1. Novsport
  2. Коментар
  3. В Русия критикуват ФИФА и УЕФА: Унищожават топ играчите

В Русия критикуват ФИФА и УЕФА: Унищожават топ играчите

Вижте аргументите на Sport.ru

В Русия критикуват ФИФА и УЕФА: Унищожават топ играчите

Руският сайт sport.ru публикува обширен материал, в който критикува ФИФА и УЕФА за организацията на турнирите под тяхната егида и прекалено натоварения календар, който води до контузии на играчите. Предлагаме ви аргументите на колегите:

Всеки сезон броят на футболните мачове се увеличава благодарение на „усилията“ на УЕФА и ФИФА. Измислят се нови турнири, които не винаги са продиктувани от логиката. Класическите стари надпревари се разширяват с цел увеличаване на мачовете, което води до влошаване на качеството им. Дори самата същност на груповата фаза се разпада, когато три от четири отбора стигат наведнъж до плейофите и все повече напомня на световното първенство по хокей, когато групата е формалност, а мачовете са просто заради мачовете. Освен това квалификациите стават формалност, когато огромният брой отбори са абонирани за голям турнир във всеки случай.

Това накара младите играчи да играят повече минути от всякога, което доведе до повече контузии на млади звезди като Гави и Винисиус Жуниор. Играчите просто нямат време да се възстановят, тъй като една среща се заменя с друга. След националния отбор веднага трябва да играеш за клуба и обратното.

Юрген Клоп е наясно, че има репутация на мрънкало, особено когато става дума за мачове, но не може да се сдържи. Въпреки че трябваше да говори за жизненоважната победа над Брентфорд, Клоп се почувства длъжен да спомене факта, че първият мач на Ливърпул след международната пауза беше ранен мач от Висшата лига срещу Манчестър Сити.

„Как може да имаш такъв мач в събота от 12:30?“, попита германецът журналистите. „Честно казано, хората, които вземат тези решения, не могат да усетят футбола. Това просто е невъзможно... В тези два отбора има сигурно общо 30 национали. И между другото, всички те се връщат с един и същи самолет, всички южноамериканци ще летят обратно заедно с един и същи самолет. Взимаме ги от Уругвай, Бразилия, Аржентина, Колумбия - с един самолет, след което летим до тук. Това е истинска лудост“.

Независимо дали някой харесва Клоп или не, той е прав: Основните спортни фигури не разбират същността на футбола. За тях не става въпрос за емоции, а за пари, което означава, че благосъстоянието на играчите е напълно без значение.

Което всъщност е странно, защото ако играчите се изморят, продуктът страда. Въпреки това отдавна е ясно, че ръководните органи и големите оператори се интересуват повече от количеството, отколкото от качеството. Повече игри означава повече приходи - това е толкова просто.

Тибо Куртоа каза същото преди няколко години, след като Белгия загуби от Италия в плейофа за третото място в Лигата на нациите на УЕФА. Мач, който неговите сънародници Еден Азар и Ромелу Лукаку бяха принудени да пропуснат поради мускулни проблеми.

„Този мач е просто игра за пари и трябва да бъдем честни за това“, каза видимо умореният вратар пред репортери. „Играем просто, защото това са допълнителни пари за УЕФА. Вижте колко много се промениха съставите на двата отбора. Ако и двата отбора бяха стигнали до финала, там щяха да играят различни играчи."

„Следващата година имаме Световното първенство през ноември, ще трябва да играем отново може би до края на юни. Три седмици почивка не са достатъчни за играчите да продължат 12 месеца на най-високо ниво. Ще се контузим."

За съжаление той беше прав: По-малко от година след като се състезава в Катар, той скъса кръстната си връзка.

Нелепото решение Световното първенство да се проведе в средата на европейския сезон нанесе сериозни щети на най-добрите играчи. Футболистите от Големите пет лиги на континента на Световното първенство в Катар са отнели средно осем дни повече, за да се възстановят от контузиите си след турнира в сравнение с предишния период, показва индексът на нараняванията. И това се дължи главно на значително увеличение на тежките наранявания на глезена (170%), прасеца (200%) и подколенното сухожилие (130%).

Не че FIFPRO, организацията, представляваща професионални играчи, беше най-малко изненадана. Още преди началото на Световната купа те отбелязаха, че на отборите са дадени средно 31 дни за подготовка преди предходните седем турнира и 37 дни за възстановяване след това. Въпреки това на играчите бяха дадени средно само седем дни, за да се подготвят физически и психически за Катар 2022 г., и само осем дни за възстановяване, преди клубните действия да бъдат подновени.

Впоследствие FIFPRO установи, че 44% от играчите, участвали в Световната купа, са изпитали по-голяма физическа умора, а 23% са изпитали по-голяма психическа умора през януари в сравнение с други сезони. Защитникът на Франция Рафаел Варан дори реши да се оттегли от международния футбол през февруари, когато беше само на 29 години. „Имаме натъпкан график и играем без прекъсване“, каза той. "В момента имам чувството, че се задушавам."

Ето защо не е изненадващо, че Варан беше разгневен от решението на Висшата лига да приложи стриктната стратегия за определяне на времето, използвана на Световното първенство, което доведе до увеличение на средното време на травмите от 7,3 минути на 11,6 минути.

„Играчите и треньорите споделят опасения от много години, че има твърде много мачове, графикът е пренаселен и е на опасно ниво за физическото и психическото здраве на играчите. Въпреки предишните ни отзиви, това, което те сега препоръчват за следващия сезон, са по-дълги игрови периоди, повече интензивност и по-малко емоции, които играчите да покажат. Просто искаме да сме в добра форма на терена, за да можем да дадем 100 процента на нашия клуб и феновете. Защо нашите мнения не се чуват?“ — написа Варан в социалните мрежи.

УЕФА настоява, че слуша.

Ръководителят на футбола на УЕФА, бившият хърватски национал Звономир Бобан, каза пред репортери в Монако през август: „Мога да говоря от опит, особено като полузащитник. Последните 30 минути от мача са времето, когато се изморяваш най-много. И тогава някой идва и добавя още 15 минути. Колко често сме били критични към календара и твърде многото мачове? Не слушаме играчите и треньорите... Това е лудост. Нашите препоръки са различни.“

Заслужава обаче да се отбележи, че организацията, която Бобан представлява, вече е решила да разшири Шампионската лига - нейното основно събитие и най-големият източник на приходи. От следващия сезон ще има четири допълнителни отбора (от 32 на 36), два допълнителни мача в груповата фаза и допълнителен плейофен кръг преди последните 16 мача – всичко това означава увеличение с 64 мача (от 125 на 189 ).

Иронията не беше пропусната от играчите. „УЕФА беше против Суперлигата, но те правят същото – налагат допълнителни мачове“, каза Куртоа. „Винаги е едно и също. Може да са ядосани, че други отбори искат Суперлига, но не ги е грижа за играчите, а само за джобовете им."

Ето защо УЕФА също реши да провали напълно Европейското първенство, като увеличи броя на участниците от 16 отбора на 24, което доведе до спад в качеството и, което е още по-неприятно, до факта, че третите отбори изпаднаха в елиминациите.

ФИФА очевидно не е по-различна в това отношение, след като реши да разшири Световното клубно първенство през 2025 г. без консултация с FIFPRO. За щастие, планът на Арсен Венгер за световно първенство на две години беше отложен (поне засега), но през 2026 г. ни очаква смешен турнир с 48 отбора. Което прави конкуренцията толкова голяма, че повече няма една държава да бъде домакини, освен ако тази страна не е Саудитска Арабия...

Дори президентът на ФИФА Джани Инфантино призна, че ще трябва да измислят начин да създадат малко вълнение в груповите фази.

Следователно е ясно, че ръководните органи обмислят само икономическите ползи - и изобщо не се интересуват от спортните последици - когато правят тези мащабни промени във формата. Много скоро ще имаме още едно „зимно“ световно първенство - или Суперлига, маскирана като Шампионска лига - защото те наистина не усещат футбола. Те просто искат да експлоатират играта и нейните играчи.

Но те са достигнали критична точка. След като най-добрите млади таланти са помолени да играят повече минути от всякога, изненадващо ли е, че Гави получи сериозна контузия или че Винисиус Жуниор отново беше извън игра.

Или че изследванията показват, че Джуд Белингам може да изгори за три години.

Куртоа, разбира се, е предвидил всичко това. „Три седмици почивка не са достатъчни, за да задържим играчите на най-високо ниво за 12 месеца“, предупреди той преди малко повече от две години. „В крайна сметка най-добрите играчи ще се контузят.“ Докато тези, които имат цялата власт, стават все по-богати и по-богати и по-богати.

 

Вячеслав Горбачов/Sport.ru

Архитектът на Славия

Иван Минчев на два пъти се разминава с Левски

Грешни съвети от неюриста Георги Градев доведоха до края на Антъни Иванов?

Ако бе следвал правилата, плувецът можеше да участва дори в Париж

Владимир Иванов: Кой сега е виновен на Левски?

Всяка година по това време на стадион „Георги Аспарухов“ започват да търсят причините за задаващия се нулев сезон, пише известният журналист

Жаклин Михайлов: Така изглежда посредствеността

Коментар за Левски на известния журналист

Годината на Григор Димитров

Българинът изпраща позитивна 2024-а

Стоичков хвали Лудогорец

Христо Стоичков, похвали Лудогорец и най-вече работата в школата на клуба

Какъв беше план Б на Левски срещу Берое?

Генчев сам призна, че "сините" не са очаквали подобен развой на мача

На кого пречи Илиан Илиев

Някой се опитва да лансира смяна на треньора след първата загуба на България в 10 мача

Кой иска да посегне на "златната кокошка" за родния футбол Лудогорец

Лудогорец осигурява милиони на всички клубове от efbet Лига всяка година