Отиде си. Тихо. Ракът се оказа по-силен от един от най-големите характери във футбола.
Младите днес говорят за „тики-така”. По старите си спомнят за „дрийм тима”. А беловласите разказват за тоталния футбол. Всичко това реално носи една марка - Йохан Кройф. Летящия холандец, който промени футбола повече от Пеле и Диего Марадона.
Загуби обаче битката с рака. Най-близките до него признават, че е истинско чудо как Кройф дълго „държал в засада“ фаталната болест. Борил се смело и твърдо. До последно вярвал, че няма да се предаде и ще спечели мача, както го е правил хиляди пъти. Уви, отиде си само на 68 години...
В българския футбол Йохан Кройф има специално значение. Той откри Христо Стоичков за световната слава. Моделира го не само като голям нападател. Направи го „Златна топка”. След онези два епични полуфинала за КНК срещу ЦСКА холандецът каза: „Искам го!” Взе го, отгледа го, лансира го! Даде му лидерската роля в тим с други великани - Пеп Гуардиола, Луис Енрике, Чики Бегиристайн, Хосе Мария Бакеро...
За холандския футбол на „Аякс” от 70-те години винаги ще се казва, че е тотален. Новаторски, неподражаем, от друга епоха! И именно Кройф бе символът на глобалната промяна. По-късно направи същото и като треньор с неговата „Барселона” със Стоичков, Лаудруп, Ромарио и останалите магьосници в най-великата игра. Дрийм тийм. Отбор на мечтите, който предизвикваше футболен оргазъм сред феновете по цял свят. Нещо подобно като днешната „Барса” и „Байерн”, водени от учениците на Големия Йохан - лидерите в треньорството Луис Енрике и Пеп Гуардиола. Почти във всички мачове и трофеи на тези колоси личи почеркът на Кройф. На човека, който сега ще учи ангелите на тотален футбол.
Само преди месец Йохан даде кратко изявление и каза: „Водя на рака с 2:0. Оправям се! Мачът не е свършил, но накрая аз ще победя!” Колко борбеност имаше в корав и понякога суров човек, за когото туптяха милиони сърца по света. Обичаха го и свои, и чужди. Избраха го за най-добрия европейски футболист на ХХ век.
Кройф винаги живееше на ръба. Вечно с цигара в уста, през 1991 г. му направиха байпас на сърцето. Шест сезона по-късно футболът завинаги загуби своя офицер заради сърдечни проблеми. Страстта бе по-силна от тялото. И така остана споменът. За онзи диамант с №14, който беше в страстна любов с топката. Геният, който виждаше всичко на терена. „Аз започвах да тичам, преди някой да си помисли за това”, казваше Кройф.
За 19 години Летящия холандец вкара 392 гола в 520 мача. Но любимото му бе да създава положения. Да играе за отбора си. „Всеки минус трябва да го превърнеш в твой плюс”, е още една от максимите на Кройф. „Трябва да печелиш дори когато топката не е у теб”, е друга.
Едва ли е имало по-мъдър футболист, който е станал също толкова мъдър треньор. В 387 мача на пейката Кройф има 242 победи и само 70 загуби. Кой е учителят му? Разбира се - Ринус Микелс. Двамата като треньор и капитан създадоха тоталния футбол в „Аякс”. Тактиката бе да се държи топката с много подавания и по този начин да се печели предимство. А с много невиждани дотогава в годините ротации на играчите противникът да се побърква до... „пълен аут“. А от другата страна „Аякс“ да е като истинска лавина.
По-късно в „Барса“ треньорът Кройф наля основите на фамозното „тики-така“, развито през новия век от „Барса“ на ученика му Гуардиола. Дори южноамериканските жонгльори от Бразилия и Аржентина се преклониха пред този стил за историята.
Като футболист Кройф можеше всичко. Чакаше своя момент, играеше дълбоко в своето поле, за да се озове изведнъж на голова позиция. Той каза, че нападателите трябва да са първите защитници на тима. Когато „Барса” го купи за колосалните за времето си 1,5 милиона долара от „Аякс”, това бе световен рекорд. Заедно с Франц Бекенбауер холандският идол е един от първите, които въведоха спонсорските договори във футбола. А британският писател Дейв Милър го нарече „Питагор във футболни обувки”. Кройф е човекът, който вдъхнови най-големите холандски нападатели след себе си - Марко ван Бастен, Патрик Круйверт и Рууд ван Нистелрой.
Вече е на небето. Отиде си завинаги. Но споменът за Летящия холандец ще живее винаги в сърцата на всеки поклонник на Цар Футбол. Кралят умря, да живее Кралят!
Боян Бойчев, "Труд"