Силвия Дънекова се е оправдала с възпаление на сливиците за положителната си проба в Рио. Това става ясно от решението на Спортния арбитражен съд, който официално я отстрани от олимпиадата. То е с номер CAS OG AD16/04.
На 1 август била направена извънсъстезателната проверка на Дънекова, като тя е дала урина и кръв. Всички резултати на Б-пробите, които са анализирани 8 дни по-късно, са потвърдили откритията в А-пробите.
На 8 август Дънекова е била информирана, че при анализа на А-пробите е открито наличието на methoxy polyethylene glycol-epoetin beta (CERA), забранено вешество под точка S2.1.1 на списъка на световната антидопинтова агенция. По-късно на същия ден тя е поискала анализ на вторите проби, като присъства лично или да бъде представяна от д-р Ангел Лозанов.
На 9 август в 11,52 часа бразилско време МОК подава молба до КАС, като твърди, че трябва да се спрат правата на Дънекова и тя да бъде отстранена от олимпиадата на базата на откритото забранено вещество.
Преди това в 9,37 часа Силвия пише обяснение на ръка до КАС на български. „Не поставям под съмнение резултатите на А-пробите, които са анализирани в контролната лаборатория, която е на олимпиадата в Рио. В моя защита искам да заявя твърдо, че никога не съм използвала нарочно забранени вещества. Преди около месец влязох в болница с абсцес на сливиците и анемия. Лекарят ме подложи на следното лечение: глюкоза, желязо, витамин С и рибоксин. Това е единственото логично обяснение как забранената субстанция е попаднала в кръвта ми. Повтарям още веднъж, че това не е станало нарочно или с мое знание", се казва в писмото.
В 10,20 часа МОК уведомява Дънекова за анализа на Б-пробите и ги праща в КАС. В 15,57 часа двете страни са информирани, че председател на арбитражния панел ще бъде Хю Фрейзър, а членове Ефраим Барак и Михаел Гайстлингер.
На 10 август в 12,49 часа страните са информирани, че правата на Дънекова са спрени временно. Иска се МОК да прати всички документи до 12 часа на 11 август. До 18 часа на същия ден е даден срок на страните да представят писмените си обяснения дали искат да има изслушване. Ако някоя не отговори, то се счита, че такова няма да има.
На 10 август в 19,25 часа МОК получава удължаване на срока да изпрати документацията до 19 часа на следващия ден.
На 11 август в 1732 часа Дънекова информира КАС, че се отказва от изслушване. Документите и анализите на пробите са изпратени по мейл в 18,34 часа. Линкът на анализа на А-пробата обаче не се отваря. Чак на 12 август в 1237 часа е получен нов линк, който работи.
На базата на това тримата арбитри решават, че МОК е доказал нарушението по изискванията на член 3.1 на антидопинтовите си правила и че спортистът е нарушил член 2. Всички субстанции, споменати в писмото на Дънекова, не дават доказателство как и защо е попаднало забраненото вещество. Няма основание и твърдението за невинност. Описаното лечение пък не е вписано надлежно в антидопинговия формуляр на спортиста.
След като са нарушени антидопинговите правила, Дънекова няма право да участва на олимпиадата, изключена е от игрите, а акредитацията с № 1117181 е отнета. Всички решения по случая след олимпиадата са от компетенцията на международната федерация по лека атлетика.
Председателят на тричленката Хю Фрейзър е канадски юрист, който в момента оглавява апелативния съд към федерацията по лека атлетика. До 1993 година е във Върховния съд на Онтарио, бил е в трибунала за човешки права и съветник към правосъдното министерство. Участвал е на 200 метра на олимпиадата в Монреал през 1976 г.
Ефраим Барак е член на апелативната комисия на УЕФА. Той е адвокат от Израел, но е роден в Аржентина. От 2005 година е в списъка на арбитрите на КАС.
Професор Михаел Гайстлингер е австриец, един от най-известните юристи в Залцбург. Владее перфектно руски, сръбски, хърватски, български и френски освен матерния си немски. Координатор по програмата „Еразъм" за Великотърновския и Пловдивския университет. В спорта е съветник в световните федерации по модерен петобой и биатлон.
Атлетиката подкрепя решението за отстраняване
"Българската федерация по лека атлетика подкрепя изцяло решението на международния арбитражен съд (КАС) по случая с положителната проба на Силвия Дънекова. Ние продължаваме курса на нулева толерантност към употребата на допинг, който следваме от години. Всеки, който нарушава антидопинговия кодекс, ще бъде санкциониран с подобаващо наказание. Сега ще изчакаме решението на международната федерация по лека атлетика (ИААФ) за срока на наказанието на Силвия Дънекова", коментира президентът на федерацията по лека атлетика Добромир Карамаринов. Той също е в Рио в качеството си на вицепрезидент на европейската централа.