1. Novsport
  2. Коментар
  3. Срамно е, че не ни пука за младежите

Срамно е, че не ни пука за младежите

За да станат добри футболисти, юношите трябва да се потят и на чиновете

Срамно е, че не ни пука за младежите
Ако има не­що по-срамно от загубата на младежите с 1:7 в Дания, то това е трайната и последо­вателна незаинтере­сованост на всички, замесени в управле­нието на българския футбол към този от­бор. Толкова не им пука, че вече може би трябва директно да пое тавим въп­роса дали н а пра­га на крити­ческата възраст ня­кои не искат успехи­те ни тотално да ос­танат в миналото и затова с лека ръка задраскват бъдеще­то.

След 1:5 от Сло­вения в Стара Заго­ра и 1:7 в Копенха­ген трудно може да очакваме, че някои от настоящия ни от­бор до 21 години ще покаже чак такъв силен характер, за да надмогне белега на посредственост­та, с който конюнк­турата го дамгоса.

Фактите около то­зи национален от­бор сами по себе си са толкова потреса­ващи, че даже ня­мат нужда от комен­тар. На практика 10 месеца няма тре­ньор, от който сега да се търси отговор­ност. Михаил Мадански изпи своята част от горчивата чаша, но кога ще видим да се гърчат лред зоркия поглед на обществеността истинските виновни­ци и отговорници. Тези, които слагат само удобни свои хора начело на юно­шеските състави и отказват да поверят де­цата на доказани специа­листи с авторитет. В националните отбори момчетата не бива да се учат да играят красиво и със стил. Целта ви­наги трябва да е по­бедата или поне стремежът към нея. Ако той е налице, най-малкото ще записваме по-по­носими загуби, а не тези катастрофи, ко­ито регистрираме през 5-6 месеца.

Какво да кажем за тотослуховете и скандалите като то­зи със Стивън Пет­ков? Излиза, че единственото, на ко­ето учат младите футболисти, е да уреждат мачове и да изкарват лесни пари. А те сами по себе си са трохи в сравнение с това, което бъдещето мо­же да предложи на талантите.

Най-болното е, че и при тези развити комуникации и тол­кова честите пъту­вания на Боби Михайлов, Емил Костадинов и всич­ки в Изпълкома и по клубовете, така и не се проумя, че трябва се формули­ра работеща стра­тегия за работа с младите. Вместо да слагаме каруцата пред коня и да се напъваме за дома­кинство на еврофинали, преди да сме създали предпос­тавки за възражда­нето на традициите в юношеския ни футбол.

А създава­нето на бази не е единственото усло­вие. Много по-цен­но е обучението и на треньорите, и най-вече на самите момчета от школи­те. Но в никакъв случай не само футболното. Бълга­рия ще има много по-добри играчи тогава, когато те от малки проумеят, че този спорт наисти­на е „проста игра за умни хора".

От толкова пре­давания по „Евроспорт" така и не за­помних някой от националите, на Германия до 16, до 19 или до 21 годи­ни е татуировки или модерни при­ческа. В Гелзенкирхен преди няколко години имаше невиждана драма с това, че исканият в момента от най-го­лемите клубове в света Юлиян Дракслер трябваше да играе в мачове от Шампионската лига късно вечер, при по­ложение че на дру­гия ден е на... учи­лище. Само че немс­ките футболисти не отбиват номера, ко­гато седнат зад чи­на, нито им извиня­ват отсъствията. И това си личи и на те­рена. Както е и при колежаните в Аме­рика, които ако ня­мат съответния ус­пех, изхвърчат от от­бора независимо от спортните си пости­жения.

Само с приказки не може да се ре­формира нито спор­та, нито образова­телната ни система. Нито пък някой на­сила може да ти да­де това, което сам трябва да си взе­меш. Затова, преди да бие първият звъ­нец в понеделник, много от юношите във водещите ни от­бори трябва да се замислят не колко им струват новите маратонки, таблет или телефон, а кол­ко книги прочетоха през лятото! Защото тези, родени с та­ланта на Роналдо и Меси, са единици по целия свят, но като Швайнщайгер може да станеш не само с тичане, а и с много мислене. А точно та­кива даже по-често повтарят онова лю­бимо упражнение с вдигането на купите. 

Людмил Христов, "Меридиан мач"
Архитектът на Славия

Иван Минчев на два пъти се разминава с Левски

Грешни съвети от неюриста Георги Градев доведоха до края на Антъни Иванов?

Ако бе следвал правилата, плувецът можеше да участва дори в Париж

Владимир Иванов: Кой сега е виновен на Левски?

Всяка година по това време на стадион „Георги Аспарухов“ започват да търсят причините за задаващия се нулев сезон, пише известният журналист

Жаклин Михайлов: Така изглежда посредствеността

Коментар за Левски на известния журналист

Годината на Григор Димитров

Българинът изпраща позитивна 2024-а

Стоичков хвали Лудогорец

Христо Стоичков, похвали Лудогорец и най-вече работата в школата на клуба

Какъв беше план Б на Левски срещу Берое?

Генчев сам призна, че "сините" не са очаквали подобен развой на мача

На кого пречи Илиан Илиев

Някой се опитва да лансира смяна на треньора след първата загуба на България в 10 мача

Кой иска да посегне на "златната кокошка" за родния футбол Лудогорец

Лудогорец осигурява милиони на всички клубове от efbet Лига всяка година