1. Novsport
  2. Коментар
  3. Телевизионната революция

Телевизионната революция

Всичко започна под звуците на фалшивия фарс, а ще завърши като нова футболна трагедия

Телевизионната революция

Преди около два месеца проехтя голямата новина, че в следващите пет години българският футбол е осигурен като телевизионно покритие. Всички трябваше да са доволни и щастливи, а някои се завтекоха да целуват ръцете на единствения и неповторим благодетел. Той отново бе техен спасител! Тогава обаче бе спестено малкото и незначително допълнение, че цената ще я плати потребителят на услугата. С вечното обяснение, че в съвременния комерсиален свят няма безплатен обяд. Така ли е всъщност и най-важното какви ще бъдат последиците.

За начало сметката 
се прави без кръчмар

Напълно е възможно след седмица бг футболът освен платен, да се окаже и закрит за аудиторията. Хей така, просто да изчезне от синия екран!? Защото технически цялата тази история с новата такса изглежда изключително трудно осъществима. Сравненията с други платени канали са напълно неуместни - те не са натрупвали абонати в ограничен период от една седмица, както ще стане сега. Близко е до ума, че това е бил непрекъснат процес, вероятно на седмица 10-20 човека стават нови абонати на филмовия канал. И това става по резонния начин, а не с принудително стълпотворение. Хората вече питат, а няма кой да им отговори. Разумното е, да се приложи един автоматичен бонусен период и чак след месец или два каналите да се затворят. Изобщо информацията липсва, а това води до сериозни притеснения. Едно е ясно, тръгва се от позицията на силата, а така бизнес не се прави по света. Обядът се плаща чак тогава, когато клиентът изяде и десерта и остане доволен! 
Ясно е, че предстои невъобразим хаос. И нервите са за тези, които ще искат да гледат български футбол. Те отново ще са несправедливо наказани. Но това как да е, ще се изтърпи с приказката, че всяко начало е трудно.
Самият подход е много, много съмнителен. Налага се манипулативната спекулация, че едва ли не зрителят гледа безплатно всякакъв световен футбол. В Англия струвало 100 лева, в Германия 80, в Испания примерно 60. Българският тарикат бил разглезен и не плащал нищо. Дали обаче е така, след като всеки от нас заплаща месечна такса за телевизора си. За някои тя стига до 70 лева на месец. И се предполага, че в тази сума са платените права. С други думи и досега футболът е бил заплащан, само че е акумулиран в общите такси, без да се упоменава колко точно струва. Защото иначе слагаш антена и получаваш всичко безплатно по цифров път. Логиката подсказва, че именно в тези пари е цената и за футбола по телевизора. По същата логика могат да се озоват още десет платени канала във вид на пакети. Няма съмнение, че другите играчи на пазара ще наблюдават процеса с платения футбол, за да го последват. А това означава нови удари по джоба на българина.
Отделно всякакви сравнения с други цивилизовани места по принцип са кощунствени. Ще обясняваш ти на българина как било по света, след като той в битието си е подлаган на съвсем различен, геноциден подход. Какво му е като в Англия или в Германия, че да му се казва, как било правилно! И как той трябвало да се научи да си плаща. А кога ще се научат и на него да му плащат?

Всички сравнения 
са крайно неуместни

Всички сметки около българския футбол се правят в началото, той сам да си изкарва парите от реклами. Едно е сигурно, шестте милиарда лири за английското първенство в следващите три години няма да се набавят от зрителски такси. Лъвският пай е от рекламния интерес. При нас тази надежда вече е изконсумирана. Явно никой досега не успя да се справи със задачата да направи футбола пазарен продукт. И понеже не успяха да разработят пазара, опряха до такси. Хоп, обаче стигаме до още една съществената подробност. Досегашните платени филмови канали нямат рекламни блокове. По света са наясно, че зрителят не може и не бива да бъде наказван с две утежнения. Като си е платил за нови филми, няма да го облъчват и с реклами. Той си плаща само за филми, така трябва да се процедира и с футбола. След като искат 4 лева на месец за футбол и спорт, ще излъчват само футбол и спорт. И това трябва да се наложи със закон. В противен случай си е чист тарикатлък и рекет за потребителя. 
И се налагат някои странни различия. Немски, испански, италиански, португалски, руски футбол ще гледаме безплатно, а български и английски платено. Световно, европейско, Шампионска лига, Лига Европа са без платени пакети, а богопомазаните български и английски срещу заплащане! Къде са съществените разлики между тези, общо взето, едни и същи продукти? Как една телевизия може да ги достави на потребителя без да му усложнява излишно живота, а другата го кара да се реди на опашка, за да си плаща. 
Тук възниква и още един сериозен въпрос. БГ футболът се простира в рамките на 6-7 месеца, другото са зимни и летни подготовки, които никого не вълнуват, какво става с таксите в другите празни месеци. Платените филмови канали нямат този проблем, не зависят от атмосферните условия навън!
Стигаме и до 

самата идейна 
платформа

Абсолютно неуместни са сравнения между българския футбол и това как е по света и около нас. Това е същото, като да сравняваш на какви стадиони се играе по света и у нас. Винаги се правят примери с големите и развитите. Но много по-интересно е да видим какво се случва в Русия. Каквото и да говорим, нашият модел на правене на спорт и в частност на футбол тръгва от Кремъл. Този модел ни е наложен силово през 50-те години на миналия век. В Русия, където се хвърлят невъобразими пари за футбол и където чак сега започват да се оглеждат и за други варианти за финансиране освен от путиновата олигархия, мастити капацитети изразяват мнението, че футболът е бил убит от излъчването само по една телевизия. Върви дискусия, че отново трябва да бъде върнат на държавния канал, а мачовете - разпределени между няколко различни платформи. Дори си дават сметка, че няма как в една телевизия да бъдат събрани вкупом най-добрите коментатори, анализатори и репортери. Другите как ще се развиват, като нямат пряк достъп до продукта!? Защото иначе сумата от 27 милиона долара на година няма как да бъде увеличена. В същото време констатират, че популярността е намаляла при този формат на излъчване. 
Хората са умни и разбират, че най-важно е продуктът да се гледа масово. В България някой услужливо извади футбола от социално значимите неща. И отвори широко вратата за пълното му комерсиализиране. И ако всичко започна като фарс, то със сигурност ще завърши като трагедия. Последиците ще бъдат фатални. Народът е казал мъдро, вместо да изпишем веждите му извадихме очите!



…………………
Губим собствения часови пояс

Пълното покритие на всички двубои от първенството означава унищожаването на един исторически наложен сегмент от българския футбол – основния начален час. Ние в България бяхме и оригинални, защото го движихме с часовниковата стрелка спрямо слънцестоенето. От 15 до 18 часа в зависимост от дължината на деня. Примерно през март мачовете започваха в 15, а през юни в 18 часа. Ние попадахме в така наречената съботна зона за футбол.
Основният час за мачовете също е своего рода емблема. В Англия от векове това се случва в 15 всяка събота, в Германия – 15:30 в събота. Италия е неделна държава, мачовете там започват в 15 часа местно време. Макар и програмата им да бе силно раздробена предвид големия формат от 18 или 20 отбора, основният час с пет или шест мача по едно и също време не се е променил с изключение на Испания.
При нас на практика с излъчването на всичките 6 мача ще изчезне основният час като институция в българското първенство. Отделно българският футбол ще трябва да се съобразява с друг ортак и програмата ще се нагажда така, че, общо взето, този, който иска да отиде на стадиона и да гледа любимия си отбор, трябва постоянно да се информира за евентуалните промени.
Всичко това ще изглежда по следния начин – виртуалност и празни трибуни. Отучен от навиците си, Неговото величество зрителят ще бъде още по-мощно отблъснат от зрелището, което навремето му беше със статут на любимо развлечение за съботния следобед. Какво да се прави, нещата се променят! 


Жаклин Михайлов, "Тема Спорт"

Грешни съвети от неюриста Георги Градев доведоха до края на Антъни Иванов?

Ако бе следвал правилата, плувецът можеше да участва дори в Париж

Владимир Иванов: Кой сега е виновен на Левски?

Всяка година по това време на стадион „Георги Аспарухов“ започват да търсят причините за задаващия се нулев сезон, пише известният журналист

Жаклин Михайлов: Така изглежда посредствеността

Коментар за Левски на известния журналист

Годината на Григор Димитров

Българинът изпраща позитивна 2024-а

Стоичков хвали Лудогорец

Христо Стоичков, похвали Лудогорец и най-вече работата в школата на клуба

Какъв беше план Б на Левски срещу Берое?

Генчев сам призна, че "сините" не са очаквали подобен развой на мача

На кого пречи Илиан Илиев

Някой се опитва да лансира смяна на треньора след първата загуба на България в 10 мача

Кой иска да посегне на "златната кокошка" за родния футбол Лудогорец

Лудогорец осигурява милиони на всички клубове от efbet Лига всяка година

Антон Коджабашев за втори път фалира българските щанги

Насар оглави опозицията, която да спасява спорта