Смешен плач или натиск над съдиите?

Левски спечели драматично домакинския си мач срещу Хебър с 1:0, като голът падна секунди преди да изтече допълнителното време от 4 минути в края на второто полувреме. "Обичайният герой" Роналдо пак я ритна във вратата, така, както го направи и срещу израелския Апоел Беер Шева в Лигата на конференциите и класира "сините" напред.

Сега точният шут на бразилеца измъкна Левски от много тежкия мач срещу тима на Любо Пенев и донесе задължителните на Герена 3 точки. "Сините" не се представиха никак убедително и за цял мач стигнаха до няколко мелета пред вратата на Хебър. Със сигурност влияние оказа физическото и емоционално изтощение от сблъсъка с Айнтрахт, което явно личеше сред футболистите на Николай Костов.

В крайна сметка всичко завърши щастливо и феновете ликуваха с нова победа на Герена. Напълно неочаквано, обаче ден след мача се появи странна декларация от ръководството на Левски. В нея отново се изразяваше недоволство от съдийството, като единственото обвинение към Васимир Ел Хатиб беше, че....дал само 4 минути продължение на второто полувреме!? И това при положение, че цял ден по сайтовете се въртят кадри, които показват, че голът на Роналдо е най-малкото спорен. Защото има игра с ръка на Андриан Краев миг преди топката да попадне в краката на бразилеца...Очевидно във ВАР-вана са преценили, че това не е явна и очевидна грешка и затова не повикаха Ел Хатиб да прегледа ситуацията на монитора. Въпреки протестите на Любо Пенев и всички от Хебър след мача...

Изниква въпросът каква е целта на тази декларация? Дали в ръководството на "сините" са гузни за този гол или имат други, дългосрочни цели? Познавайки поведението на Наско Сираков като ръководител, можем да стигнем до обосновано предположение, че става дума за второто...

На Левски след няколко кръга предстоят важни мачове срещу силни съперници - домакинства на Лудогорец и Черно море и вечно дерби с ЦСКА. Все двубои, които ще наклонят везните към това кой да е на челните места в класирането. И затова още отсега е важно бъдещите рефери да бъдат подложени на медиен натиск, за да може да имат "едно наум", когато свирят следващите мачове на Герена. Нещо, което безспорно е част от играта, а Наско Сираков е доказал през годините, че умее да брани интересите на Левски, дори и с подобни похвати. Но това по никакъв начин не спомага за вдигане нивото на първенството и шоуто на феновете, които този сезон наблюдават нещо абсолютно безпрецедентно - убедителни лидери са Локо (Пд) и Черно море, чупещи рекорд след рекорд от началото на сезона...

А всъщност истината е, че в изминалите 8 кръга съдийството все по-малко е във фокуса на общественото внимание и това би го признал всеки, който е далеч от черногледците в българския футбол. Главният мениджър на Съдийската комисия (и временен председател в първите пет кръга) Стоян Алексиев и новият шеф от Испания Давид Борбалан вършат перфектно своята работа до момента. Те явно успяват да направят правилните назначения и да вдъхнат спокойствие и увереност на родните рефери, които много пъти незаслужено са упреквани, че "не стават за нищо". Равноотдалеченността от всички клубове на тандема Борбалан-Алексиев започва да дава резултати и това е добра новина и за шефовете на БФС. Както и за всички футболни хора, на които им е писнало от съдийски гафове и скандали през годините. Дори славещите се като "вечните мърморковци" от съдийството (къде с основание, къде без) Венци Стефанов и Илиан Илиев до момента просто нямат какво да кажат в това отношение...Засега много добре се справят и ВАР-овете, където личи професионализмът на бившия шеф на Съдийската комисия Петър Петров.

Затова подобни ходове на Левски могат само да "взривят" обстановката, вместо да помогнат футболният продукт по нашите терени да става все по-хубав и привлекателен за фенове, медии, спонсори и рекламодатели...