенство се превърна в театър със затихващи функции. Българските школи, които трябва да произвеждат играчи за попълване на мъжките гарнитури замряха. Няма ги никакви. Държавата не само не даваше пари, а и не създаваше условия частният бизнес да налива пари във футбола. Такива условия, които да превърнат футбола в рекламен продукт, както е в нормалните държави. Тези условия ги няма и днес. Колко клуба от елита днес могат да се представят с добри детско-юношески школи? И колко млади футболисти попълват мъжките гарнитури? Би ми била интересна подобна статистика, която май няма кой да извади. Аз поне не съм попадал на такава.

Водещите мъжки отбори – умишлено не казвам грандове, защото такива в българското първенство няма,
 
се надпреварват през глава кой да закупи повече чужденци на килограм и да стартира мача си в българското първенство поне с 8 – 9 чуждоземци. Често с 10 и 1!
 
Къде са българските футболисти? Зная, че ще прозвучи пристрастно, но „Черно море” е като бяла лястовица в това отношение. Има и други клубве, разбира се, които залагат на наши играчи, но пък те не диктуват вътрешната мода. Докога ще продължава това? Един добър мой личен приятел – Даниел Моралес, носил екипа и на „моряците”, сподели в личен разговор, когато напускаше „Ботев”(Враца), че не може да работи така, както иска, при положение, че от 22 играчи има 14 чужденци. И напусна.

Тия дни четох някъде в интернет пространството, че вместо да „скачаме” срещу чужденците, било по-разумно да им даваме гражданство, да ги правим български граждани, едва ли не да им намираме и булки, че да се задомят тук и да се интегрираг, за да повдинат нивото на родния футбол. Е, с такава теза не съм съгласен. В последно време има натурализирани играчи у нас. Нямам ярък спомен някой от тях да се е вписал успешно в националния ни отбор...

И още.

Именно БФС и ръководството му в лицето на Боби Михалов и компания позволиха
 
съдийската комисия да си разиграва коня и да решава мачове в полза на един или друг отбор!
 
Позволиха да играят пари под масата. Позвалиха да има фаворизирани клубове. Докато на това не се сложи край – веднъж завинаги, няма да имаме нормален футбол и нормален шампион. Няма да ни има и в европейските клубни турнири.

Да, и в Европа съдиите грешат. И тук може да сбъркат. Но едно е грешка, друго е тенденция! У нас немалко мачове се свирят определено тенденциозно и не се играе феър плей! И това слага отпечатък върху цялостния облик на българския футбол!

В заключение: вместо подигравки по адрес на националите, футболната общност трябва да стори две неща.

Първо, да подкрепи националния селекционер Илиан Илиев и футболистите ни. Защото при избора на Илиан нямаше никой от познавачите на футбола, който да оспори тази кандидатура. Всички бяха единодушни, че Илиан го заслужава! И той е човекът. Отделен е въпросът, че имаше и недоволни, но поради факта, че Илиан е нужен като треньор на „Черно море”, което е и самата истина!
 
Селекционерът на националния ни тим не може да преобрази отбора с магическа пръчка
 
при толкова натрупани негативи през годините. Но може да работи в посока излизане от дълбоката криза. Илиан ще го направи, сигурно е!
Второ, трябва да се настоява с всички възможни демократични средства пред новото ръководство на БФС в лицето на Георги Иванов да се проведат час по-скоро онези реформи, от които футболът ни има нужда и някои от които споменах по-горе. Разбрах от медиите, че новият шеф на БФС уволнил 20-ина чиновници, между които две-три секретарки. Това едва ли е първото нещо,което трябваше да направи Гонзо. Не секретарките и нисшите чиновници определят политиката на съюза. Да, от чистка има нужда в БФС, но на малко по-високите етажи, там, където Боби държи позиции, макар и вече в сянка.

Ако същински реформи не тръгнат от централата в скоро време, може следващият ни съперник да не е Танзания, а Сан Марино, Ангила и Гуам. Ако ще и КарлоАнчелоти да стане селекционер!
Кралев: Рядко някой може да победи хегемона в българския футбол два пъти за сезон

"Тича е нашата крепост", написа той

Кралев с историческа справка: Варненци обичат футбола и живеят с него

Вижте кога и къде е пристигнала първата футболна топка в България

Левски на левскарите отваря нов офис, кани феновете

Събитието е на 24 май

Кралев: Спортистите трябва отново да усетят, че зад огромния им труд има подкрепа на държавата

Той поздрави всички по повод деня на българския спорт

СТРАННО! Левски прави селекция без треньор

Феновете озадачени от практиката на "сините"

Желю Станков: Още една цел на Сираков остана неизпълнена

Известният журналист с анализ на "синия" провал

Фенклубът на Черно море призова за пълни трибуни срещу Лудогорец

"Да достигнем нивото от последните домакинства", заявиха феновете на "моряците"

Красен Кралев: След три години на безвремие отново имаме държава в спорта

"Браво на Георги Глушков и Асен Христов, така се прави", заяви той след изплатените задължения на щангистите

Митков: След близо 2 месеца отново на терена

„Всеки, който обича футбола, знае какво е играта да ти липсва“

ИЗБРАНИ НОВИНИ

Социални връзки