1. Novsport
  2. Интервю
  3. Томас Лафчис: С 6 млн. евро Левски трябваше да бъде в Шампионската лига

Томас Лафчис: С 6 млн. евро Левски трябваше да бъде в Шампионската лига

В Лига Европа срещу нас пускат резервите, а ние се радваме

Томас Лафчис: С 6 млн. евро Левски трябваше да бъде в Шампионската лига

С бившия президент на Левски Томас Лафчис винаги е интересно да се поговори. Потърсихме го във връзка с последните събития на Герена, участието в Лига Европа, скандалите и загубата в Ловеч. Лафчис твърдо отрича слуховете, че е потенциален купувач на Левски заедно със свои партньори.

- Г-н Лафчис, инцидентите в мачовете между Литекс и Левски в Ловеч не са от вчера. Преди 12 години като президент на Левски и вие бяхте замесен в една подобна схватка на пистата. Защо, според вас, се случи сегашното сбиване?
- Е, не забравяйте, че тогава инцидентът беше провокиран от треньора отсреща (Димитър Димитров-Херо - б.р.). Мисля, че сегашният скандал е в резултат и от прекалено голямото напрежение върху двата отбора. Винаги преди такъв мач медиите наливат масло в огъня. В интерес на истината до сбиването двата отбора показаха много добър и интересен футбол. След това всичко приключи.

Видяхте и самата обстановка каква беше... Аз бих искал да попитам обаче кому беше нужно този двубой да се играе от 21 ч.?
Сигурно е удобно за телевизията, но не е удобно за футболистите и за хората по трибуните. Защо не го направиха в 19 ч. например? В този късен час кой би завел детето си на стадиона? Нека отговорните лица се замислят сериозно. Това не е Шампионска лига.

От Левски имаха сериозни претенции към съдийството. Вие как смятате - добре ли се справи Станислав Тодоров с мача?
- Според мен реферът успя да се справи, още повече че в един момент двубоят заприлича на буре с динамит. Недоволни винаги ще има, но е факт, че съдията ръководи двубоя сравнително добре. Не смятам, че повлия за изхода от срещата.

В крайна сметка Левски загуби. Сега се коментира това, че от мача с Гент за Лига Европа отборът върви надолу. Защо се получи това?
- Точно когато цареше еуфорията от победата с Гент, аз казах, че това не е моята мечта за Левски. Не е това, което може и трябва да бъде. Проблемът е, че отборът няма постоянство в играта. Няма спор, че Левски в момента е най-стойностният отбор в "А" група, но дотам. Въпросът е да стане конкурентен за Шампионската лига и Лига Европа. За да се случи това, трябва да бъде съхранен целият отбор и да се вземат няколко качествени нови попълнения. В момента Левски е силен, но само за местна консумация, колкото да бъде първи в България. Погледнете съперниците в групата в Лига Европа - нито Лил, нито Гент се явяват някакви грандове, че и Спортинг дори. Нека си дадем сметка, че Спортинг и Лил си пуснаха доста от резервите срещу нас. За тях очевидно националното първенство е по-важно. Докато ние гледаме на Лига Европа като на източник на приходи.

Казахте, че това не е вашият модел за развитие на Левски. Какво значи това?
- За да имаш силен отбор, трябва да купиш силни футболисти, ако не разполагаш с такива. Става въпрос за инвестиране на сума от порядъка на около 2 млн. евро. Докато ние искаме да правим силен отбор с изпаднали чужденци останали без договори, или които не са играли дълъг период. И преди съм давал примера с Бардон - среден футболист от Франция, който обаче три години беше най-добрият в България. Същият е случаят с Гара Дембеле, преминал със скандали през няколко отбора. Всичко е въпрос на пари, без пари няма начин да се направи силен отбор за Европа.

Но и по ваше време Левски нямаше отбор като за евротурнирите?
- Така е, не отричам. Ние обаче работехме с по 1 млн. лв. годишно, докато конкурентите ни харчеха по 4-5 милиона. И в същото време давахме по 8-9 състезатели за националния отбор. Но за да се вдигне нивото, трябва да се вземе голям треньор и няколко класни играчи. Иначе няма как да стане. И тези нови попълнения заедно с футболисти от сегашния състав като Грийн и Дембеле ще могат да изпълняват по-високи цели. Ето например още сега през зимата според мен ще трябва да се привлече още един защитник, но качествен. Трябват хора и за други постове. Да се обиграят заедно напролет и вече да се мисли за атака на групите в Шампионската лига. А ние какво правим? Казваме: абе, дай първо да влезем в Шампионската лига и тогава ще правим селекция. Така не се работи. От страни като Словакия, Полша, Чехия или Гърция могат да бъдат привлечени наистина класни играчи срещу 200-300 хиляди евро годишна заплата. И те ще свършат работа. Но за това трябват пари. Не е във възможностите само на един човек да се справи.

Така е, собственикът Тодор Батков няколко пъти вече обяви, че е готов да отстъпи дял от клуба на евентуален нов инвеститор. Само че къде е инвеститорът? Няма го. Очевидно липсва такъв интерес към Левски.
- Не съм съвсем съгласен, всичко опира до търсене и начин на работа. Аз разговарях с моите партньори, които участват във финансирането на холандския шампион Твенте. Те казват така: тук всички сме равни. Твенте не е търговско дружество, а организация с идеална цел. Един участва с годишно финансиране в рамките на 3 млн. евро, друг - с 5 млн. Колкото могат да си позволят, толкова дават. И накрая клубът събира бюджет от 45-50 млн. евро. Дайте си сметка за какво става въпрос! Твенте не е от водещите клубове в Холандия, нито е Аякс, нито е Фейенорд. Обаче има продадени 28 000 абонаментни карти и още 7500 чакащи. Това е много сериозен приход. А при нас я има продадени 1000 карти, я не, и то на цена 70-80 лв. Бях на една вечеря, дадена от Твенте, и видях какъв бизнес може да бъде това. Бяха поканили 1500 гости, кувертът беше 50 евро, при това без алкохола. И от една вечеря събраха 150 000 евро, колкото Левски от билети за цял сезон. Сега надграждат на трибуните още 8000 места, които ще продадат на чакащите запалянковци.

Вие хубаво ги разказвате тези неща, ама за България не ми се вярва да проработят. В нашите клубове почти няма такъв тип партньорство.
- Така е, тук всеки ще каже - да, ама еди-кой си е собственик на клуба. Точно така стана в Пирин. Две групи бизнесмени първо даваха пари, после се изпокараха. Но след като в другите страни това е възможно, защо да не се случи и в България? Някога...
Освен това там тези пари ти се приспадат като реклама, като разходи...

Нека да говорим тогава за Левски с конкретни цифри. Според официалната счетоводна документация на клуба досега годишно са се харчили между 6 и 7 млн. евро. Малко или много са тези пари?
- Вие сигурен ли сте в тази цифра?

Ами такава е разходната част по документи. Това се докладва и на всяко акционерно събрание на клуба.
- Не мога да коментирам тази цифра, но според мен за отбора в момента се харчат не повече от 3.5 - 4 млн. лв. С 6 млн. евро годишно би трябвало да се влезе в Шампионската лига. Ако наистина отиват такива суми, значи се харчат неправилно. Не ми е ясно и защо раздаваха дивиденти, но това си е работа на акционерите. За мен нещата изглеждат така - в Левски в момента има 25 футболисти със средна годишна заплата 40 000 евро. Това са около 1 млн. евро.

Останалите пари за какво се харчат?
Някой ще каже - ама има инвестиции и в школата. Сигурно е така, но пък там децата си плащат таксите. Не виждам да е направена нова трибуна на стадиона или нещо друго. Навремето с 250 000 германски марки ние какво направихме - монтирахме 32 000 седалки на стадиона, направихме пет терена, три от тях с автоматично напояване, ремонтирахме съблекалните, офисите и покрива, подобрихме осветлението.

Много евтино сте минали. Как стана това?
- Помагаха ми от много места, това е истината. На стадиона идваха да работят по сто души затворници на ден. Идваха и привърженици на Левски да помагат безплатно. "Изола - Петров" ни даде материали без пари. Желязото също беше дарение. От Ловеч ни предоставиха безплатни флексове, "Видима Идеал" ни оборудва за 10 000 лв. срещу реклама. И затова сметката накрая излезе толкова ниска. Казвам какви са реалните стойности. След като се харчат толкова много пари в момента, очевидно се харчат неправилно. Аз лично смятам, че с 5-6 млн. евро Левски трябва да играе в Шампионската лига. За 2 млн. евро няма никакъв проблем да се привлече един голям треньор и няколко класни футболисти. Но те наистина трябва да бъдат класи над останалите и българите в отбора да не се сърдят, че заплатите им ще бъдат много по-високи. Защото с успехите, които ще постигнат, ще компенсират и техните доходи. Има и друго - Левски произвежда много млади футболисти, но след това не ги реализира. Ако не са готови все още за първия отбор, нека ги преотстъпят другаде, но да им следят развитието. Обаче да им намерят най-доброто място, където ще се развиват. Така както стана с Влади Гаджев например.

Онзи ден направихме сметка и се оказа, че в Левски направо не достигат футболисти. Има 8-9 души, които влачат отбора на гръб, играят в сгъстен цикъл и нямат равностойни заместници. Какво мислите за това?
- Вече казах, че в Лига Европа другите отбори пускат срещу нас резервите, тъй като разполагат с по 15-16 футболисти от това ниво. Да не говорим, че във възстановяването на играчите българският футбол е тотално изостанал
В Челси само медицинската им лаборатория струва 2,5 млн. евро, без заплатите на екипа. Затова могат да дават на футболистите си стимулиращи средства, които в определен момент дори може да се окажат законни. Ние не си даваме сметка колко сме изостанали, говоря за спорта изобщо. Чудим се как Майкъл Фелпс може да спечели 7-8 златни медала в плуването. А на него костюмът му се изработва по технологии на НАСА. Е, как тогава няма да е по-добър от някой плувец от Гана, който тренира в блатото? А у нас се взимат неща, които освен всичко друго са опасни за спортистите. Водят до агресия, до сбивания.

Тук май намеквате за мача в Ловеч?
- В много мачове може да се случи. Нека не се лъжем - с тези медикаменти, които се дават на нашите спортисти, най-лесно се става раздразнителен и агресивен. Това са факти и с тях трябва да се внимава! Аз съм бивш спортист и тези неща ми правят много лошо впечатление.

Няма начин да не ви питам и за ЦСКА. Какво според вас се случва там?
- Трагично е положението, всички го виждаме. На мен обаче ми се струва, че не е нормално публиката да реагира по този начин. Не смятам, че ако Левски и ЦСКА ги няма, футбола ще го закрият. Проблемът е, че тези сривове се случват в големите ни клубове. Но феновете реагират много крайно! Преди 20 години, когато аз поех Левски, също имаше една група запалянковци, които викаха: "Гъркът да се маха!" Само че аз поех отбора, когато на мачовете идваха по-малко от 1000 зрители, и след това посещаемостта ни отиде поне до 18-20 хил. Затова според мен феновете трябва да си знаят мястото. Не може това, че имаш достъп до стадиона, да е повод за непрекъснати псувни. Затова в ЦСКА трябва да се случат две неща: публиката да си знае мястото, а ръководството да заработи както трябва Разбира се, вината не е само на ръководството. Вземете проблема със стадиона и неплатения наем. Ами не може ЦСКА единствен от всички клубове в България да плаща наем за стадиона си, а останалите да ползват съоръженията без пари! Това го няма никъде. Да не говорим, че държавата не е дала и 1 лев за този стадион в последните 20 години. Тя въобще като че ли не се вълнува от проблемите на футбола. Ще ви дам за пример Турция - там Гуус Хидинк го викат да дава обяснения пред парламента, защото футболът е на подчинение на парламента. В Швейцария правителството се ангажира с реформата във футбола, в Полша - също. Всички тези страни водят успешна борба с корупцията във футбола и по тази причина отборите им се представят силно и на международната сцена. Може би е време и в България да се случи същото, тъй като това е единствената надежда на милионите привърженици на тази игра у нас.

 

Божидар Андреев: Съжалявам, че не вдигах за друга държава

Бронзовият медалист от Париж 2024 официално обяви края на кариерата си

Георги Дерменджиев: Илиан Илиев трябва да продължи да води националния

Това ще е най-лесният сезон за Лудогорец, казва специалистът

Керкез говори за Зингаревич, успеха на „Колежа“ и дербито на Пловдив

Вижте какво каза треньорът след 3:1 над Ботев (Враца)

Росен Барчовски: Предадохме се и имаше несериозно отношение накрая

„За нищо не сме готови“, ядосва се селекционерът на България след загубата от Черна гора

ИЗВЪНРЕДНО: Кобрата срещу Усик или Фюри, ако победи Чар

Българинът може отново да излезе на ринга срещу най-добрите в тежка категория

Шеф в БФС: Свършеното от Илиан Илиев и неговия щаб заслужава добра оценка

Вижте интервю с техническия директор на централата Кирил Котев

Александър Тунчев: Много лесно се пада отвисоко!

„Крушарски не заслужава това отношение“

Звездата на Монтана: Интересът от елита не ме разсейва

Филип Ежике вече има 9 гола във Втора лига този сезон

Барчовски: Не очаквам Черна гора да ни подцени

Селекционерът на България очаква 2 трудни мача от квалификациите за Евробаскет 2025