След мачовете от груповата фаза похвалих високата скорост и смелите и атакуващи стилове, които показаха отборите, но предсказах, че тактиката ще вземе връх във фазата на елиминациите. Това се случи с някои отбори, но не с всички. Спиращата дъха скорост все още я има, тимовете играят офанзивно и много от мачовете се решиха в последните минути. При това пет отидоха на продължения, два от тях - на дузпи.
На осминафиналите на предишните мондиали резултатите бяха лесно предсказуеми и разделяха фаворитите от останалите. Днес отбори като Коста Рика и Колумбия продължават напред, само по себе си това е достойно за похвала.
Все още вярвам, че латиноамериканците са се подготвяли най-сериозно за този мондиал. До такава степен, че дори обичайно доминиращата на континента Бразилия след драмата с дузпи срещу Чили трябва да подходи с уважение към Колумбия. Неймар и ко вероятно са въздъхнали с облекчение след победата над осминафиналите. Според мен обаче Сколари трябва да преосмисли тактиката си за четвъртфинала. Много от бразилците са егоисти, не играят за отбора. Разчита се на отделни проблясъци и индивидуална класа, а така не се става световен шампион.
Ентусиазмът по трибуните все още е огромен и това би трябвало да помогне. Бразилците са в състояние да преодолеят следващото предизвикателство и да подобрят играта си. Важното в случая е да не позволят на 22-годишната нова суперзвезда на Колумбия Хамес Родригес да блесне, както стори срещу Уругвай.
И за Германия елиминациите не започнаха лесно. Срещу франция Бундестимът не може да си позволи да бяга толкова малко и да загуби толкова много топки, както срещу Алжир. Едва през втората част Германия пое контрола Върху мача, а головете станаха въпрос на време, макар да се стигна до продължения. В страната много се говори за вратаря на Байерн Нойер, чиито действия като либеро предотвратиха изоставане в резултата. Мнозина го сравниха със Сеп Майер от 1974-а. Ясно е, че Нойер не е новият либеро, защото на този позиция имаш и задължения в атака. Кан, предшественикът на Нойер, стана №1 на Мондиал 2002 със суперспасявания. Той описа играта на Германия в защита като своеобразно харакири. На два пъти срещу Алжир ситуацията бе на път да излезе от контрол. Ако Нойер бе закъснял с част от секундата, щеше да получи червен картон. Наистина трябва да е бил много сигурен, че ще стигне първи до топката.
Макар че франция изглежда по-силна от Алжир, мисля, че за Германия ще бъде по-лесно на четвъртфиналите, французите са ни много no-познати, а всеки играч ще е доста по-концентриран.
Позволете ми да пророня няколко сълзи за изненадващо силните мексиканци, които завършиха в групата със същия точков актив като Бразилия. Просто нямаха късмет да допуснат 2 гола в края срещу Холандия. Би трябвало оранжевите да нямат проблеми срещу Коста Рика. За разлика от предишни турнири холандците сега не се опияняват от собствения си стил, играят много по-хладнокръвно, прагматично, рационално и ефикасно.
Сълза има и за Швейцария. Тимът се бори фантастично в последния мач на своя велик треньор. Бяха толкова близо до победата над Аржентина, след като успяха да държат Меси под контрол. Той така и не влезе в мача. Боли, когато удържиш 118 минути, а после нямаш късмет и стреляш в гредата. На такива турнири е нужен и малко шанс. За Швейцария щеше да е чудесно да играе на четвъртфинал и да отложи края на бляскавата кариера на Отмар Хитцфелд още малко.
Последната сълза е за американците, които водиха велика битка с технически превъзхождащите ги белгийци. Загубиха, но Юрген Клинсман накара страната да се интересува и от футбол. Включително президентът Барак Обама.
Франц Бекенбауер