Фемке Бол и Якоб Ингебригтсен са Атлети №1 на Европа

Фемке Бол (Нидерландия) и Якоб Ингебригтсен (Норвегия) бяха наградени за най-добри лекоатлети за 2023-а за втора поредна година на годишната церемония по връчването на отличията на Европейската атлетика във Вилнюс (Литва). Те получиха наградите си лично от президента на централата Добромир Карамаринов.

И двамата спечелиха два златни медала на Европейското първенство по лека атлетика в зала в Истанбул като прелюдия към силното им представяне на открито и титлите на Световния шампионат в Будапеща.

След драматично падане на финала на смесената щафета на 4 по 400 метра, Бол се завърна, печелейки златни медали на 400 метра с препятствия и с женската щафета на 4 по 400 - неин 16-и златен медал от шампионати на Европа, а Ингебригтсен стана сребърен медалист на 1500 метра и първи на 5000, където защити титлата си.

И двамата спортисти поставиха рекорди през 2023 година. Бол подобри дългогодишния си световен рекорд на 400 метра на закрито с 49.26 секунди на първенството на Нидерландия в Апелдорн, домакин на Европейското първенство по лека атлетика в зала през 2025-а, преди да коригира и собственият си европейски рекорд на 400 метра с препятствия на 51.45 секунди на турнир от Диамантената лига в Лондон.

Ингебригтсен постави европейски рекорди на поне пет различни дистанции на открито и завърши лятото като спечели на 1 миля и на 3000 метра на финала на Диамантената лига в Юджийн с европейски постижения съответно от 3:43.73 и 7:23.63 минути. Той също така постави световен рекорд на 2000 метра 4:43.13 минути, световен рекорд на две мили  7:54.10 и европейски рекорд на 1500 метра от 3:27.14.

Бол беше номиниран за наградата Спортист на годината на Европейската атлетика заедно с двойната световна шампионка Мария Перес (Испания) и Ярослава Магучих (Украйна), докато Ингебригтсен победи за отличието Арманд Дуплантис (Швеция) и Милтиадис Тентоглу (Гърция).

В категорията "Изгряващи звезди" призовете получиха европейските шампиони до 20 години Ангелина Топич (Сърбия) и Матиа Фурлани (Италия).

За първи път бяха наградени и най-добри треньори на годината - Тайво Маги (Естония) и Альона Фоменко (Латвия).

Най-добро време за сезона на 800 м

Саръбоюков със сребро в скока на дължина в Австрия

Следващият старт на българина е на Балканския шампионат по лека атлетика в Измир

В Плевен: Над 800 участници в Маратона на приятелството

Те са от над 17 националности

Тихомир Иванов покри норматив за Европейското първенство

29-годишният атлет първо се справи с конкуренцията

Ружди Ружди с пета световна титла

Зам.-министър Стоян Андонов награди шампиони на лекоатлетически турнир „Нови звезди“